eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Euro 2012: inwestycje pochłoną 38 mld euro

Euro 2012: inwestycje pochłoną 38 mld euro

2008-02-21 00:35

Euro 2012: inwestycje pochłoną 38 mld euro

Inwestycje związane z organizacją Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie, 2008-2012 © fot. mat. prasowe

Łączna wartość inwestycji związanych z organizacją Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie wyniesie blisko 38 mld euro, z czego około 60% pochłoną przedsięwzięcia realizowane w Polsce. Aż jedną trzecią łącznej wartości przygotowań stanowić będą inwestycje na polskich drogach - według raportu PMR wyniosą one dwukrotnie więcej niż analogiczne projekty na Ukrainie.
Wartość inwestycji budowlanych w infrastrukturę sportową, hotelową i transportową (drogową, kolejową oraz lotniczą) związanych z organizacją Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie osiągnie poziom blisko 38 mld €, informuje firma badawcza PMR w swoich najnowszych raportach budowlanych „Euro 2012 w Polsce – Planowane inwestycje budowlane” oraz „Euro 2012 na Ukrainie – Planowane inwestycje budowlane”.

W Polsce na inwestycje drogowe służące organizacji mistrzostw przeznaczone może zostać nawet 12 mld €. Poza budową odcinków autostrad A2 (odcinek zachodni) i A4 (odcinek wschodni), pozostała jeszcze do zbudowania niemal cała autostrada A1, a także sieć dróg ekspresowych, z których największe znaczenie będzie miała droga S5 łącząca Wrocław, Poznań oraz Gdańsk. Dodatkowo, sporą część inwestycji stanowić będą także projekty drogowe w miastach organizujących mistrzostwa, w tym także budowa obwodnic miejskich. Na Ukrainie natomiast projekty drogowe mogą pochłonąć ponad 5 mld €, spośród których największe szanse na realizację mają odcinki Lwów-Krakowiec i Lwów-Brody, warte w sumie 800 mln €.

Największymi inwestycjami w dziedzinie transportu szynowego w Polsce będą modernizacje głównych linii kolejowych łączących miasta organizujące mistrzostwa, budowa odcinka drugiej linii metra w Warszawie, budowa oraz modernizacja kilkunastu dworców kolejowych, a także połączenia kolejowe lotnisk z centrami miast. Na Ukrainie z kolei planowana jest elektryfikacja kilkuset kilometrów linii kolejowych, budowa szybkich magistrali kolejowych pomiędzy głównymi miastami, rozbudowa metra w Kijowie, Charkowie i Dniepropietrowsku oraz dokończenie budowy pierwszej linii metra w Doniecku. W obu krajach do 2012 roku planowane będą także inwestycje związane z rozbudową miejskiej komunikacji tramwajowej. Co ciekawe, w przeciwieństwie do Polski, ukraińskie projekty kolejowe według planów warte będą nieco więcej niż inwestycje drogowe.

Do kluczowych projektów lotniskowych na Euro 2012 analitycy PMR zaliczyli inwestycje w ośmiu portach w Polsce (poza sześcioma lotniskami w głównych miastach, także Modlin i Gdynię) oraz w ośmiu portach na Ukrainie. Łącznie, w obu krajach inwestycje w lotniska wyniosą blisko 2 mld €.

fot. mat. prasowe

Inwestycje związane z organizacją Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie, 2008-2012

Inwestycje związane z organizacją Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie, 2008-2012

 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: