eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ewolucja złośliwego oprogramowania 2006

Ewolucja złośliwego oprogramowania 2006

2007-03-11 00:04

Ewolucja złośliwego oprogramowania 2006

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Kaspersky Lab, producent rozwiązań służących do ochrony danych, przedstawia roczny raport dotyczący ewolucji szkodliwego oprogramowania w 2006 roku. Raport zawiera informacje o największych incydentach związanych z wirusami w 2006 r., analizę trendów oraz prognozy analityków firmy Kaspersky Lab dotyczące przyszłości.

Przeczytaj także: Ewolucja złośliwego oprogramowania VII-IX 2006

W raporcie „Ewolucja złośliwego oprogramowania: 2006” analitycy z Kaspersky Lab przedstawiają przegląd najważniejszych wydarzeń w świecie szkodliwego oprogramowania, wskazują główne trendy i próbują przewidzieć rozwój sytuacji. Szczególny nacisk położono na ciągły wzrost liczby trojanów, zwłaszcza tych tworzonych w celu kradzieży danych dotyczących kont gier online. Omówiono także pierwsze wirusy i robaki dla systemu MacOS X oraz trojany dla J2ME, których celem jest kradzież środków z kont użytkowników telefonów komórkowych.

Ewolucja szkodliwego oprogramowania 2006: podsumowanie

W 2006 roku utrzymały się trendy w ewolucji złośliwego oprogramowania z poprzednich lat. Jak zwykle liczba trojanów znacznie przewyższyła liczbę robaków, wzrosła również liczba nowych szkodliwych programów tworzonych w celu spowodowania strat finansowych.

W 2006 roku trojany stanowiły ponad 90% wszystkich nowych szkodliwych programów (zarówno nowych rodzin, jak i nowych wariantów). W ciągu ostatnich kilku lat liczba trojanów stale wzrastała. Wynika to z tego, że programy te są stosunkowo łatwe do napisania i wykorzystania w celu kradzieży informacji, stworzenia bonetów oraz wysyłania spamu.

Jednym z najbardziej interesujących trendów 2006 roku był stały wzrost liczby trojanów szpiegujących (trojan-spy). Celem tych programów jest kradzież informacji od użytkowników posiadających konta w grach online. Innym ciekawym trendem była ciągła ewolucja trojanów przeznaczonych do szyfrowania danych. Programy takie zaczęły wykorzystywać profesjonalne algorytmy kryptograficzne w celu szyfrowania danych.

Z klasy TrojWare duży wzrost (+125%) odnotowały programy z grupy Trojan-PSW, z których większość tworzonych jest w celu kradzieży informacji dotyczących kont użytkowników gier online.

Liczba robaków i wirusów (z klasy VirWare) spadła o 1,3%. Był to znacznie mniejszy spadek w porównaniu z 2005 rokiem (-6,53%). Przyczyny można upatrywać w niewielkiej liczebności tej klasy. Jak podkreślają analitycy z Kaspersky Lab, w przyszłości nie należy się spodzeiwać dalszego spadku liczby programów z klasy VirWare. Raczej ich poziom osiągnie stan równowagi.

Jeśli chodzi o kategorię MalWare, najistotniejsze znaczenie w 2006 roku miało skoncentrowanie się twórców wirusów na pakiecie MS Office, a w konsekwencji pojawienie się dużej liczby exploitów dla tego pakietu.

Innym istotnym wydarzeniem było pojawienie się “prawdziwych" wirusów i robaków dla systemu MacOS X oraz trojanów dla platformy przenośnej J2ME. Te ostatnie miały na celu kradzież pieniędzy z kont użytkowników "mobilnych".

 

1 2 ... 4

następna

oprac. : Aleksander Walczak / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: