eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Branża IT w 2014 r. - prognozy

Branża IT w 2014 r. - prognozy

2013-11-09 00:14

Przeczytaj także: Najważniejsze trendy IT w 2013 roku


Telefony w coraz większym stopniu zintegrowane są z pojazdami.

- Do niedawna telefony komórkowe stanowiły proste urządzenia, służące wyłącznie do dzwonienia i pisania SMS. Dziś użytkownicy telefonów mają dostęp do tysięcy aplikacji przydatnych w codziennej pracy czy rozrywce. Już niedługo nowe modele samochodów będą dawały podobne możliwości ich użytkownikom. Na przykład, Luxoft realizuje obecnie, wspólnie z jednym z gigantów amerykańskiej motoryzacji, projekt „Interaktywny kokpit”. Pozwoli on dowolnie skonfigurować użytkownikowi auta kokpit kierowcy i wybrać wskaźniki, które będą na nim wyświetlane. Ta funkcjonalność, połączona z platformą komunikacyjną taką jak iviLink sprawi, że samochód będzie mógł zostać dostosowany do potrzeb użytkownika w podobnym stopniu, co nowoczesne smartfony – przekonuje Wojciech Mach, Dyrektor Zarządzający Luxoft Poland, polskiego oddziału globalnego dostawcy rozwiązań IT dla wiodących światowych producentów samochodów i dostawców urządzeń motoryzacyjnych.

Biznes w chmurach

Dużą część konferencji Gartner Symposium/ITxpo poświęcono rozwiązaniom z zakresu cloud computing, przewidując rozwój chmur prywatnych.

- Obecnie migracja aplikacji do chmury w dużej mierze skupia się na nowych obszarach biznesowych, a w mniejszym stopniu na istniejących rozwiązaniach. Dodatkowym bodźcem rozwoju cloud computingu może być kryzys wielu gospodarek światowych, który zachęca przedsiębiorstwa do poszukiwania nowych możliwości oszczędności oraz ograniczenia kosztów związanych z inwestycjami w infrastrukturę IT – twierdzi Kamil Sumara, Konsultant Zarządzający w Capgemini Polska.

Rozwiązania oparte na chmurze stają się nie tylko sposobem na optymalizację kosztów, ale coraz częściej się stanowią podstawę transformacji modelu biznesowego przedsiębiorstw, który umożliwia w pełniejszy sposób wykorzystanie szans wynikających z nowego modelu.

Druk 3 D

Według analiz Gartnera rynek rozwiązań 3D urośnie w ciągu najbliższego roku o 75%, a do 2015 r. o 200%. Również w Polsce rośnie zainteresowanie tematem drukowania przestrzennego. Specjaliści prognozują, że choć obecnie druk 3D napotyka jeszcze wiele ograniczeń, z roku na rok będzie można tworzyć wydruki w coraz szybszym tempie i za pomocą coraz lepszych materiałów.

- Postępuje miniaturyzacja urządzeń do trójwymiarowego druku, w kierunku tworzenia modeli biurowych. Prawdopodobne jest więc, że w przyszłości możliwe będzie zastosowanie ich nie tylko na przemysłową skalę. Firmy stawiają na mobilność rozwiązań drukarskich, tak więc druk 3D będzie można zlecić z tabletów lub smartfonów w biurach i domach – twierdzi Leszek Bareja, Product Manager, Xerox Polska. - Branża poligraficzna szykuje się na rozwój technologii 3D i wszelkie jego konsekwencje. To wielkie wyzwanie dla producentów sprzętów biurowych. Ich zadaniem będzie dostarczenie klientom indywidualnym na masową skalę tzw. prywatnych fabryk 3D. Wśród odbiorców znajdą się również firmy, które dzięki nowoczesnym rozwiązaniom będą mogły zwiększyć efektywność swojego działania np. w razie awarii sprzętu, szybko dodrukowując brakującą część maszyny.

Według autorów raportu rynek IT w nadchodzącym roku opierać się będzie więc na nieustannym doskonaleniu dostępnych już na rynku technologii. Jakość tego typu usług wzrośnie, a przedsiębiorstwa będą uczyć się, jak efektywnie z nich korzystać.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: branża it, praca w branży it, it, trendy it, BYOD

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: