eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaEuropa › Tydzień 14/2007 (02-08.04.2007)

Tydzień 14/2007 (02-08.04.2007)

2007-04-07 22:56

Przeczytaj także: Tydzień 13/2007 (26.03-01.04.2007)

  • W ramach siedmioletniego budżetu na lata 2007-2013 do unijnej „10” zostanie skierowanych do 30 mld euro na projekty w tzw. sektorze ITC (technologia informacyjna i telekomunikacja). Celem wydatków są nowe inwestycje, które mają przyczynić się tak do zwiększenia konkurencyjności gospodarek regionu, jak i do podwyższenia standardu życia obywateli.
  • Niemcy reformują system opieki społecznej. To obecnie najważniejszy, ale i najbardziej kontrowersyjny element reform obecnego rządu. Wprowadzenie tych zmian spowoduje, że teraz wszyscy obywatele Niemiec zostaną objęci obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. W ciągu najbliższych dwóch lat powstanie centralny fundusz zdrowia, który będzie finansowany tak z budżetu państwa, jak i ze składek ubezpieczeniowych.
  • Kolejny rekord poziomu rezerw centralnego Banku Rosji w złocie i walutach. Obecnie są one szacowane na 339 mld USD i w ciągu kwartału wzrosły one o 11%.
  • Średni wzrost gospodarczy Rosji w ciągu ostatnich 7 lat wyniósł w Rosji 6,6% rocznie
  • Produkcja przemysłowa Węgier wzrosła w lutym o 0,3% m/m (w lutym odnotowano spadek o 0,1% m/m).
  • Złoża Sztokman w polarnej części Morza Barentsa są szacowane na 3.700 mld m³ gazu. Rosja ogłosiła, że zamierza je eksploatować sama, tym niemniej ostatnio na ten temat prowadzili rozmowy prezesi francuskiego Totala i Gazpromu.
  • W rurociągu przez Bałkany (z Burgas do Alexandropulos) udziały mają: Rosja - 51%, a Grecja i Bułgaria po 24,5%. Ostatnio akces do tej inwestycji zgłosił Kazachstan, który od Grecji i Bułgarii ma odkupić po połowie ich udziałów.
  • Prognozy mówią, że wysoki poziom wzrostu gospodarczego Litwy w poprzednich latach będzie malał (z poziomu 7,5%) do ok. 7% w 2007 roku, spadając w 2008 roku do 5,3% i w 2009 roku do 4,5%. Według tych prognoz tegoroczna, średnioroczna inflacja wyniesie 4,3%, w 2008 będzie na poziomie 3,95%, a w 2009 spadnie do 3,1%.
  • Obecnie kapitalizacja Gazpromu wynosi około 245,6 mld USD i w ciągu roku koncern ten podwoił swoją wartość. Rosyjska firma zaspokaja dziś 25% światowego zapotrzebowania na gaz, a sprzedał on w 2006 roku za granicę ponad 150 mld m³ gazu (z czego Polska kupiła ok. 7 mld m³). Ubiegłoroczne przychody ze sprzedaży przekroczyły 37 mld USD. Analitycy zwracają uwagę na kierunek przekształceń z rosyjskiej firmy gazowej w międzynarodowy holding gazowo-energetyczno-paliwowy.
  • Prestiżowa agencja Standard & Poor's obniżyła perspektywę ratingu Ukrainy ze stabilnej, ze względu na negatywną, głównie z przyczyn politycznych.
  • W opinii Komisji Europejskiej trasa Gazociągu Północnego po dnie Bałtyku nie przechodzi przez obszary chronione w ramach unijnej sieci Natura 2000 i dlatego obecnie KE nie przeprowadzi analizy wpływu tej inwestycji na środowisko. Gazociąg będzie przebiegać przez wyłączne strefy ekonomiczne bądź wody terytorialne Rosji, Finlandii, Szwecji, Danii i Niemiec. Zmian w zaproponowanej przez Nord Stream trasie gazociągu po dnie Bałtyku zażądały władze fińskie, szwedzkie i duńskie. Budowa ma się rozpocząć w 2008 roku.
  • Airbus zwiększy z siedmiu sztuk miesięcznie do dziewięciu w 2009 r ilość produkowanych samolotów dalekiego zasięgu A330 i A340. Ma na to potwierdzone zamówienia.

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

EUROPA, EUROPA...

1. Europa zaraziła się podatkiem liniowym. Po krajach bałtyckich, Słowacji, Ukrainie, Rosji i Rumunii teraz Czechy wprowadziły go. Warto zastanowić się co to daje. Podatek liniowy jest prosty. Znając dochody płacilibyśmy świadomie bez PIT-ów i wydaje się, że można byłoby też liczyć na zmniejszenie szarej strefy. Ekonomiści MFW z dużą rezerwą podchodzą do tezy, że liniowy podatek ma znaczący wpływ na rozwój gospodarczy. Zwracają tez uwagę na znaczny wzrost rozwarstwienia dochodów i poziomu życia w społeczeństwie. Jak wiadomo w Polsce nie mówi się o podatku liniowym, a są plany wprowadzenia od 2009 roku dwóch stawek (18% i 28%) zamiast dotychczasowych trzech (19%, 30% i 40%).

Dotychczasowe podatki liniowe w wymienionych krajach są różne i różne sa kwoty wolne od podatków. W przypadku stawek PIT wynoszą one: na Litwie stawka PIT wynosi ona 27%, w Estonii 22%, w Gruzji 12%, w Rosji 13%, a na Ukrainie15%.

2. Cieśniny tureckie miedzy Morzem Czarnym i Morzem Śródziemnym stały się wąskim gardłem dla transportu towarowego. Duża częstotliwość przepływających tam statków w połączeniu ze zmienna pogodą stwarza bardzo trudne, a nawet niebezpieczne warunki dla dużych statków, w tym tankowców. Poszukuje się dróg omijających te niebezpieczne cieśniny. Rurociągi są juz doprowadzone do tureckiego portu Ceyhan nad Morzem Śródziemnym. Teraz planuje się trzy nowe drogi dla transportu kaspijskiej ropy:
  • z Konstancy w Rumunii do Triestu we Włoszech (1400 km i koszty budowy 2,6-3,5 mld USD), w czym zainteresowane są Rumunia, Włochy, Chorwacja, Słowenia i Serbia,
  • z bułgarskiego Burgas do greckiego portu Aleksandropolus, co będzie realizować Rosja, Bułgaria, Grecja)
  • z Odessy do Brodów i dalej do Płocka i Gdańska, w czym zainteresowana jest Polska i Ukraina.

3. Jeśli mówi się o konsolidacjach w przemyśle, to warto też zwrócić uwagę na transakcje fuzji i przejęcia na rosyjskim rynku, które w 2006 roku według raportu Ernst & Young przekroczyły poziom 70 mld USD. W tych transakcjach dominują branże górnicza i metalurgiczna oraz wydobycie ropy i gazu. Zagraniczne firmy w 2006 roku zakupiły rosyjskie przedsiębiorstwa za 13,7 mld USD, co jest wynikiem dwukrotnie wyższym niż w 2005 roku. Zakupy dokonywane przez rosyjskie firmy za granicą osiągnęły w ubiegłym roku wartość 11,4 mld USD. W 2006 roku największą umową była fuzja rosyjskich firm Rusal, Sual i części szwajcarskiej spółki Glencore, w wyniku czego powstał największy na świecie producent aluminium. W 2005 największą mowa było przejęcie przez Gazprom firmy paliwowej Sibneft.

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: