eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Koniunktura przemysłowa V 2012

Koniunktura przemysłowa V 2012

2012-05-24 09:46

Koniunktura przemysłowa V 2012

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (10)

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w maju oceniany jest pozytywnie, choć nieco gorzej niż w kwietniu i w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Na mniej korzystne oceny koniunktury niż przed miesiącem wpływa pogorszenie ocen dotyczących zarówno bieżącego jak i przyszłego portfela zamówień i produkcji. Nieznacznie zmniejszają się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, odpowiednie przewidywania są pesymistyczne, zbliżone do prognoz z kwietnia. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć nieco wolniej niż przewidywano przed miesiącem - podał Głóny Urząd Statystyczny.

Przeczytaj także: Koniunktura przemysłowa IV 2012

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w maju oceniany jest negatywnie, podobnie jak w kwietniu i gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwóch lat. Na utrzymanie się niekorzystnych ocen koniunktury mają wpływ wciąż pesymistyczne, mimo poprawy, oceny bieżącego portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej, a także bieżącej sytuacji finansowej. Przewidywania dotyczące portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej są korzystne, ale ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem. Prognozy sytuacji finansowej są nadal pesymistyczne, nieco gorsze od zgłaszanych w kwietniu. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlano-montażowych nieco większy od zapowiadanego w ubiegłym miesiącu.

W maju ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym jest oceniany nadal negatywnie, gorzej niż w kwietniu i w analogicznym miesiącu poprzednich sześciu lat. Oceny dotyczące bieżącej sprzedaży są bardziej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu, pogorszyły się również prognozy w tym zakresie. Zwiększają się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, także przewidywania w tym zakresie są bardziej pesymistyczne. Jednostki przewidują, iż wzrost cen może być nieco mniejszy niż oczekiwano przed miesiącem.

W maju w ponad połowie badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana jest niekorzystnie. Najbardziej pesymistycznie, gorzej niż przed miesiącem i przed rokiem, oceniają koniunkturę jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa. Najlepiej, choć mniej optymistycznie niż w kwietniu i w analogicznym miesiącu ubiegłego roku, koniunkturę oceniają podmioty z sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Jednostki z sekcji zakwaterowanie i gastronomia odnotowały największą poprawę ocen koniunktury zarówno w stosunku do ubiegłego miesiąca jak i analogicznego okresu ubiegłego roku.

Przetwórstwo przemysłowe

W maju ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie 0 (w kwietniu plus 1). Poprawę i pogorszenie koniunktury sygnalizuje 17% badanych przedsiębiorstw (w kwietniu odpowiednio 18% i 17% jednostek). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym

W maju ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie 0


Na niewielkie ograniczenie portfela zamówień ogółem wpływa spadek zagranicznego portfela zamówień, przy pozytywnych ocenach portfela krajowego. Przedsiębiorcy wskazują na stabilizację poziomu bieżącej produkcji. Prognozy dotyczące portfela zamówień i produkcji są optymistyczne, ale ostrożniejsze od formułowanych w kwietniu. Stan zapasów wyrobów gotowych określany jest przez przedsiębiorców jako nadmierny w stosunku do zapotrzebowania. Nieznacznie wolniej niż przed miesiącem rosną należności od kontrahentów. Trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych są nadal znaczące, choć nieco mniejsze niż w ubiegłym miesiącu. Przewidywania w tym zakresie są pesymistyczne, zbliżone do prognoz z kwietnia. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia nieco większe niż zapowiadali w ubiegłym miesiącu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć nieznacznie wolniej niż przewidywano w kwietniu.

fot. mat. prasowe

Ogólny klimat koniunktury wg klas wielkości

Najlepiej radzą sobie duże przedsiębiorstwa


Niewielki wzrost bieżącego portfela zamówień zgłaszają jedynie jednostki duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób). Jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) sygnalizują mniejszy niż przed miesiącem spadek portfela zamówień. W jednostkach wszystkich klas wielkości, szczególnie w podmiotach dużych i średnich (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) prognozy popytu są optymistyczne, choć ostrożniejsze od formułowanych przed miesiącem.

Przedsiębiorstwa duże i średnie (o liczbie pracujących 50 i więcej osób) sygnalizują wzrost produkcji, ale znacznie mniejszy niż w kwietniu. Jednostki małe (o liczbie pracujących od 10 do 49 osób) oceniają bieżącą produkcję negatywnie. W przedsiębiorstwach należących do wszystkich badanych klas wielkości prognozy w tym zakresie są korzystne, ale ostrożniejsze od formułowanych w ubiegłym miesiącu.

 

1 2 ... 6

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: