eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Monitor Rynku Pracy X 2012

Monitor Rynku Pracy X 2012

2013-01-16 11:38

Przeczytaj także: Monitor Rynku Pracy VIII 2012


Monika Zakrzewska, ekspert PKPP Lewiatan: Wyniki badania w dalszym ciągu pokazują pozytywne nastawienie respondentów do rynku pracy. Przyjęłam je z pewnym zaskoczeniem, ponieważ ogólne nastroje są zdecydowanie gorsze. Docierają do nas pesymistyczne prognozy rynku pracy na 2013 r.; jesteśmy stale zasypywani informacjami o zwolnieniach grupowych, redukcjach zatrudnienia, a także o dużej ostrożności pracowników jeżeli chodzi o chęć zmiany pracy. A tymczasem respondenci wydają się być wyjątkowo odporni – przeważająca większość szuka pracy a indeks mobilności zawodowej jeszcze wzrósł, odbijając w górę od średniej europejskiej. Równie pozytywne są powody zmiany pracy (najważniejszy – lepsze warunki zatrudnienia). Pozytywnie oceniamy także swoje szanse na znalezienie nowej pracy, ale to prawdopodobnie jest związane z faktem, że w badaniu uczestniczą tylko osoby pracujące, a te zwykle mają wyższą samoocenę i wiarę we własne możliwości.

Gorzej niż szanse na poprawę własnej sytuacji zawodowej, oceniamy szanse naszego kraju na wzrost gospodarczy. Tutaj nie zdołaliśmy obronić się przed zalewem informacji o stanie polskiej i światowej gospodarki.

Krzysztof Cibor, ekspert Fundacji Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych: Jako przyczyna zmiany pracy obecnie rośnie konsekwentnie jedynie powód "poszukiwanie nowej pracy ze względu na lepsze warunki". Jeśli uwzględnimy, że w badaniu mamy tylko pracujących, to zwiększająca się liczba osób szukających poprawy swojej sytuacji zawodowej może oznaczać wzrost tych, którzy nie doczekawszy się awansu czy podwyżki u siebie, sami sobie ją dają. To jest odwrotna strona tego medalu, któremu na imię spowolnienie - nie tylko pracownicy tracą na zamrażaniu podwyżek i rozwoju firmy, również pracodawcy muszą liczyć się z tym, że łatwiej im będzie stracić ważnych i ambitnych pracowników.
Oczywiście należy wziąć też pod uwagę specyfikę grupy badanej. Widać, że Polacy dość optymistycznie patrzą na swoje szanse na znalezienie nowego zatrudnienia. Być może nie wynika to jedynie z nadmiernego optymizmu, ale również z rzeczywistych kwalifikacji tych osób, które wzięły udział w badaniu, na zasadzie: „jeśli wierzę w swoje możliwości na pewno będę więcej oczekiwał również od pracy, którą mam”.

Bardzo ciekawe na tym tle są wyniki podsumowania roku okiem pracownika. Choć tylko 21% Polaków nie zgadza się ze zdaniem, że "sytuacja w moim kraju jest zła" to aż 70% uważa, że wyniki finansowe jego przedsiębiorstwa są dobre. Podobnie w poprawę sytuacji w Polsce wierzy 28%, a w przedsiębiorstwie – 60%. Pytanie, czy mamy do czynienia rzeczywiście z pracownikami wiodących przedsiębiorstw, których wyniki są dobre mimo trudnej sytuacji ekonomicznej czy może powód tych rozbieżności (większych niż np. w Niemczech) jest inny.

fot. mat. prasowe

Powody zmiany pracy

Polscy respondenci częściej niż ogół badanych podejmują decyzję o zmianie pracy ze względu na ogólne niezadowolenie z pracodawcy.


Informacje o badaniu
Sondaż “Monitor Rynku Pracy” Randstad Monitor Rynku Pracy jest kwartalnym sondażem realizowanym już w 32 krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk (kraje biorące udział w badaniu: Argentyna, Australia, Belgia, Brazylia, Kanada, Chile, Chiny, Czechy, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Hong Kong, Węgry, Indie, Włochy, Japonia, Luksemburg, Malezja, Meksyk, Nowa Zelandia, Norwegia, Polska, Singapur, Słowacja, Hiszpania, Szwecja, Szwajcaria, Holandia, Turcja, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone). Badanie po raz pierwszy przeprowadzono na początku 2010 roku. „Monitor Rynku Pracy” jest realizowany poprzez ankiety wypełniane on-line w grupie respondentów w wieku od 18 do 64 lat, pracujących minimum 24 godziny w tygodniu (z wykluczeniem osób samozatrudnionych). Dobór prób dla badanych populacji jest przeprowadzany przez międzynarodowy instytut Survey Sampling International. Próba w Polsce wynosi 405 respondentów (w całym badaniu wzięło udział w tej fali 13.967 osób). Bieżąca 10 edycja badania została zrealizowana w okresie 18 października do 6 listopada 2012 r.


poprzednia  

1 2

Inflacja XII 2012

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: