eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Podatki w małych i średnich firmach

Podatki w małych i średnich firmach

2007-07-26 13:12

Przeczytaj także: Bariery podatkowe dla przedsiębiorczości


Kolejne wyzwanie, przed którym stają małe i średnie firmy, to wybór optymalnej formy opodatkowania (karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany, zasady ogólne) i sposobu płacenia podatków (miesięcznie, kwartalnie, zaliczkowo). Nie posiadając pełnej wiedzy o każdej z wyżej wymienionych opcji, podmioty narażają się na ryzyko wybrania takich form opodatkowania, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do utraty płynności finansowej i zamknięcia działalności.

Ograniczone formy zachęty ze strony państwa w zakresie czasowych, preferencyjnych stawek na ubezpieczenia społeczne (pierwsze dwa lata dla osób rozpoczynających działalność gospodarczą) a także redukcje poszczególnych jego składowych (wypadkowa, projekt obniżenia składki rentowej) są znacząco odczuwalne tylko dla dużych podmiotów, zatrudniających kilkadziesiąt i więcej osób. W tym kontekście jedną z najbardziej racjonalnych zmian w prawie podatkowym było wprowadzenie jednolitej 19% stawki podatku dochodowego. Ograniczyło to w znacznym stopniu szarą strefę tzw. „martwych faktur” i zwiększyło wpływy budżetowe z tego tytułu.

Kolejny istotny czynnik ograniczający rozwój sektora małych i średnich przedsiębiorstw to koszty pracy, jedne z najwyższych w Europie. Wysokie narzuty na płace netto oraz kwestionowanie zasadności podejmowania jednoosobowej działalności gospodarczej, będącej przecież suwerennym wyborem podatnika (jako próba uniknięcia płacenia składek na ubezpieczenie społeczne przy umowie o pracę), dodatkowo ograniczają możliwość nieskrępowanego i efektywnego rozwoju przedsiębiorczości i polskiej gospodarki.

Blisko dwie dekady, które minęły od transformacji ustrojowej, powinny być wystarczającym okresem do stworzenia jednolitego, przyjaznego biznesowi systemu administracyjno-podatkowego. Tymczasem przedsiębiorcy, a szczególnie małe i średnie firmy, wciąż stają przed problemem rozbudowanej sprawozdawczości, niejasnych i wykluczających się przepisów podatkowych, a także brakiem przyjaznej atmosfery w instytucjach administracji państwowej.

Trudno efektywnie prowadzić działalność gospodarczą, gdy po głowie wciąż kołacze się przeczucie, że gdzieś, niczym miecz Damoklesa, wisi paragraf, który mimo czystych intencji przedsiębiorcy, sprowadzić może na niego zagładę.

Autor: Dominik Stacherski
Wspólnik w firmie księgowej Open Profit Drejling i wspólnicy sp. j.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: