eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek apartamentów w Polsce 2009

Rynek apartamentów w Polsce 2009

2010-03-08 13:39

Rynek apartamentów w Polsce 2009

Podstawowe dane ekonomiczne dla Polski © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (13)

Firma Infinite Investment opublikowała raport analityczny na temat rynku apartamentów w Polsce. Z zebranych danych wynika, że w Warszawie i w głównych miastach regionalnych w 2009 roku na etapie budowy znajdowało się 40 projektów apartamentowych, oferujących w sprzedaży łącznie ponad 4.160 mieszkań.

Przeczytaj także: Jakie cechy definiują apartament?

Podstawowe dane ekonomiczne Polski i głównych miast regionalnych

fot. mat. prasowe

Podstawowe dane ekonomiczne dla Polski

Podstawowe dane ekonomiczne dla Polski

Infinite Investment podaje, iż w 2009 roku Polska jako jedyny kraj Unii Europejskiej odnotowała dodatni wzrost gospodarczy. Niemniej jednak, osłabienie koniunktury gospodarczej kraju w 2009 roku negatywnie wpłynęło na liczbę realizowanych inwestycji przez deweloperów. Kryzys na rynkach finansowych wpłynął na zaostrzenie polityki kredytowej banków, co doprowadziło do zahamowania realizacji inwestycji - część deweloperów zarówno krajowych, jak i międzynarodowych, zmniejszyła swoje zainteresowanie segmentem nieruchomości. W 2009 roku w Polsce nastąpił wzrost liczby osób bez pracy. Na koniec IV kw. 2009 roku stopa bezrobocia w kraju kształtowała się na poziomie 11,9%, to znacznie więcej w porównaniu z poziomem na koniec 2008 roku, który wynosił około 9,5%. W większości analizowanych miast regionalnych stopa bezrobocia kształtowała się na poziomie poniżej 5% w 2009 roku. Na skutek wzrostu bezrobocia, nastąpił spadek konsumpcji, co również miało negatywny wpływ na wzrost gospodarczy. Niemniej jednak, według ekonomistów, w 2010 roku w Polsce powinien nastąpić wzrost poziomu PKB do około 3,2%. Prognozowany wzrost gospodarczy w Polsce może wpłynąć korzystnie na nastroje deweloperów i potencjalnych kupujących (wzrost siły nabywczej społeczeństwa), inwestujących w nieruchomości apartamentowe.

fot. mat. prasowe

Podstawowe dane ekonomiczne dla wybranych miast regionalnych, IV kw. 2009

Podstawowe dane ekonomiczne dla wybranych miast regionalnych, IV kw. 2009

Klasyfikacja budownictwa apartamentowego

Zdaniem analityków Infinite Investment jednym z kluczowych parametrów charakteryzujących inwestycję apartamentową i odróżniającą ją od pozostałego segmentu rynku mieszkaniowego jest oryginalna architektura budynków o podwyższonym standardzie. Do najistotniejszych elementów stanowiących o atrakcyjności apartamentu należą także lokalizacja (projekty apartamentowe związane są ściśle z centrami miast) oraz otoczenie. Mieszkania z tzw. „wyższej półki” zaopatrzone są w klimatyzację oraz w nowoczesny sprzęt technologiczny (np. HMS, BMS). Minimalna powierzchnia, którą powinien charakteryzować się apartament to około 70 m2, niemniej jednak minimalna wielkość apartamentu jest różna w zależności od rynku. Natomiast wysokość tego typu mieszkań powinna przekraczać 2,8 m. Niejednokrotnie wysokość luksusowych mieszkań przekracza 3 m.

Inwestycje aparatamentowe charakteryzują się kameralnością. Są to głownie kilkukondygnacyjne budynki, w których znajduje się niewielka ilość lokali mieszkalnych, usytuowanych po zaledwie kilka na każdym z pięter. Wyjątek stanowią wysokościowce powstające w centrach miast.

Inną cechą typową dla apartamentów jest otwarta przestrzeń, dzięki której istnieje możliwość podziału mieszkania na część nocną, przeznaczoną tylko dla mieszkańców oraz na część dzienną - gościnną.

Do atutów mieszkań znajdujących się w inwestycjach apartamentowych zaliczyć trzeba także wysokie okna, wykonane z najlepszych jakościowo materiałów.

W apartamentowcach zazwyczaj znajduje się recepcja oraz lobby dla gości, a także garaż podziemny dla mieszkańców. Budynki tego typu odznaczają się wysokim standardem wykończenia elewacji i powierzchni wspólnych (kamień naturalny, drewno, mosiądz) oraz małą architekturą. W ramach budynków apartamentowych powstają udogodnienia w postaci basenu, SPA, centrum fitness. Nowością jest tzw. consierge, zapewniający dodatkowe usługi dla mieszkańców, takie jak zakupy, sprzątanie itp. Bezpieczeństwo lokatorów zapewniają całodobowa ochrona oraz monitoring. Do największych mieszkań zazwyczaj przypisane są tarasy lub ogrody.

 

1 2 ... 6

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: