eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Wycena/analiza porównawcza

Wycena/analiza porównawcza

2010-01-19 07:15

Przeczytaj także: Wielowymiarowa analiza porównawcza


Pamiętać należy, że w poszczególnych okresach historycznych mamy do czynienia z występowaniem dominujących wskaźników. Oznacza to, że z biegiem czasu zmieniają się uwarunkowania zewnętrzne wpływające na preferencje inwestorów, co z kolei sprawia, że w danym okresie pewna grupa wskaźników odznacza się znacząco wyższą korelacją z poziomem wyceny podmiotów niż inne wskaźniki oraz niż dany wskaźnik w innych okresach historycznych. Jest to szczególnie istotne jeżeli przeprowadzana analiza porównawcza odnosi się do momentu bieżącego. Znaczenie tego faktu obniża się natomiast gdy bazą wyceny nie jest wartość z jednego okresu ale średnia za dłuższy okres.

Ponadto w przypadku konstrukcji wskaźników opartych na wartości całego przedsiębiorstwa należy pamiętać o dokonaniu korekty wyceny o wartość rynkową zadłużenia przedsiębiorstwa. Do głównych wskaźników na bazie jakich dokonywana jest wycena, należy: Wartość Przedsiębiorstwa (Enterprise Value - EV) do EBITDA (EV/EBITDA) oraz Wartość Rynkowa do zysku netto (P/E).

Wycena na bazie P/E:
Wp = Bw*M
gdzie:
Wp - wartość przedsiębiorstwa,
Bw - baza wyceny (zysk netto),
M - mnożnik (średnia wskaźników P/E spółek porównawczych),

Wycena na bazie EV/EBITDA:
Wp = Bw*M-D
gdzie:
Wp - wartość przedsiębiorstwa,
Bw - baza wyceny (EBITDA),
M - mnożnik (średnia wskaźników EV/EBITDA spółek porównawczych),
D - wartość długu netto.

Często spotykane jest również zastępowanie bazy wyceny będącej średnią lub medianą z grupy podmiotów porównywalnych parametrem przyjętym arbitralnie przez dokonującego analizę. W tym wypadku relatywność wyceny ustępuje miejsca dokonywaniu próby oszacowania wartości podmiotu przy stanie natury określanym przez badającego jako wzorcowy. Działanie takie może posłużyć do określenia długoterminowej wartości potencjalnej podmiotu w przypadku przyjęcia parametru będącego medianą rynkową dla długiego okresu. W takim przypadku parametr taki powinien obrazować średnie stany rynku.

W przypadku tym analiza porównawcza może posłużyć również do określenia stopnia niedowartościowania lub przewartościowania podmiotu przez rynek w bieżącym stanie natury. Ponadto często spotykane jest przyjmowanie arbitralnie wartości skrajnych, działania takie mają za cel określenie granicznych wartości podmiotu. Przyjmując bazę wyceny w okolicach minimalnych stanów natury spotykanych w okresie historycznym inwestor zwykle stara się określić poziom wartości podmiotu przy którym występuje najwyższy potencjał wzrostowy i najniższe ryzyko poniesienia strat na potencjalnej inwestycji. Analogicznie sytuacja ma się w przypadku przyjęcia arbitralnie wartości obrazujących maksymalne stany natury.

Należy zatem stwierdzić, że podstawowa analiza porównawcza jest prostym narzędziem nie wymagającym dużych nakładów czasu na jej przeprowadzenie i dającym szerokie możliwości dokonania wstępnej analizy. Tak więc jest ona narzędziem doskonale sprawdzającym się do przeszukiwania rynku w celu wykrycia podmiotów, w których przypadku zasadne jest przeprowadzenie dogłębnej analizy. Ponadto analiza porównawcza jest również przydatnym narzędziem do dokonywania analiz szerokiego rynku i określania jego stanu na podstawie średnich lub median dla całego rynku lub jego istotnej części. Mimo wysokiej elastyczności powyższej metody umożliwiającej jej zastosowanie do większości grup analizowanych podmiotów, to jednak występują grupy, dla których występują duże trudności zastosowania powyższej metody.

Główną grupą dla której analiza ta napotyka poważne trudności w jej zastosowaniu są spółki przeżywające trudności finansowe i notujące straty lub podmioty przechodzące poważne procesy restrukturyzacyjne, lub zmieniające model biznesowy. W powyższych przypadkach najbardziej zasadne jest stosowanie jako bazy wyceny prognoz na kolejne lata, jednak z uwagi na wysoki stopień ryzyka takich analiz oraz krótki horyzont czasowy prognoz metoda ta napotyka w powyższych przypadkach na poważne trudności w jej stosowaniu. Analizy takie w powyższym przypadku obarczone są także ponadprzeciętnym poziomem ryzyka.
Przeczytaj także: Analiza portfelowa Analiza portfelowa

poprzednia  

1 2 3

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: