eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Plany polskich pracodawców XI 2013

Plany polskich pracodawców XI 2013

2013-12-10 11:53

Przeczytaj także: Plany polskich pracodawców VIII 2013


Więcej pracodawców planuje podwyżki wynagrodzeń – niewielkie, ale dla wielu

Po okresie zdecydowanej dominacji strategii zamrażania wynagrodzeń w minionym półroczu, plany przedsiębiorców na nadchodzący początek roku są bardziej optymistyczne. Co prawda nadal większość pracodawców deklaruje wstrzymanie jakichkolwiek zmian (66%), jednak istotnie częściej niż w poprzedniej edycji badania zakładany jest wzrost pensji - obecnie jedna czwarta badanych firm ma takie zamiary (26% obecnie wobec 17% w sierpniu br.).

Plany podniesienia wynagrodzeń mają wyraźnie różną skalę na ternie kraju. W regionach zachodnim i południowym podwyżek pensji zamierza dokonać niemal co trzeci pracodawca (oba po 31%). Na północy Polski będzie to tylko nieco mniej niż co trzecia firma (29%). Tymczasem w centrum i na wschodzie kraju podwyżki są planowane tylko w co piątym przedsiębiorstwie (odpowiednio 19% i 22%).

Zwiększenie wypłat jest przewidywane w zasadniczo wszystkich sektorach w podobnym zakresie, z wyjątkiem branży budowlanej, której te plany dotyczą zdecydowanie rzadziej (13%). Natomiast najczęściej podniesienia wynagrodzenia mogą się spodziewać pracownicy firm sektora przemysłowego (30%).

Na jakie zmiany wynagrodzeń możemy liczyć? Rezultaty badania pokazują, że wyrównanie poziomu inflacji, bądź niewielkie jej przekroczenie (do 1,99%) planuje 22% pracodawców. Największa grupa pracodawców (32%) planuje podwyżki wynagrodzeń na poziomie od 2 do blisko 4%. Co czwarta firma (23%) zamierza zmienić pensje pracowników na poziomie od 4 do 6,99%, a co dziesiąta (9%) natomiast na poziomie od 7% i wyższym.

W większości firm, w których planowany jest wzrost poziomu wynagrodzeń, podwyżki obejmą wszystkie działy (67%). Jednocześnie ponad połowa (54%) firm zapowiada, że będą one dotyczyły prawie całej załogi, a nie jedynie kluczowych pracowników danych działów. W co piątym przedsiębiorstwie (20%) zmianą wynagrodzenia będą cieszyć się tylko mniejsze grupy, nieprzekraczające 20% zatrudnionych.

fot. mat. prasowe

Zmiany dokonane w poziomie wynagrodzeń w firmach w okresie ostatnich 6 miesięcy

Zdecydowana większość przedsiębiorców przyznaje, że nie wprowadziła żadnych zmian w poziomie wynagrodzeń w ciągu ostatnich sześciu miesięcy (72%).


Kajetan Słonina komentuje: „Warto zauważyć, że planowane obecnie podwyżki pensji nie będą bardzo znaczącymi zmianami, ale w większości przekraczają poziom inflacji – a zatem to faktyczne zwiększenie dochodów pracowników. Traktujemy te działania, jako realny zwiastun poprawy sytuacji firm.”

Czy jest szansa na szersze zmiany na rynku pracy?

Jak pokazują wyniki badania, pracujący Polacy mogą liczyć po Nowym Roku na wzmocnienie domowego budżetu podwyżką pensji, jednak zakres tej podwyżki nie przekroczy kwoty kilkudziesięciu złotych dla przeciętnego wynagrodzenia. Raczej nie można też liczyć na znaczące zmiany w poziomie zatrudnienia. Warto zatem zwrócić uwagę na to, co z perspektywy pracodawców wpływa na obecny zakres zmian i jak ta sytuacja może się rozwijać na przestrzeni nadchodzącego roku.

fot. mat. prasowe

Poziom planowanych podwyżek wynagrodzeń

Największa grupa pracodawców (32%) planuje podwyżki wynagrodzeń na poziomie od 2 do blisko 4% .


Pracodawcy, którzy w badaniu zaprzeczyli, aby planowane były przez nich zmiany wynagrodzeń, swoje decyzje najczęściej tłumaczą bieżącym rachunkiem ekonomicznym firmy, który nie pozwala na pokrycie podwyżek (59%). W drugiej kolejności powodem jest fakt, że pracodawcy nie widzą podstaw do podwyżki pensji ze względu na brak wzrostu sprzedaży, czy efektywności firmy w ostatnim roku (31%). Dla niewielkiej części przedsiębiorców za brakiem zmian przemawia brak problemów ze znalezieniem i utrzymaniem pracowników przy obecnych wynagrodzeniach (10%).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: