eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Dotacje unijne "Paszport do eksportu"

Dotacje unijne "Paszport do eksportu"

2012-02-03 14:00

Przeczytaj także: Bony na innowacje dla MŚP: nowe terminy, wyższe kwoty


Jednocześnie na podstawie wstępnych ustaleń z przedsiębiorcą określone muszą zostać potencjalne rynki zagraniczne, którymi jest on zainteresowany jako rynkami docelowymi dla eksportu swoich towarów i usług. Na tej podstawie powinna zostać przeprowadzona szczegółowa analiza wybranych rynków zagranicznych, pozwalająca na zawężenie wyboru do tych rynków, na których oferta przedsiębiorstwa ma największą szansę na sukces. Należy przeanalizować wybrane rynki pod kątem wybranych grup docelowych i ich oczekiwań, potencjalnych partnerów zagranicznych, konkurencji i produktów przez nią oferowanych. Niezwykle istotnym elementem na tym etapie przygotowania PRE jest także analiza aktów prawnych, procedur, zwyczajów, praktyk handlowych i zasad warunkujących dostęp produktów lub usługi przedsiębiorcy dla danego rynku, analiza makrootoczenia dla wybranych rynków oraz zdefiniowanie potencjalnych barier wejścia na wybrane rynki.

Kolejnym elementem przygotowywania PRE jest opis bieżącej sytuacji przedsiębiorstwa w podstawowych obszarach funkcjonowania i prognozy rozszerzenia działalności przedsiębiorcy ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju poprzez eksport. Oznacza to konieczność przeanalizowania zasobów, jakimi dysponuje przedsiębiorstwo – ludzkich, technicznych, finansowych i informacyjno-technologicznych. Kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy zasoby te są wystarczające do rozszerzenia działalności firmy, a jeżeli nie, to czy istnieje możliwość ich rozszerzenia.

Napisz, jaką masz konkurencję

Następnym etapem jest przeprowadzenie analizy strategicznej – jej głównym elementem jest analiza SWOT. Co istotne, analiza przeprowadzona musi być dla konkretnej oferty przedsiębiorstwa, a nie dla samej firmy. Na jej podstawie można dokonać oceny atrakcyjności wybranych rynków i wyselekcjonować spośród nich te, na których oferta eksportowa firmy ma największe szanse na sukces. Niezwykle ważnym w kontekście skutecznego wdrożenia planu jest rzetelna analiza otoczenia konkurencyjnego firmy na rynkach rodzimym i docelowym oraz określenie w jakim stopniu (i dzięki jakim czynnikom) oferta przedsiębiorstwa jest unikatowa i wyróżniająca się na tle konkurencji. Przeprowadzenie rzetelnych analiz powinno doprowadzić do wskazania konkretnych działań marketingowych, które będą najlepsze dla danego przedsiębiorstwa. Przygotowany opis celów i strategii eksportowej ma przyczynić się do wybrania konkretnych dróg dystrybucji produktów i usług na wybranych rynkach, a także do określenia metod promocji i marketingu wraz ze wskaźnikami, które mogą pomóc w pomiarze efektywności wybranych działań.

Jeżeli po przeanalizowaniu wszystkich powyższych informacji eksperci odpowiedzialni za stworzenie PRE uznają, iż eksport jest właściwą drogą rozwoju danego przedsiębiorstwa, udzielają stosownej rekomendacji do podjęcia działań eksportowych bądź do dalszego rozwoju eksportu firmy. Najistotniejszym, z punktu widzenia jego wdrażania, elementem Planu Rozwoju Eksportu jest wskazanie i uzasadnienie wyboru konkretnych działań, które zdaniem firmy doradczej przedsiębiorca musi podjąć w celu wejścia na wybrane rynki. Muszą one zostać wybrane ze specjalnego katalogu działań opracowanego w rozporządzeniu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego spośród następujących kategorii:
  1. udział w zagranicznych imprezach targowo-wystawienniczych w charakterze wystawcy,
  2. organizacja i udział w misjach gospodarczych za granicą,
  3. wyszukiwanie i dobór partnerów na rynkach docelowych,
  4. uzyskanie niezbędnych dokumentów uprawniających do wprowadzenia produktów lub usług przedsiębiorcy na wybrane rynki docelowe,
  5. doradztwo w zakresie strategii finansowania przedsięwzięć eksportowych i działalności eksportowej,
  6. doradztwo w zakresie opracowania koncepcji wizerunku przedsiębiorcy na wybranych rynkach docelowych.
Dostaniesz także na PR i tłumacza

Co niezwykle ważne, zgodnie z wymogami formalnymi działania 6.1 programu Innowacyjna Gospodarka, przedsiębiorca jest zobligowany do realizacji działań należących do co najmniej dwóch z powyższych kategorii, w tym minimum jednego ze wskazanych w punktach 3-6. Wśród działań planowanych do realizacji w związku z podjęciem eksportu zaplanować można również działania promocyjne i informacyjne oraz pozyskiwanie tłumaczeń - pod warunkiem, iż są one niezbędne do realizacji wyżej wymienionych działań, a ponadto wraz z nimi podawana będzie informacja, że projekt realizowany jest z udziałem wsparcia pochodzącego z budżetu Unii Europejskiej.

Wyborowi działań towarzyszyć musi sporządzenie wstępnego harmonogramu rzeczowo-finansowego, uwzględniającego szacowane koszty i okresy ich realizacji. Warto zwrócić uwagę na czas potrzebny na weryfikację PRE oraz szacowany czas oceny wniosku na II etap. Obligatoryjnymi zasadami, którymi kierować się musi wykonawca PRE, jest ograniczenie budżetu do kwoty maksymalnie 400 tys. zł oraz okresu jego realizacji do 24 miesięcy. Harmonogram powinien być podzielony na etapy, które mogą trwać od 2 do 6 miesięcy, przy czym warto również pamiętać, że koszty ostatniego etapu powinny stanowić więcej niż 10 proc. całego projektu Z punktu widzenia ubiegania się o dofinansowanie drugiego etapu warto przyłożyć szczególną uwagę do tego elementu PRE, gdyż w ramach wniosku o dofinansowanie możliwe będą jedynie niewielkie odstępstwa od niego (w praktyce usunięcie niektórych zadań lub obniżenie wysokości poszczególnych kosztów). Zabronione jest dodanie jakichkolwiek działań niewymienionych w PRE, a podniesienie zaplanowanych w nim wydatków, przy bardzo rygorystycznej ocenie ekspertów, może posłużyć jako argument odrzucenia wniosku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: