eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Bezrobocie w Polsce 2014

Bezrobocie w Polsce 2014

2013-11-08 22:02

Bezrobocie w Polsce 2014

Bezrobocie 2014 © stefanolunardi - Fotolia.com

Oceny co do stopy bezrobocia w roku 2014 są rozbieżne. Wszystko zależy od stanu gospodarki zarówno polskiej, jak i naszych głównych partnerów handlowych oraz sytuacji na rynkach światowych. Według większości szacunków, bezrobocie w 2014 będzie się wahać pomiędzy 13 a 14 procentami.

Przeczytaj także: Rynek pracy czeka odbicie?

W przyjętym przez rząd projekcie ustawy budżetowej na rok 2014 założono, że bezrobocie na koniec 2014 roku utrzyma się na poziomie 13,8 procent. Według wielu ekspertów jest to jednak dość zachowawcze, bardzo ostrożne założenie. Wprawdzie nie należy oczekiwać istotnego spadku bezrobocia, ale możliwe, że w przyszłym roku sytuacja na rynku pracy będzie minimalnie lepsza niż w tym roku.

Pracodawcy wprawdzie nadal bardzo ostrożnie zatrudniają, jednak dane wskazują na wyhamowanie trendu wzrostowego. Wprawdzie bezrobocie znacząco nie spada, ale od kilku miesięcy przestało rosnąć. Oczywiście koniec roku 2013 przyniesie zapewne cykliczne zwiększenie bezrobocia, związane z zakończeniem sezonowych prac w budownictwie czy rolnictwie, ale wzrost ten może być skompensowanych tworzeniem nowych miejsc pracy w powoli nabierającym dynamiki przetwórstwie przemysłowym.

Dane płynące z gospodarki wskazują na pewne przyspieszenie. Ostatni kwartał roku może zamknąć się roczną dynamiką PKB nawet w wysokości 2 procent. Jeśli tendencja wzrostowa będzie nadal występować, to przedsiębiorstwa zaczną znów intensywniej zatrudniać i stopa bezrobocia w roku 2014 może spaść nawet poniżej poziomu 13 procent.

Przydatne linki:
- Oferty pracy

Jednak przedsiębiorcy w sprawie ewentualnego ożywienia wypowiadają się jeszcze dość ostrożnie, a w kwestii zwiększania zatrudnienia unikają zdecydowanych deklaracji. Przedsiębiorstwa wprawdzie nie zapowiadają redukcji personelu, ale ciągła niepewność co do przyszłej sytuacji nie nakłania raczej do zwiększania zatrudnienia. Dlatego też bardzo prawdopodobnym poziomem bezrobocia w 2014 będzie zakres z ostatniego kwartału 2013 roku, czyli przedział 13 – 13,5 procent.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rok 2014, praca, bezrobocie, bezrobocie 2014

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: