eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Problem zmian klimatycznych dostrzegany

Problem zmian klimatycznych dostrzegany

2009-11-05 09:48

Blisko dwie trzecie (65%) respondentów badania Climate Change Monitor z różnych stron świata uważa, że nowe międzynarodowe porozumienie dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych jest bardzo ważne - wynika z raportu opublikowanego 2 listopada 2009 roku. Wyniki badania, które na zlecenie HSBC Climate Partnership przeprowadzono w 12 krajach, stanowią przesłanie dla rządów przygotowujących się do udziału w kopenhaskiej konferencji klimatycznej ONZ w grudniu: uzgodnić ramową politykę dotyczącą zmian klimatycznych.

Przeczytaj także: Limity emisji CO2 wg KPP

Trzecia edycja raportu Climate Confidence Monitor wskazuje na consensus w sprawie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. 79% respondentów oczekuje, że rządy zobowiążą się do zmniejszenia emisji o 50-80% lub więcej do 2050 roku. W gronie krajów objętych badaniem, odsetek respondentów przekonanych o konieczności wypełnienia tego zobowiązania jest największy w Meksyku (91%), Brazylii (90%), Hongkongu (84%) i w Chinach (82%), a najmniejszy w Indiach (75%), Wielkiej Brytanii (71%) i Stanach Zjednoczonych (66%).

Pomimo postępu globalnej recesji od ubiegłorocznego badania, siedmiu na dziesięciu respondentów (69%) uznało, że podjęcie działań ukierunkowanych na opanowanie problemu zmian klimatycznych jest co najmniej równie ważne, jeśli nie ważniejsze niż wspieranie rozwoju lokalnych gospodarek w czasie spadku koniunktury. Respondenci zostali poproszeni o zhierarchizowanie publicznych wydatków na służbę zdrowia, walkę z przestępczością, obronę narodową, edukację i wspieranie gospodarki krajowej w trakcie kryzysu.

„To jasny przekaz od globalnej populacji przed kopenhaską konferencją, wyrażający oczekiwanie zawarcia mocnego i skutecznego porozumienia. Kraje rozwinięte i rozwijające się muszą podjąć wspólne działania w celu stworzenia umowy, która będzie stanowiła fundamenty dla ery niskowęglowego rozwoju w przyszłości”, powiedział Lord Stern, doradca HSBC w kwestiach związanych z rozwojem gospodarczym oraz zmianami klimatycznymi.

Inne wnioski z raportu Climate Confidence Monitor 2009:

Rynki wschodzące a rynki rozwinięte: trzecia z kolei edycja raportu wskazuje na większą potrzebę działania ze strony rynków wschodzących niż świata rozwiniętego. 86% respondentów w Brazylii i 83% w Meksyku uważa, że osiągnięcie porozumienia w Kopenhadze jest bardzo ważne, z kolei z tym stwierdzeniem zgadza się jedynie 56% osób w Wielkiej Brytanii, 55% w Kanadzie oraz 45% w Stanach Zjednoczonych. W ujęciu globalnym 16% uznało, że podpisanie umowy o redukcji emisji gazów cieplarnianych jest „ważne”, 11% „nie było pewnych co do istotności” tej umowy, 5% stwierdziło, że „nie jest specjalnie ważna”, a jedynie 2% przyznało, że „w ogóle nie jest ważna”.

„Wiemy, że skutki zmian klimatycznych dotkną głównie gospodarek rozwijających się, więc obawy zamieszkującej je ludności są uzasadnione. Oczekujemy, że uczestnicy konferencji w Kopenhadze stworzą podstawy niskowęglowego systemu gospodarczego, który pozwoli rynkom wschodzącym dobrze prosperować i tworzyć atrakcyjne możliwości inwestycyjne dla firm z całego świata”, mówi Stephen Green, prezes HSBC Holdings plc.

Postęp zmian klimatycznych: pytani o to, czy można zatrzymać zmiany klimatyczne, 38% respondentów było przekonanych o tym, że nie można ich zatrzymać. Najwyższy odsetek takich odpowiedzi odnotowano w Wielkiej Brytanii (53%), Kanadzie (51%) i Francji (50%). W całej populacji respondentów jedynie 17% było przekonanych, że zmiany klimatyczne można zatrzymać. Tego zdania najwięcej jest respondentów z Chin (38%), Hongkongu (28%) i Indii (30%).

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: