eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Dotacje unijne "Paszport do eksportu"

Dotacje unijne "Paszport do eksportu"

2012-02-03 14:00

Przeczytaj także: Bony na innowacje dla MŚP: nowe terminy, wyższe kwoty


Wniosek na drugi etap

Spełnienie wszystkich kryteriów formalnych związanych z przygotowaniem PRE oraz jego wysoka jakość merytoryczna jest najlepszą drogą do uzyskania dla niego pozytywnej weryfikacji przez RIF. Wraz z nią beneficjent może - ale nie musi - ubiegać się o dofinansowanie wdrożenia Planu Rozwoju Eksportu (pod warunkiem uzyskania rekomendacji rozpoczęcia lub rozwoju eksportu) w ramach drugiego etapu działania 6.1 PO IG. W tym wypadku wysokość wsparcia wynosi maksymalnie 50 proc. środków kwalifikowalnych, przy czym wnioskowana kwota dotacji nie może przekroczyć 200 tys. zł. Szanse powodzenia wniosku w drugim etapie zależą w znacznej mierze od jakości sporządzonego Planu Rozwoju Eksportu. Poszczególne elementy wniosku sprowadzają się bowiem do odniesienia się do analiz wykonanych w PRE, a zawarte w nim opisy muszą uzasadniać szansę powodzenia eksportu towarów i usług na wybranych rynkach zagranicznych.

Do kluczowych elementów wniosku należy precyzyjne określenie celów i planowanych rezultatów projektu. W szczególności wiąże się to z założeniem odpowiednich i racjonalnych wskaźników, które posłużą jako miernik oceny wdrożenia PRE i realizacji projektu. Rzetelna i oparta na przejrzystych obliczeniach kalkulacja pozwoli na ich prawidłowe określenie, co jest niezwykle ważne dla ekspertów oceniających wniosek, jak również dla samego wnioskodawcy, gdyż ich osiągnięcie jest obowiązkowe. Niezwykle ważnym elementem jest zaplanowanie harmonogramu rzeczowo-finansowego projektu wdrożeniowego, jednak jak już wspomnieniliśmy, możliwości jego aktualizacji w stosunku do założeń w Planie Rozwoju Eksportu są bardzo mocno ograniczone. Stąd jest niezwykle ważne, aby założenia w PRE były odpowiednio elastyczne i oparte na rzetelnych prognozach.

Cel: rozpoznawalna marka

W związku z większą skalą trudności - w porównaniu do etapu pierwszego - towarzyszącą opracowaniu wniosku i jego realizacji, również w tym przypadku przydatne może być skorzystanie z dostępnych na rynku form pomocy dla wnioskodawców, jak i beneficjentów działania 6.1 programu Innowacyjna Gospodarka. Sytuacja dynamicznie zmieniających się przepisów i ich interpretacji, czasem sprzyjających beneficjentowi (jak np. wprowadzającym do drugiego etapu system zaliczkowania), czasem komplikujących mu życie (jak np. ograniczenia w możliwości kwalifikowania wydatków związanych z podróżami) powoduje potrzebę poświęcenia znacznej uwagi kwestiom formalnym i proceduralnym, na które pracownicy MŚP nie zawsze mogą sobie pozwolić.

Podsumowując, działanie „Paszport do eksportu” jest zachętą dla polskich przedsiębiorców na podjęcie działań eksportowych w oparciu o profesjonalnie zaplanowaną długoterminową strategię działań (Plan Rozwoju Eksportu). Zwiększa to szanse firmy eksportera na zaistnienie i zbudowanie rozpoznawalnej marki na rynku europejskim i światowym. W efekcie korzyści z realizacji projektów odnosi nie tylko przedsiębiorstwo, uzyskujące wyraźne wsparcie finansowe, ale także cała polska gospodarka. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza w obliczu obserwowanych licznych zawirowań na światowych rynkach. Zachęcamy więc polskich przedsiębiorców do podjęcia trudu przedarcia się przez gąszcz przepisów i wykorzystania możliwości związanych z uzyskaniem dostępnej pomocy na rozwój eksportu swoich towarów i usług, gdyż jest to szansa na przetrwanie czasów kryzysu i przyspieszenie rozwoju ich firmy, a wraz z tym polskiej gospodarki.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: