eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polskie firmy narzekają na wysokie podatki

Polskie firmy narzekają na wysokie podatki

2011-06-21 12:03

Polskie firmy narzekają na wysokie podatki

Wewnętrzne czynniki, które wpłynęły w przeszłości na rozwój firmy (% firm małych i średnich) © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Prawie 48 proc. właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw wspiera konserwatywny model państwa opiekuńczego i stosunkowo szeroki zakres interwencji państwa w gospodarkę - wynika z ogólnopolskiego badania właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw, które przeprowadziła PKPP Lewiatan i Katedra Socjologii Ekonomicznej SGH, a zrealizował CBOS na reprezentatywnej grupie przedsiębiorców.

Przeczytaj także: Inwestycje przedsiębiorstw będą rosły powoli

W tym modelu państwo zajmuje ważną pozycję jako instytucja modernizująca gospodarkę, prowadząca politykę prywatyzacyjną, a przy tym wspierająca polski kapitał i zachowująca kontrolę nad strategicznymi działami przemysłu. Zdaniem przedsiębiorców państwo nie powinno wspierać jednak firm nieefektywnych.

„Prawie 25 proc. właścicieli opowiada się za wizją ładu liberalnego, który zakłada z kolei radykalną liberalizację stosunków pracy, eliminację ograniczeń w prywatyzacji i zmniejszenie roli związków zawodowych. Niespełna 12 proc. wspiera natomiast socjaldemokratyczny model państwa opiekuńczego, w którym odgrywa ono dużą rolę w gospodarce i kładzie silny nacisk na równość społeczną” – mówi prof. Juliusz Gardawski z Szkoły Głównej Handlowej.

fot. mat. prasowe

Wybrane stwierdzenia cechujące wizję liberalną

Wybrane stwierdzenia cechujące wizję liberalną


Z badań wynika, że udział przedsiębiorców w organizacjach profesjonalnych, jak i obywatelskich jest niewielki. Pod tym względem przeważają zdecydowanie postawy indywidualistyczne. Największym zaufaniem właściciele małych i średnich firm obdarzają wojsko, Trybunał Konstytucyjny, czy policję, najmniejszym zaś partie polityczne i związki zawodowe. Za proprzedsiębiorcze nastawienie najwyżej cenią dwa pierwsze rządy Tadeusza Mazowieckiego i Jana Krzysztofa Bieleckiego. Ich zdaniem zdecydowanie nie sprzyjały z kolei przedsiębiorcom rządy Jana Olszewskiego oraz Jarosława Kaczyńskiego i Kazimierza Marcinkiewicza.

Z problemem zaufania koresponduje postrzeganie konfliktów w naszym społeczeństwie. Widzi się silne konflikty ideologiczne i moralne, widzi się konflikty między związkami zawodowymi i menedżmentem dużych przedsiębiorstw, natomiast tradycyjnie już rzadko widzi się konflikt ekonomiczno-klasowy (praca-kapitał).

Ponad 73 proc. przedsiębiorców ocenia swoją rodzinną sytuację materialną jako dobrą lub raczej dobrą, a tylko 2,1 proc. jako złą. W ciągu ostatnich trzech lat, dla prawie 88 proc. respondentów sytuacja materialna poprawiła się lub pozostała bez zmian. Dla 9,2 proc. pogorszyła się. Dla ponad połowy właścicieli małych i średnich firm kryzys gospodarczy nie wpłynął na pogorszenie ich statusu materialnego.

fot. mat. prasowe

Czy aktualny kryzys ma wpływ na sytuację finansową Pana(i) gospodarstwa domowego?

Czy aktualny kryzys ma wpływ na sytuację finansową Pana(i) gospodarstwa domowego?


 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: