eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Problem zmian klimatycznych dostrzegany

Problem zmian klimatycznych dostrzegany

2009-11-05 09:48

Przeczytaj także: Limity emisji CO2 wg KPP


Zmiany klimatyczne a inne globalne problemy: w roku, w którym nagłówki mediów zostały zdominowane przez pandemię świńskiej grypy i kryzys gospodarczy, jedna trzecia wszystkich respondentów (34%) wskazała na zmiany klimatyczne jako na jeden z problemów budzących ich największe obawy. Zostali oni poproszeni o uszeregowanie zmian klimatycznych w grupie takich zjawisk jak globalna stabilizacja gospodarcza, terroryzm, przemoc, choroby pandemiczne, globalne ubóstwo, katastrofy naturalne i nierówność społeczna.

Działania zmniejszające problem zmian klimatycznych: jeden na trzech respondentów (33%) stwierdził, że ludzie i organizacje nie podejmują działań, które powinny być podjęte, by opanować problem zmian klimatycznych. Respondenci z Azji byli przekonani o tym, że podejmowane działania są wystarczające, w dużo większym stopniu niż ich odpowiednicy z Europy, Ameryki Północnej i Ameryki Łacińskiej. Przekonanie to było najsilniejsze w Chinach (54%) i Hongkongu (40%).

Osobiste zobowiązanie do niskowęglowych wyborów: odsetek respondentów, którzy zadeklarowali ograniczanie osobistego wpływu na zmiany klimatyczne poprzez codzienne decyzje wzrósł do 36% w stosunku do 2008 roku, przy czym 31% respondentów zadeklarowało, że regularnie dokonują niskowęglowych wyborów, takich jak korzystanie ze środków transportu emitujących mniejsze ilości gazów cieplarnianych, regularne wyłączanie urządzeń elektrycznych, wtórnie wykorzystanie surowców czy wprowadzanie w swoich domach rozwiązań pozwalających na efektywniejsze wykorzystywanie energii. Zaangażowanie w podejmowanie działań zmierzających do redukcji emisji gazów cieplarnianych na poziomie jednostki wzrosło szczególnie we Francji i w Meksyku: o co najmniej 15 punktów procentowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Do najpopularniejszych działań ukierunkowanych na zmniejszenie osobistego udziału w emisji dwutlenku węgla należą wtórne wykorzystywanie surowców, wyłączanie urządzeń elektrycznych i stosowanie energooszczędnych żarówek. Zgodnie z deklaracjami respondentów badania, mieszkańcy Chin (65%), Hongkongu (43%) i Indii (38%) należą do grona najaktywniejszych w podejmowaniu codziennych decyzji niskowęglowych.

„Światowi przywódcy muszą uzgodnić w Kopenhadze treść porozumienia, które pozwoli na powstawanie niskowęglowych miejsc pracy oraz niskowęglowy rozwój gospodarczy i które umożliwi dokonywanie ekologicznych decyzji w kwestiach takich jak ogrzewanie domu, paliwo do samochodów czy energia w firmie”, mówi Steve Howard, prezes Climate Group.

Informacje o badaniu
Badanie Climate Confidence Monitor zostało przeprowadzone przez firmę Lightspeed, a jego wyniki przeanalizowała firma GlobeScan. Badanie zostało przeprowadzone w oparciu o internetową ankietę składającą się z 10 pytań. Ankietę wypełniło w sumie co najmniej 1200 respondentów z 12 krajów. W badaniu wzięli udział przedstawiciele populacji reprezentatywnych dla populacji Australii, Kanady, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych oraz przedstawiciele populacji reprezentatywnych dla populacji korzystającej z Internetu w Brazylii, Chinach, Hongkongu, Indiach, Malezji i Meksyku.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: