eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Kryzys osłabia innowacyjność przedsiębiorstw

Kryzys osłabia innowacyjność przedsiębiorstw

2012-01-20 13:34

Firma General Electric (GE) przedstawiła wyniki drugiej edycji corocznych badań pod nazwą "Globalny Barometr Innowacji" (Global Innovation Barometer). Potwierdziły one, że przedsiębiorstwa wciąż uważają innowacje za główny czynnik decydujący o sukcesie, konkurencyjności i możliwości tworzenia nowych miejsc pracy, ale równocześnie pokazały, iż w trudnym i niepewnym środowisku gospodarczym i politycznym firmy nie zawsze mogą wykazać swoją zdolność do tworzenia innowacji.

Przeczytaj także: Innowacyjne firmy a rozwój organiczny

Utrzymujący się stan niepewności w światowej gospodarce znacznie osłabił innowacyjność przedsiębiorstw. 9 na 10 badanych firm stwierdziło utrudnienie dostępu do zewnętrznych źródeł finansowania lub zmniejszenie skłonności do ryzyka. W szczególności 88% respondentów uważa, że dostęp do średnio- i długoterminowego kapitału o dużym stopniu ryzyka (venture capital), inwestycji prywatnych i funduszy publicznych stał się trudniejszy, a 77% przyznaje, iż ich skłonność do ryzyka spadła lub została poddana ponownej ocenie.

„Tegoroczne badanie potwierdza wiele z tego, co już obserwujemy na światowym rynku, a więc, że niepewności właściwe dla dzisiejszego środowiska ekonomicznego kwestionują zdolności biznesu do innowacji.” – powiedziała Beth Comstock, wiceprezes i dyrektor ds. marketingu GE. „Rozumiemy te wynik, w pewnym sensie, jako okrzyk bojowy dla liderów biznesu, aby zrozumieć, gdzie i jak ich strategie innowacji są kwestionowane i aby dążyć do nowych rozwiązań. Innowacje to potężna dźwignia, dzięki której możemy sprostać wyzwaniom współczesnego świata. Umożliwiają nam efektywniejsze wykorzystanie zasobów, zwiększenie produkcji przy równoczesnym obniżeniu kosztów oraz dostarczanie lepszych rozwiązań, które rynki mogą wykorzystać do pobudzenia wzrostu gospodarczego i podniesienia jakości życia obywateli”.

W tym roku GE rozszerzył zakres swoich globalnych badań. Objęły one blisko 3000 dyrektorów wyższego szczebla z 22 krajów, którzy są bezpośrednio zaangażowani w tworzenie strategii oraz podejmowanie decyzji dotyczących innowacji w swoich firmach. Celem badań, przeprowadzonych na zlecenie GE przez niezależną firmę badawczo-konsultingową StrategyOne, było znalezienie czynników przyspieszających i hamujących innowacyjność oraz przeanalizowanie opinii na temat możliwości innowacji i związanych z nimi problemów.

Innowacje i wzrost są ze sobą nierozerwalnie związane

Zdaniem respondentów, związek między innowacjami a konkurencyjnością jest dziś silniejszy niż kiedykolwiek. Porównanie wyników badań z zewnętrznymi danymi gospodarczymi wykazało, że kraje, w których polityka dotycząca innowacji została uznana przez dyrektorów za bardziej konkurencyjną, osiągają wyższy wzrost niż pozostałe.
  • 92% dyrektorów uznało innowacje za największą dźwignię konkurencyjności gospodarki, a 86% – za najlepszy sposób tworzenia nowych miejsc pracy w swoich krajach.
  • Kraje, w których firmy są najbardziej zadowolone z politycznego i społecznego podejścia do innowacji, wykazują wyższy wzrost PKB (średnio 5,19%) niż te, w których firmy czują się zaniepokojone lub zagrożone polityką w tym zakresie (średnio 2,32%).
  • Najbardziej zadowoleni z polityki swoich krajów w zakresie innowacji okazali się dyrektorzy z Izraela, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Szwecji i Singapuru, najmniej – z Japonii, Rosji, Polski i Francji.
  • Co ciekawe, Japonia pomimo negatywnej oceny własnego środowiska polityki ochrony innowacji, została ponownie wskazana przez globalnych liderów biznesu, jako trzeci najbardziej innowacyjny kraj na świecie, zaraz po USA i Niemczech, a przed Chinami.
  • Ankieta wykazała, że wewnętrzne inwestycje firm w innowacje, od budżetu badań i rozwoju po nakłady na tworzenie nowych produktów i modeli biznesowych, są szczególnie zagrożone wtedy, gdy społeczność przedsiębiorstw dostrzega niekorzystne zmiany w polityce rządu dotyczącej wspierania innowacji.
  • 71% firm, które odnotowały niekorzystne zmiany polityki zewnętrznej lub priorytetów budżetowych rządu w wyniku światowego kryzysu finansowego, wskazało również na cięcia we własnych wydatkach na badania i rozwój.
  • W skali globalnej przedsiębiorstwa były najmniej zadowolone (42%) ze skuteczności i koordynacji rządowego wsparcia dla innowacji.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: