eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Techniki prezentacji - mowa ciała

Techniki prezentacji - mowa ciała

2006-08-16 11:00

Techniki prezentacji - mowa ciała

© fot. mat. prasowe

Wrażenia wzrokowe w 55 procentach decydują o tym, jak słuchacze ocenią twoją prezentację. Na sumę wrażeń wzrokowych składają się przede wszystkim dwa czynniki. Pierwszy to wizualne środki pomocnicze Drugi, równie ważny, to twój wygląd i sposób zachowania.

Przeczytaj także: Techniki prezentacji - jak radzić sobie z tremą

Mowa ciała jest decydująca

Słuchacze oceniają twoją prezentację nie tylko na podstawie tego, co mówisz. Przykładają bardzo, bardzo dużą wagę do tego, jak się poruszasz, jak jesteś ubrany, jak stoisz, jak gestykulujesz i jak wyrażasz się za pomocą mimiki. Jeśli słuchaczom nie spodoba się to, co widzą, nie spodoba im się także to, co słyszą. Mowa ciała ma bezpośredni związek z tym, jak słuchacze odbiorą twoje słowa.

Załóżmy, że dwie osoby mają przeprowadzić prezentację. Każda z nich otrzymała taki sam scenariusz. Osoby te mówią na ten sam temat i używają takich samych sformułowań w swojej prezentacji. Która z nich będzie najbardziej przekonująca lub najlepiej przekaże odpowiednie informacje? Ano ta, która najlepiej posługuje się mową ciała. Jeżeli grupie słuchaczy zaprezentujemy dwie bardzo podobne przemowy, zaufanie grupy zdobędzie ten mówca, który najlepiej posługuje się mową ciała.

Ważna jest oprawa

Prezentowane słowa można porównać do posiłku. To, jak prezentuje się słowa, można natomiast porównać ze sposobem podania posiłku. Posiłek podany w plastikowym naczyniu, w sterylnej samoobsługowej stołówce nie będzie smakował równie dobrze, jak ten podany na ciepłym talerzu przez profesjonalny personel w pięciogwiazdkowej restauracji, przy świecach i w miłej atmosferze.

Ciało i usta muszą mówić tym samym językiem Wypowiadane przez ciebie słowa muszą współgrać i być w harmonii z mową twojego ciała. Co się dzieje, jeśli ktoś zgadza się na coś, a jednocześnie cofa się i kręci głową? Otóż słuchacz odbiera ten sygnał w ten sposób, że osoba mówiąca "tak", w rzeczywistości mówi "nie". Podobnie jest z mową ciała podczas prezentacji. Jeśli próbujesz przekonać publiczność do swoich racji i pomysłów, a w tym samym czasie mowa twojego ciała wyraża brak wiary w siebie i powątpiewanie, twoje słowa nie zostaną zaakceptowane. Twoje ciało musi mówić tym samym językiem, co usta. Jeśli chcesz, aby ludzie cię słuchali, musisz wzbudzić zaufanie. Twoją wewnętrzną postawę odzwierciedla twoja postawa na zewnątrz.

Wszystko jest oceniane

Najgorsze - albo może najlepsze - w mowie ciała jest to, że wszystko, co robisz, jest oceniane. Publiczność ocenia to, jak idziesz, jak stoisz, jak gestykulujesz, jak wstajesz z krzesła, jak chwytasz długopis itd., itp. Pomyśl tylko, co dzieje się, gdy mówca - mężczyzna porusza się w kobiecy sposób? Jest odbierany jako homoseksualista. Wystarczy, że podczas trzymania filiżanki kawy jego mały palec odstaje nieco wyżej od pozostałych, a słuchacze już nabierają takiego przekonania. W rzeczywistości może być tak, że mężczyzna ten po prostu zwichnął sobie palec.

Pozytywne myśli

Większość ludzi sądzi, że w codziennej komunikacji z innymi nie ma problemów z mową ciała. A przecież przeprowadzenie prezentacji jest tak naprawdę tym samym, co codzienna rozmowa. Prezentacja wymaga jedynie dodatkowej przejrzystości i zorganizowania. Poza tym dobrze jest rozwijać wyczulenie na teatralność i styl.

 

1 2 ... 7

następna

oprac. : BL Info Polska BL Info Polska

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: