eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 30/2005 (25-31.07.2005)

Tydzień 30/2005 (25-31.07.2005)

2005-07-31 16:48

Przeczytaj także: Tydzień 29/2005 (18-24.07.2005)

  • Unia Europejska ma szansę wygrać z USA kolejny spór przed arbitrażem WTO. Tym razem jest to problem stosowania przez USA ulg podatkowych przez eksporterów. Sankcje mogą wynieść nawet 4 mld USD. Potwierdziły się informacje, że USA nie zastosowały się do werdyktu arbitrażu w tej sprawie.
  • Unia wprowadziła na pięć lat cła antydumpingowe na chińskie odlewy żeliwne. Wynoszą one od 18,6% do 47,8%. Udział chińskich produktów tego typu w rynku europejskim wzrastał systematycznie od 21% w roku 2000 do 31,1% w 2004 roku.
  • Bezrobocie w Niemczech wzrosło w lipcu do 11,5%.
  • Według Eurostatu inflacja w strefie euro w lipcu wzrosła do 2,2% r/r.
  • Turcja pokonała kolejną przeszkodę na drodze do członkostwa w Unii. Podpisała protokół rozszerzający dotychczasowe porozumienie w sprawie ceł na "10" nowych państw unijnych. Problem był dla Turcji trudny, bo w tej grupie krajów jest Cypr. Przy podpisywaniu tego protokołu Turcja zaznaczyła, że nie oznacza to zmiany jej stanowiska wobec Cypru jako państwa.
  • W tym roku włoskie PKB zmniejszy się w stosunku do roku ubiegłego. W roku 2006 wyniesie 1%.
  • Rosja w tym roku wydobędzie 474mln ton, o 4mln ton ropy więcej, niż planowano. Rosyjski eksport ropy wzrośnie o 2,3% do 269mln ton.
  • W II kwartale bezrobocie w Hiszpanii spadło do poziomu 9,33%, co jest najlepszym wynikiem do 25 lat, do poziomu najniższego od 25 lat.
  • W pierwszej połowie roku wzrost gospodarczy Ukrainy wyniósł 4% (w roku ubiegłym wyniósł on 13,2% i był najwyższy w Europie), a inflacja była na poziomie 6,4%.
  • Łotwa została ukarana przez Komisję Europejską za ponadnormatywne zapasy cukru zapłaci ponad 5 milionów euro grzywny. Podstawą dla wymierzenia kary było stwierdzenie, że przed wstąpieniem do Unii zmagazynowano 10,5 tys. ton cukru więcej niż przewidywały limity akcesyjne. Zapasy te zgromadzono w celach spekulacyjnych ( w Unii ceny były znacznie wyższe). Łotwie grożą dalsze kary w wysokości nawet 10mln euro za stwierdzone nadmierne zapasy 19 innych.
  • Daimler Chrysler zamierza zmniejszyć zatrudnienie w swoich zakładach w Niemczech o kilka tysięcy miejsc pracy. Redukcja zatrudnienia będzie realizowana w oparciu o dobrowolne odejścia, bo kontrakt z pracownikami chroniący ich przed odejściami przymusowymi obowiązuje do 2012 roku.
  • Połączenie niemieckiego HVB i włoskiego UniCredito jest faktem. Według agencji ratingowych Standard and Poor's oraz Moody's fuzja od 2008 roku przyniesie miliard euro oszczędności rocznie. Jej konsekwencją będzie połączenie banków Pekao i BPH w największy detaliczny bank w Polsce.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

ROSYJSKI RYNEK, CZYLI NIEWYKORZYSTANE SZANSE DLA EKSPORTU

Nie można tego ukrywać, że z Rosją mamy obecnie złe stosunki polityczne. W ocenie specjalistów są one najgorsze w ostatniej dekadzie. Mimo to współpraca gospodarcza rozwija się dobrze, a nawet lepiej niż dobrze. Warto interesować się rynkiem naszych wschodnich sąsiadów, bo jest on już teraz bardzo korzystny dla naszych firm, szczególnie w grupie produktów rolno-spożywczych. Co prawda do Unii kierujemy obecnie 25% naszego eksportu, a do Rosji 9%, lecz rynek rosyjski jest jeszcze daleki od zrównoważenia i jest jeszcze sporo możliwości dla naszych producentów. W 2004 roku polski eksport żywności do Rosji wzrósł o 28%, podczas gdy do 25 krajów Unii o 42%. Jednak już w pierwszym kwartale bieżącego roku jego przyrost na rynek rosyjski wyniósł 40%, podczas gdy na unijny – 49%.

W latach 2001 - 2004 dwukrotnie wzrosła sprzedaż detaliczna żywności w rosyjskich sklepach, przekraczając 83 mld USD. W ocenie analityków Rosja jest obecnie uznawana za najszybciej rozwijający się rynek detalicznej sprzedaży żyw­ności na świecie. Rośnie siła nabywcza ludności, wzrasta zainteresowanie produktami wysoko przetworzonymi, a nawet markowymi. Rosja sprowadza dziś towary tej grupy za 12 mld USD rocznie, ale tempo wzrostu jest tu rzędu 12% rocz­nie. Główną rolę gra tu rynek moskiewski, gdzie ok. 20 milionów konsumentów nabywa ponad 30% towarów kupowa­nych w całej Rosji. Na moskiewski rynek kierowanych jest ok. 40% zagranicznych inwestycji, przy czym dochody na jednego mieszkańca są tu trzykrotnie wyższe niż średnia krajowa. Szybko rozwija się też przetwórstwo żywności. W 2003 roku jego wartość wzrosła o 25% do 32,5 mld USD, a w 2004 roku przyrost ten szacowano na 18%.

Przyszłość naszych towarów na rosyjskim rynku w dużym stopniu zależy jednak od temperatury polsko-rosyjskich stosunków na szczeblu międzypaństwowym. Wynika to z silnej pozycji instytucji państwowych, których decyzje ad­ministracyjne mają istotny wpływ na możliwości poszerzania wymiany towarowej. Wystarczy tu przypomnieć długie oczekiwania na przyjazd do Polski rosyjskich inspektorów sanitarnych, a także długi czas trwania kontroli w fabrykach wyrobów mleczarskich i mięsnych. Wyniki tych kontroli też do dziś są zaskakujące, bo niekiedy nie otrzymują zgody na eksport do Rosji firmy, które wcześniej spełniły ostre wymagania unijne. Jednak jak to pokazuje dynamika wzrostu wy­miany gospodarczej z Rosją, atmosfera stosunków politycznych nie jest decydująca, bo np. z Ukrainą mamy bardzo do­bre stosunki polityczne, a w pierwszym kwartale 2005 roku wystąpił spadek naszego eksportu żywności o ponad 18%...

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Więcej na ten temat: wydarzenia, komentarz gospodarczy, Europa

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: