eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Niebezpieczne zachowania młodych internautów

Niebezpieczne zachowania młodych internautów

2007-02-09 00:14

Insafe, międzynarodowa organizacja promująca bezpieczeństwo w sieci, we współpracy z UPC, opublikowali pierwsze wyniki sondy internetowej badającej zachowania młodych użytkowników internetu. Sonda przeprowadzona przez Insafe dostarcza informacji na temat zachowań online młodzieży oraz sposobu, w jaki wyszukują informacji w sieci, korzystają z poczty elektronicznej i czatów, jak również programów ochrony prywatności i stron internetowych.

Przeczytaj także: Wirtualna karta bezpieczeństwa NetIDMe

Osobiste dane
Wszyscy respondenci, w szczególności dzieci w wieku od 10 do 18 lat wydają się być ostrożni w korzystaniu z internetu: 56% odmawia przyjęcia zaproszeń od osób nieznanych.

Jednak 56% wszystkich respondentów ujawnia swoje dane na stronach, na których można zawierać nowe znajomości oraz, jeśli trzeba, podaje szczegóły swojego życia osobistego. Wskazuje to na pilną potrzebę zwrócenia uwagi na sposób korzystania z tego rodzaju stron przez wszystkie grupy wiekowe.

W przypadkach kiedy zachodzi potrzeba zarejestrowania się na stronach z grami internetowymi większość (53%) podaje prawdziwe dane osobiste. Wyniki sondy wykazują, że 36% respondentów podaje nieprawdziwe dane osobiste.

Edukacja
Wielu respondentów deklaruje chęć nauki na temat bezpieczeństwa w sieci: 53% mówi, że słucha kiedy nauczyciel mówi na ten temat i że to prawdopodobnie wpływa na ich zachowania. Wyniki badania wykazują, że jedynie 24% respondentów uważa, że nie musi słuchać nauczycieli, ponieważ korzystają z sieci codziennie.
Randki
73% młodzieży podejmuje środki bezpieczeństwa udając się na spotkania z osobami zapoznanymi w sieci. Jednak odsetek ten jest niższy wśród grupy wiekowej od 14 do 17 lat niż wśród osiemnastolatków. Podobne wyniki otrzymano po szczegółowej analizie innych ryzykownych zachowań, jakie podejmują młodzi ludzie. Dowodzi to, że należy poświęcić więcej czasu na informowanie o niebezpieczeństwach w sieci młodzieży w wieku od 14 do 17 lat. 11% młodych użytkowników sieci w wieku od 10 do 18 lat idzie na pierwsze spotkanie z osobą zapoznaną w sieci bez towarzystwa innych osób.

Niechciane wiadomości emailowe
Jak wynika z sondy, 44% młodzieży po prostu ignoruje zdjęcia ze scenami ukazującymi seks lub przemoc, które otrzymują od znajomych. 36% pokazuje je rodzicom lub nauczycielom, podczas gdy 29% nie wie, co robić w takiej sytuacji. Wyniki sondy pokazują również, że podczas gdy 60% dzieci w wieku 10 lat pokazuje takie zdjęcia starszym osobom, odsetek ten zmniejsza się gwałtownie wraz ze wzrostem wieku młodzieży. Wśród siedemnastolatków mniej niż 30% mówi o niechcianych emailach starszym osobom. Jednak odsetek ten znowu się zwiększa w grupie młodzieży powyżej 18 lat.

Po otrzymaniu niechcianego zdjęcia 62% respondentów twierdziło, że mówiło o tym rodzicom, jeśli uważało to za najlepsze rozwiązanie. Jednakże, 35% dzieci w wieku 10 lub więcej lat przesyła dalej takie zdjęcia znajomym, bo uważa je za zabawne.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: