eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Cloud computing nie dla każdej firmy

Cloud computing nie dla każdej firmy

2012-04-08 00:20

Przejście na cloud wydaje się przedsiębiorcom gotowym rozwiązaniem na redukcję kosztów w odległej perspektywie czasowej. Najnowszy raport Harvard Business Review Polska i IBM pokazuje, że przejście na chmurę wcale nie jest idealnym rozwiązaniem dla każdej firmy.

Przeczytaj także: Cloud computing a rynek pracy

Kluczowe wyzwanie dla prezesów i zarządów firm

Badanie firmy IBM CEO Study (1500 prezesów na całym świecie) 80% twierdzi, że otoczenie firmy będzie coraz bardziej złożone. Niecałe 50% uważa, że ich firmy są dobrze przygotowane by poradzić sobie z tą zmianą. Jednym z kluczowych powodów jest istniejąca, nieelastyczna infrastruktura informatyczna.

Cloud na świecie

Według Microsoftu, firmy przeznaczają na opracowywanie nowych aplikacji przeciętnie tylko 11% firmowego budżetu IT; resztę pochłania obsługa systemów i wydatki na infrastrukturę. Znaczna część owych 11% przypada na duże, „strategiczne” projekty, jak nabywanie i wdrażanie kluczowych systemów korporacyjnych. To pozostawia bardzo niewiele środków na takie inicjatywy, jak zagwarantowanie pracownikom dostępu do wszystkich dokumentów, których potrzebują, niezależnie od tego, gdzie są, jakiego urządzenia używają i z kim pracują.

Badanie przeprowadzone w 2009 r. przez firmę badawczą Forrester ujawniło, że 37% dużych przedsiębiorstw „nie interesowało się” chmurą. Kolejne 39% wyraziło zainteresowanie, ale nie uwzględniało zgłębiania tej kwestii w najbliższych planach. Z ankiety przeprowadzonej w 2011 r. przez serwis InformationWeek wynika, że tylko 29% respondentów analizowało wpływ chmury na architekturę swoich rozwiązań internetowych. Instytut badań technologicznych Gartner przewiduje, że chociaż branża przetwarzania w chmurze będzie do 2015 r. rosnąć w tempie 19% rocznie, to inwestycje w nią nie wyniosą nawet 5% światowych wydatków na technologie informatyczne.

Korzyści o charakterze technologicznym osiągane dzięki implementacji rozwiązań cloud computing mają charakter dodatkowy i powinny być wtórne w stosunku do korzyści biznesowych m.in.: oszczędności, wzrost elastyczności umożliwiający np. obsługę większej grupy klientów, uzyskany dzięki zwiększeniu skalowalności przedsiębiorstw lub rozwój nowej oferty rynkowej. Jednocześnie cloud computing jest dobrym narzędziem, które poprzez propozycję nowych usług umożliwia utrzymanie i pozyskanie nowych klientów m.in. dla firm telekomunikacyjnych.

Pionierzy polskiej chmury

W badaniu polskiej edycji Harvard Business Review i IBM wzięło udział 11 dyrektorów największych polskich firm – banków, firm produkcyjnych czy operatorów sieci komórkowej. Celem badania było poznanie pierwszych doświadczeń dużych polskich przedsiębiorstw związanych z wdrożeniem cloud computing, określenie najważniejszych korzyści z wdrożenia rozwiązań chmurowych oraz poznanie barier utrudniających wdrażanie tego typu rozwiązań.

Okazuje się, że mimo iż większość ankietowanych firm korzysta z cloud computing w zakresie ograniczonym do realizacji precyzyjnie określonych funkcji, to jednak wprowadzenie nowego modelu dostępu do technologii wywiera coraz większy wpływ na działanie nie tylko pionów technologii, ale i całych przedsiębiorstw. Ankietowani zwracają uwagę na elastyczność działań, zmniejszenie czasu realizacji procesów, czy wydajność, związaną z wprowadzeniem chmury do przedsiębiorstwa.

Firmy korzystające z cloud computing skupiają się przede wszystkim na rozwoju chmur prywatnych, a z rozwiązań dostępnych za pośrednictwem Internetu (public cloud) korzystają jedynie do realizacji standardowych usług komunikacyjnych (wideokonferencje, praca grupowa) lub ściśle odseparowanych od reszty systemów funkcji (takich jak gromadzenie danych na potrzeby urzędów czy testy bezpieczeństwa IT).

 

1 2

następna

oprac. : Katarzyna Sikorska / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: