eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Powierzchnie magazynowe w Polsce I-III 2013

Powierzchnie magazynowe w Polsce I-III 2013

2013-06-03 00:15

Powierzchnie magazynowe w Polsce I-III 2013

Prologis Park Teresin © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Według najnowszych danych CBRE, wiodącej światowej firmy doradczej w sektorze nieruchomości, na koniec pierwszego kwartału 2013 roku łączne zasoby nowoczesnej powierzchni magazynowej i logistycznej wynosiły w Polsce 7,4 miliona m.kw., a odsetek powierzchni niewynajętych kształtował się na poziomie 10%. Jednocyfrowy wskaźnik pustostanów notowano tylko na Górnym Śląsku oraz w regionach Poznania i Wrocławia.

Przeczytaj także: Powierzchnie biurowe i magazynowe w 2012 roku

W 2012 roku popyt na nowoczesne powierzchnie logistyczne wyniósł 1,8 miliona m.kw., utrzymując się na poziomie podobnym do 2011 roku. Około 70% tej powierzchni wynajęto poza Warszawą i regionem stołecznym, z czego około 230.000 m.kw. na Górnym Śląsku i ponad 105.000 m.kw. w regionie Poznania. Największą aktywność wykazywali najemcy z sektora logistycznego, dla których motorem napędowym była branża dóbr szybkozbywalnych (FMCG) i handel internetowy, jak również sektora produkcyjnego, gdzie prym wiódł przemysł motoryzacyjny i główne branże wytwórcze.

„Polska ma świetne warunki, aby stać się centrum logistycznym dla firm, które dystrybuują swoje towary do rozwijających się gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej i dalej, a także obsługują duży popyt wewnętrzny w naszym kraju. Ten trend powinien się utrzymać również w przyszłości, wraz z dalszym rozwojem handlu internetowego, a także innych segmentów rynku” – powiedziała Joanna Mroczek, dyrektor działu badań rynku i doradztwa CBRE.

W 2012 roku deweloperzy rozpoczęli budowę obiektów o łącznej powierzchni około 310.000 m.kw. Znaczną ich część stanowiły projekty BTS (built-to-suit) – równą ok. 40% wszystkich powierzchni magazynowych i przemysłowych oddanych do użytku w 2012 roku. Stawki czynszów w 2013 roku powinny utrzymać się na poziomie podobnym do ubiegłorocznego, zwłaszcza w regionach o wysokim wskaźniku powierzchni niewynajętych. W niektórych ośrodkach takich jak Górny Śląsk (4% wolnych powierzchni), Poznań (5%) czy Wrocław (7%) można oczekiwać presji na wzrost czynszów w związku z ograniczoną podażą.

“Na polskim rynku powierzchni magazynowych i logistycznych pewną przewagę mają obecnie najemcy, ze względu na dostępność w większości lokalizacji zarówno powierzchni, jak i wykwalifikowanych pracowników. W niektórych ośrodkach regionalnych, szczególnie tych charakteryzujących się niskim odsetkiem wolnych powierzchni, np. na Górnym Śląsku, w Poznaniu czy Wrocławiu, obserwujemy jednak trend wzrostowy pod względem popytu i stawek czynszów. Tam z kolei zaznacza się przewaga deweloperów” – mówi Aleksander Kuźniewski, starszy negocjator w dziale powierzchni magazynowych i logistycznych w CBRE.

Rośnie zainteresowanie inwestorów rynkiem powierzchni magazynowych

Na przestrzeni ostatnich lat na rynku inwestycji w nieruchomości komercyjne sektor logistyczny i przemysłowy notował udział w rocznym wolumenie transakcji średnio na poziomie 10%, daleko w tyle za sektorami handlowym i biurowym. W 2012 roku sytuacja ta po raz pierwszy uległa zmianie, a rynek odnotował dużą liczbę transakcji w powierzchnie logistyczne, w tym trzy duże transakcje portfelowe. Łączna wartość inwestycji na polskim rynku nieruchomości komercyjnych wyniosła w 2012 roku 2,7 miliarda euro, z czego inwestycje w sektorze logistycznym wyniosły 460 milionów euro, czyli 17% -- wyraźnie więcej w porównaniu do wcześniejszych lat.

 

1 2 3

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: