eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Tydzień 22/2008 (26.05-01.06.2008)

Tydzień 22/2008 (26.05-01.06.2008)

2008-05-31 22:01

Przeczytaj także: Tydzień 21/2008 (19-25.05.2008)

  • PKB USA wzrósł w I kw. 2008 roku o 0,9% r/, (w IV kw.2007 r. było to 0,6%).
  • W I kw. 2008 roku zanotowano w USA największy spadek cen domów od 20 lat, co potwierdza tezę na pogłębianiu się kryzysu na rynku nieruchomości. Krajowy indeks cen domów Standard & Poor's/Case Shiller wykazał spadek o 14,1% w trzech pierwszych miesiącach tego roku w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. Spadek cen domów to skutek kryzysu kredytowego.Wiele domów zostało przejętych przez banki z powodu niespłacania długów.
  • Znany finansista George Soros powiedział, że "światową gospodarkę dopiero czeka seria poważnych wstrząsów. Ostra faza kryzysu już minęła, ale jego prawdziwe skutki są dopiero przed nami". Ostrzegł też, że "Wielka Brytania może ucierpieć bardziej niż Stany Zjednoczone, bo jej gospodarka jest mocniej uzależniona od sektora finansowego".
  • Tempo wzrostu gospodarczego Chin może zwolnić. Tempo wzrostu gospodarczego w Chinach może ulec średniemu spowolnieniu w 2008 r. z powodu spadku globalnego popytu i zawirowań wywołanych katastrofami naturalnymi - napisał w raporcie finansowym Ludowy Bank Chin. LBC podkreśla również, iż w tym roku kontrola inflacji musi pozostać priorytetem zarówno rządu centralnego, jak i lokalnych samorządów.
  • OECD skrytykował działania państw wysoko uprzemysłowionych na rzecz zwiększania produkcji biopaliw, co pogarsza światowy bilans żywnościowy.
  • Indonezja ogłosiła, że wystąpi z Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową. Celem OPEC jest kontrolowanie wydobycia ropy na świecie oraz monitorowanie poziomu cen, ogłosił szef resortu energetycznego. Organizacja, z siedzibą w Wiedniu powstała w 1960 roku
  • W Szwecji odbyło się World Bioenergy - Światowe Forum poświęcone odnawialnym źródłom energii.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

GOSPODARKA AMERYKAŃSKA

Według Departamentu Handlu USA w I kw wzrost gospodarczy wyniósł 0,9% r/r (w IV kw. 2007 roku był na poziomie 0,6%, chociaż w poprzednim kwartale wyniósł 4,9%). W ostatnich miesiącach podstawowym problemem drugiej ci do wielkości gospodarki świata (po UE) było uniknięcie recesji (definiowanej jako dwa kolejne kwartały na minusie). W rezultacie Bank centralny Fed obniżył stopy procentowe z 5,25 do 2%. Kongres uchwalił pakiet ulg i zapomóg wartości ok. 170 mld USD. Udało się utrzymać wzrost PKB nieco powyżej zera. Jednak nadal kiepskie wieści nadchodzą z rynku nieruchomości, na którym rozpoczął się przed rokiem kryzys w USA. Tu nie widać poprawy, spadła sprzedaż domów, spadły tez ich ceny. W I kw. 2008 roku zanotowano w USA największy spadek cen domów od 20 lat, co potwierdza tezę na pogłębianiu się kryzysu na rynku nieruchomości. Krajowy indeks cen domów Standard & Poor's/Case Shiller wykazał spadek o 14,1% w trzech pierwszych miesiącach tego roku w porównaniu z tym samym okresem roku poprzedniego. Spadek cen domów to skutek kryzysu kredytowego.Wiele domów zostało przejętych przez banki z powodu niespłacania długów.

Wygląda na to, że uda się uniknąć recesji, jednak obawy wywołują pogarszające sie wyniki na rynku pracy i rosnąca inflacja. W opinii ekspertów niski poziom wzrostu gospodarczego, wysokie bezrobocie i wysoka inflacja czyli stagflacja jest równie niebezpieczna. Jej skutkiem jest zubożenie społeczeństwa, a stan ten może trwać nawet kilka lat, bo ożywienie gospodarki pogrążonej w stagflacji jest bardzo trudne.

Na obecnym etapie pole do dalszych działań jest bardzo ograniczone, bo trudno poszerzyć pakiet ulg i nie można bardziej obniżyć stóp procentowych nie wywołując dużego wzrostu inflacji.

OECD stwierdza, że Unia Europejska i Stany Zjednoczone swą polityką dotowania biopaliw (by zwiekszyć ich produkcję) pogarszają światowy bilans żywnościowy wpływając na powiększanie się obszarów głodu na świecie. Jak wiadomo w USA kukurydzę wykorzystuje się na dużą skalę do wytwarzania bioetanolu, natomiast w krajach UE znaczne ilości olejów roślinnych dodawane są do paliwa dieslowskiego. Uzyskuje się to kosztem obszarów uprawnych, z których można byłoby uzyskiwać żywność lub paszę dla zwierząt. OECD zwraca uwagę, że i tak mimo wysokich cen ropy wytwarzanie biopaliw w większości państw Ameryki Północnej i Europy nie jest konkurencyjne, a w konsekwencji produkcja biopaliw odpowiedzialna jest za jedną trzecią długoterminowego wzrostu cen zbóż i roślin oleistych. Zdaniem ekspertów organizacji produkcja etanolu ma charakter opłacalny jedynie w Brazylii.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: