eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaInwestycje › Biurowce bez pandemii: powstaje 108 nowych obiektów

Biurowce bez pandemii: powstaje 108 nowych obiektów

2020-05-27 10:26

Biurowce bez pandemii: powstaje 108 nowych obiektów

Biurowiec © Tiberius Gracchus - Fotolia.com

11,3 mln mkw. To całkowita ilość powierzchni biurowych zlokalizowanych na 9 największych rynkach naszego kraju - wynika z najnowszych doniesień Cushman & Wakefield. Taki rezultat oznacza roczny wzrost na poziomie 5%.

Przeczytaj także: 239 000 mkw. powierzchni flex w Polsce w ciągu 4 lat

Analiza Cushman & Wakefield obejmuje 9 największych rynków biurowych naszego kraju. Są to: Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Poznań, Łódź, Lublin oraz Szczecin.

Podaż


W I kwartale br. poziom nowej podaży na rynku warszawskim wyniósł zaledwie 6 700 mkw., co było efektem oddania do użytkowania zaledwie jednego biurowca. Łączna podaż w miastach regionalnych to z kolei 79 800 mkw. w pięciu projektach, wśród których na szczególne wyróżnienie zasługują:
  • czwarty biurowiec kompleksu High 5ive w Krakowie (23 500 mkw. – Skanska),
  • pierwszy budynek kompleksu Face2Face w Katowicach (19 600 mkw. – Echo Investment) oraz
  • Giant Office w Poznaniu (Giant – 15 300 mkw.).

Z danych Cushman & Wakefield wynika również, że u schyłku marca br. trwały prace przy 108 projektach o łącznej powierzchni 1.7 miliona mkw. Największym placem budowy była Warszawa (29 inwestycji), a na kolejnych miejscach plasowały się Kraków (22), Trójmiasto (17), Łódź (14) oraz Katowice (12).

fot. Tiberius Gracchus - Fotolia.com

Biurowiec

Całkowita aktywność najemców na dziewięciu rynkach biurowych w Polsce w pierwszym kwartale 2020 roku osiągnęła drugi najwyższy poziom od początku prowadzenia statystyk.


Popyt


W pierwszym kwartale 2020 roku najemcy wynajęli łącznie 359 000 mkw., co jest wartością o 33% wyższą niż w analogicznym okresie 2019 roku. Z kolei popyt netto na ośmiu rynkach regionalnych wyniósł aż 220 100 mkw., co jest wartością wyższą o 70% w porównaniu do pierwszego kwartału 2019 roku.

Jak podkreśla Katarzyna Lipka-Nawrocka, Head of Consulting & Research, Cushman & Wakefield, w prezentowanych danych nie widać jeszcze efektu Covid-19, ponieważ ograniczenia związane z pandemią wprowadzono 18 marca, kiedy to znakomita większość transakcji była już sfinalizowana lub znajdowała się na końcowym etapie realizacji.
- Dopiero w kolejnych miesiącach zobaczymy realny wpływ obecnej sytuacji na stronę popytową sektora nieruchomości biurowych, ponieważ rynek nieruchomości reaguje z dużo większym opóźnieniem na wszelkie zmiany w gospodarce niż np. rynek akcji czy obligacji – dodaje.

Pustostany


W pierwszym kwartale 2020 roku, średni wskaźnik powierzchni niewynajętych biurowców kształtował się na poziomie 8.3%, co odzwierciedla spadek o 0,4 pp. w ujęciu kwartalnym i o 1,0 pp. w ujęciu rocznym. Stopa pustostanów na poszczególnych rynkach znajdowała się w przedziale od 4,1% w Trójmieście do 12,9% w Poznaniu. Poziom absorpcji odnotowany w pierwszym kwartale 2020 na dziewięciu największych rynkach w Polsce wyniósł 100 000 mkw. i był blisko dwukrotnie wyższy niż w analogicznym okresie 2019 roku.

Czynsze


Stawki czynszów utrzymały się na stabilnym poziomie w większości analizowanych lokalizacji i wynosiły między 12 a 15 EUR/ mkw. miesięcznie. Stawki bazowe za najlepsze biurowce w Warszawie wyniosły 24 EUR/ mkw./ miesięcznie.

Prognozy


Ze względu na szybko zmieniającą się sytuację trudno jednoznacznie przewidzieć wpływ, jaki pandemia COVID-19 będzie miała na rynek nieruchomości w Polsce. Polski rząd nie wprowadził żadnych przepisów ograniczających prace budowlane, niemniej jednak wydłużenie procesów administracyjnych, ograniczona dostępność pracowników, możliwość przerwania łańcucha dostaw, a co za tym idzie wzrost kosztów budowy mogą wpłynąć w krótkim okresie na nieznaczne przesunięcie terminów ukończenia części biurowców będących obecnie w budowie. Obecna sytuacja wpłynie jednak na decyzje deweloperów o rozpoczęciu realizacji projektów planowanych do oddania na lata 2022-2023, co może doprowadzić do luki podaży w tym okresie – mówi Jan Szulborski, Senior Consultant, Cushman & Wakefield.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: