eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościPublikacje › Techniki prezentacji - mowa ciała

Techniki prezentacji - mowa ciała

2006-08-16 11:00

Przeczytaj także: Techniki prezentacji - jak radzić sobie z tremą


Aby nadać swojemu ciału odpowiednią postawę, należy przed każdą prezentacją napełnić głowę pozytywnymi myślami. Musisz wyglądać tak, jakbyś wmaszerowywał na podium, żeby odebrać złoty medal. Czy możesz sobie wyobrazić złotych medalistów, którzy wchodzą na podium ze spuszczoną głową, zapadniętymi ramionami, skrzywionymi plecami i ustami ułożonymi w podkowę? Nie, chyba nigdy nie widzieliśmy kogoś takiego. Dlaczego? Ponieważ wygrywając złoty medal jest się niesłychanie szczęśliwym i pewnym siebie. To uczucie natychmiast odzwierciedlane jest w mowie ciała.

Z tego powodu ważne jest, by rozpoczynając prezentację, czuć się pewnie. Wypełnij umysł pozytywnymi myślami. Pomyśl o jakiejś innej przeprowadzonej przez siebie prezentacji, w której wszystko przebiegało perfekcyjnie. Twoja podświadomość przez cały czas przekazuje sygnały do ciała, co wyraża się w jego mowie. Publiczność widzi, co czujesz w głębi serca. Pamiętaj, że chce, aby ci się udało. Chce, abyś był spokojny, zrównoważony i pewny siebie.

Pewny na własnym podwórku

Abyś mógł wzbudzać zaufanie, musisz czuć się pewnie, tak jak na własnym podwórku. Będąc w biurze lub u siebie w domu poruszasz się w określony sposób. Tam czujesz się pewnie. Po sposobie poruszania się danej osoby można poznać, czy jest ona u siebie w domu, czy u kogoś innego.

Aby poczuć się jak u siebie w miejscu, w którym przeprowadzasz swoją prezentację, powinieneś najpierw je odwiedzić, o ile masz taką możliwość. Dzień wcześniej pojedź do lokalu i sprawdź, jak wygląda, jak jest oświetlony itp. Stań na podium i zobacz, jak to jest. Gdy już będziesz przeprowadzał prezentację, będziesz czuł się bardziej pewnie.

Zwróć uwagę na język ciała

Problemem związanym z językiem ciała jest to, że czasami nie odzwierciedla on tego, co ty czujesz w środku, tylko to, co publiczność sądzi o tym, co czujesz. Może się przecież zdarzyć, że czujesz spokój, wewnętrzną harmonię, pewność siebie i jesteś przekonany o tym, że pomysł, który prezentujesz, jest właściwy dla twoich słuchaczy. Jeśli jednak język ciała mówi coś innego, nieistotne jest to, co czujesz. Dlatego ważne jest, aby być świadomym języka swojego ciała i aby w pełni świadomie zrezygnować z gestów, które zaprzeczają twojemu przesłaniu.

Zła postawa

Pierwszą rzeczą, na którą ludzie zwracają uwagę, gdy wychodzisz, by przeprowadzić prezentację, jest to, w jakiej pozycji znajduje się górna część twojego ciała. Zła postawa wynika niekiedy z niskiej samooceny. Nie zawsze jest tak, że ludzie ze złą postawą mają niską samoocenę, ale często wygląda to tak, jakby rzeczywiście ją mieli.

Co można zrobić, by nauczyć się dobrej postawy? Jeśli jesteś w domu, proponujemy, abyś ustawił się plecami do ściany. Stań pod ścianą i przyciśnij pięty tak, aby dotykały ściany. Dopilnuj, aby pośladki także znalazły się tuż przy ścianie. Potem pozwól rękom opaść, jednocześnie przenosząc ramiona do tyłu tak, aby dotykały ściany. Ostatnią częścią ciała, która dotknie ściany, będzie głowa. Wyciągnij szyję i dotknij ściany potylicą. Cztery części twojego ciała dotykają więc ściany: pięty, pośladki, ramiona i głowa. Zachowaj tę postawę i odejdź od ściany.

poprzednia  

1 2 3 ... 7

następna

oprac. : BL Info Polska BL Info Polska

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: