eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Mobilność coraz ważniejsza dla firm

Mobilność coraz ważniejsza dla firm

2013-11-25 10:59

Przeczytaj także: Technologie mobilne coraz istotniejsze


W przypadku polskich firm wynik ten jest nieco niższy – 13 procent firm już teraz pozwala na stosowanie tego rodzaju urządzeń w ramach oficjalnej strategii BYOD, kolejne 4 procent umożliwi ją w swojej organizacji w przeciągu roku, a następne 2 procent w przeciągu lub za ponad 2 lata. 31 procent wśród przebadanych respondentów twierdzi, że w ich organizacjach tego typu oficjalna polityka nigdy nie zostanie wprowadzona, 9 procent nie wie kiedy to nastąpi a kolejne 32 ma obiekcje czy w ogóle. Wśród 2 procent przebadanych organizacji trwają rozmowy na ten temat, a 7 procent nie ma na ten temat wiedzy.

Platformy mobilne

Badania ujawniły, że zarówno polskie jak i zagraniczne firmy wspierają różnorodne platformy mobilne. Według zagranicznych respondentów najpopularniejszy jest Android — 72 procent twierdzi, że wspiera albo planuje wspierać tę platformę. Apple iOS wciąż cieszy się popularnością wśród 54 procent firm. Z kolei system Microsoft Windows 8 stał się popularniejszy niż Windows Mobile — 46 procent firm wspiera lub planuje wspierać pełny system operacyjny, a 32 procent wersję mobilną. BlackBerry jest wskazywany przez 35 procent firm.

Wśród polskich przedsiębiorstw Android to także platforma, ciesząca się największą popularnością – aż 68 procent firm wspiera lub planuje wspierać ten system. Na drugim miejscu jest Microsoft Windows 8 z 57 procentowym wynikiem, z kolei jego wersja mobilna jest stosowana wśród 37 procent firm. Apple iOS znajduje się na trzecim miejscu i jest lub będzie w najbliższym czasie wspierany przez 39 procent przedsiębiorstw. Na dalszych miejscach znajdują się takie platformy jak: BlackBerry z wynikiem 25 procent czy Symbian – 23 procent.

Przeszkody w mobilności

Badania ujawniły również przeszkody, z jakimi zmagają się organizacje podczas wdrażania inicjatyw mobilnych. Zagraniczne organizacje wskazywały średnio trzy główne bariery. Najczęściej były to: brak zabezpieczeń dla nowych urządzeń i programów klienckich (38 procent); tradycyjne systemy, które nie nadają się do celów mobilnych (37 procent) oraz trudności związane ze wspieraniem wielu mobilnych systemów operacyjnych (36 procent).

Z kolei polskie przedsiębiorstwa najczęściej wskazują na występowanie innych priorytetów, z którymi muszą się zmagać (49 procent), drugim powodem są koszty wdrożenia (47 procent), a także problemy związane ze wspieraniem wielu mobilnych systemów operacyjnych (36 procent). Polskie firmy wskazały również inne problemy (ogółem 37 procent), wśród których warto wymienić zbyt niską prędkość Internetu, kwestie związane z ochroną danych, wysokie koszty samych rozwiązań mobilnych, opór ze strony kadry kierowniczej czy też bariery wynikające z określonej specyfiki firmy.

Ogólne ustalenia

Z obydwu badań wynika, że dla wielu firm mobilność stała się ważnym elementem ich funkcjonowania. Wiele organizacji rozpoznało jej biznesowe zalety i nauczyło się
je wykorzystywać w swoich realiach biznesowych. Polskie firmy - choć nadal zmagają się z innymi priorytetami - również zdają sobie sprawę z wagi mobilności wiedząc, że jest ona coraz bardziej istotna nie tylko dla organizacji jako ogółu, ale także dla samych pracowników. To oni doceniają swobodę pracy w dowolnym miejscu i na każdym urządzeniu, co z kolei przekłada się na ich większą produktywność i satysfakcję

Metodologia badań
Polskie badanie B2B zostało opracowane na zlecenie firmy Citrix przez firmę badawczą PMR Research na przełomie października i listopada 2013. Badanie miało za zadanie ukazać stopień mobilności polskich przedsiębiorstw oraz ich gotowość do zastosowania technologii mobilnych. Przeprowadzono je na grupie 300 dużych i średnich firm z różnych branż, wśród osób podejmujących decyzje IT lub zajmujących się tym obszarem. Badanie przeprowadzone na zagranicznych respondentach zostało opracowane przez firmę Vanson Bourne na zlecenie Citrix. Jego zadaniem było uzyskanie ogólnego obrazu mobilności w biznesie i zbadanie stopnia gotowości firm oraz ich postawy wobec mobilności. Przeprowadzono je wśród 1700 osób podejmujących decyzje IT z 17 krajów. Odpowiedzi udzielili liderzy IT z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Chin, Indii, Brazylii, Rosji, Francji, Niemiec, Danii, Szwecji, Australii, Singapuru, Japonii, Korei Południowej, Tajlandii i Tajwanu.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: