eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 31/2005 (01-07.08.2005)

Tydzień 31/2005 (01-07.08.2005)

2005-08-08 00:01

Przeczytaj także: Tydzień 29/2005 (18-24.07.2005)

  • Według Eurostatu w czerwcu stopa bezrobocia w całej Unii wyniosła 8,8% (czyli tak jak w maju).W strefie euro była na poziomie 8,7% (podobnie jak w maju). W krajach "25" była na poziomie 9,0%. Najniższy poziom stopy bezrobocia w maju miała Irlandia (4,3%), Wielkiej Brytanii (4,7%).Danii (4,8%), Holandii (4,8%) i Austrii (5,1%). Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), bezrobocie w Polsce spadło w czerwcu do 18,0% (z 18,3% w maju) .Poza Polską najwyższe bezrobocie było na Słowacji (15,4%).
  • Euro umacnia się. W minionym tygodniu przekroczyło poziom 1,23 USD/euro. To pierwsza taka zmiana od prawie 2 miesięcy.
  • Ukraina awansowała. W opinii amerykańskiej firmy konsultingowej A.T. Kearney została uznana za jedno z trzech najlepszych państw z punktu widzenia warunków dla międzynarodowych inwestorów działających w handlu. W tym rankingu wyprzedziły ją Indie i Rosja. Na czwartym miejscu znalazły się Chiny.
  • W I półroczu wydobycie ropy w Rosji wzrosło o 3,6% do 9,33 mln bd.
  • W 2004 roku według oficjalnych danych wzrost gospodarczy Ukrainy wyniósł 12,1%. Za pierwsze 3 kwartały działania owego rządu wynosi 4%, a inflacja jest na poziomie 6,4%.
  • Według MFW białoruska gospodarka rozwija się w tempie 11% r/r. Oznacza to, że uzyskała ona tempo wzrostu wyższe niż gospodarka chińska (9,5%). Eksperci przyczynę tak wysokiego wzrost gospodarczego upatrują w niskich kosztach ropy i gazu z Rosji, przerobie taniej ropy na benzyny i sprzedaży jej poza granicami kraju oraz otwarciu Rosji na tanie towary białoruskie. Połowa eksportu idzie do Rosji. Deficyt budżetowy jest niski, chociaż inflacja wysoka (11,1%)
  • Unieważniono transakcję sprzedaży ukraińskiego kombinatu stalowego Kriworożstal firmie Związek Inwestycyjno-Metalurgiczny, którego właścicielami byli zięć byłego prezydenta Ukrainy Leonida Kuczmy Wiktor Pińczuk i doniecki oligarcha Rinat Achmetow. Za kombinat zapłacono wtedy 800 mln USD. Kriworożstal jest jednym z największych ukraińskich producentów stali. Jego udział w rynku hutniczym Ukrainy wynosi 20%. Rocznie wytwarza ponad 6 mln ton wyrobów walcowanych, około 7 mln ton stali i niemal 8 mln ton surówki. Nowy przetarg odbędzie się 6 września.
  • Problemy Jukosa skłoniły rosyjskie firmy naftowe do poważnego potraktowania swoich zobowiązań podatkowych. W 2004 roku wpływy z podatków wzrosły 2,3 raza w stosunku do roku poprzedniego. W I półroczu 2005 roku do budżetu wpłyneło 46,2 mld USD, a więc o niemal 20% więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego.
  • Według brytyjskiej firmy Scorpio Partnership najbogatsi Rosjanie mają majątek rzędu 350 mld USD. To 2/3 PKB Rosji.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

EKSPANSJA ROSYJSKIEGO GAZU NA WYSPY BRYTYJSKIE

Wielka Brytania była pierwszym krajem unijnym, który poparł koncepcje budowy gazociągu przez Bałtyk. W 2003 roku T. Blair poparł rosyjski projekt i nie było to zaskoczeniem, bo brytyjska energetyka bardzo zależy od gazu, a po latach intensywnej eksploatacji złoża gazu są obecnie na wyczerpaniu i z eksportera kraj ten staje się importerem. Sytuację tę wykorzystują Rosjanie. Od trzech lat systematycznie rosną dostawy gazu na Wyspy przez Gazprom (w 2001 roku były na poziomie 0,5 mld m sześciennych, w 2004 były juz na poziomie 4 mld m sześciennych, a do 2010 roku dostawy te mają wzrosnąć do 10 mln m sześciennych rocznie). Istotnym elementem tej polityki jest budowa gazociągu z Rosji po dnie Bałtyku do Niemiec, którego budowa rozpocznie się już w tym roku. Jak wiadomo porozumienie o współpracy w sprawie tej inwestycji podpisał Gazprom z niemieckim BASF. Gazociąg Północny po dnie Bałtyku ma być dodatkową nitką, która dostarcza gaz do sieci europejskiej.

Jednak nie na tym koniec. Gazprom inwestuje w podziemne magazyny gazu w Wielkiej Brytanii. Wydzierżawił połowę możliwości podziemnego magazynu Humbly Grove. Według założeń umowy przez 5 lat będzie on mógł magazynować 143 mln m sześciennych gazu. To kolejny krok w tym kierunku, bo w ubiegłym roku firma Wingas (spółka Gazpromu i BASF) kupiła od australijskiej firmy ROC Oil złoża Saltfleetby – największe dotąd złoża gazu Wielkiej Brytanii na lądzie. Zamiarem inwestorów jest przekształcenie złoża w wielki magazyn gazu, zaopatrywany przez gazociąg po dnie Morza Północnego z Holandii.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: