eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Młodzi Polacy nie myślą o oszczędzaniu na emeryturę

Młodzi Polacy nie myślą o oszczędzaniu na emeryturę

2019-10-10 12:17

Młodzi Polacy nie myślą o oszczędzaniu na emeryturę

Młodzi Polacy nie myślą o oszczędzaniu na emeryturę © WavebreakmediaMicro - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Młodzi Polacy raczej nie zaprzątają sobie głowy myśleniem o tym, jak będą żyć na emeryturze. Zaledwie 3 na 10 osób spośród tych, którzy mogliby skorzystać z "PIT 0", podejmuje jakiekolwiek kroki w celu zabezpieczenia się finansowo na przyszłość - wynika z badania opracowanego przez ARC Rynek i Opinia dla Izby Zarządzania Funduszami i Aktywami.
Badanie dowodzi, że do kwestii związanych z zabezpieczeniem się finansowym na przyszłość młodzi Polacy podchodzą dość lekko. Okazuje się, że jakąkolwiek aktywność w tym zakresie podejmuje zaledwie 31% potencjalnych beneficjentów ulgi podatkowej „PIT 0”. W tym celu najczęściej chowają pieniądze do przysłowiowej skarpety (36%) albo też umieszczają je na koncie oszczędnościowym (33%) bądź lokacie (7%). Zaledwie 15% inwestuje w instrumenty długoterminowe.

Na pytania o częstotliwość rozważań o emerytalnej przyszłości 11% bez ogródek przyznaje, że nie myśli o tym wcale, a 46% deklaruje, że zaprząta sobie tym głowę jedynie sporadycznie.

Dlaczego? Najczęściej ze względu na brak środków, które można byłoby odkładać na emeryturę (34%), ale również dlatego, że emerytura wydaje im się bardzo odległym tematem (23%).
– Niepokojące, że młodzi Polacy nie myślą o emeryturze i oszczędzaniu na starość – są przekonani, że to jeszcze daleko a to, co teraz, czyli bieżące wydatki, wydają im się ważniejsze. Jedynie niewielu inwestuje pieniądze w instrumenty finansowe takie jak fundusze inwestycyjne, które są idealne do długoterminowego oszczędzania, a przecież takim jest oszczędzanie na emeryturę. W dłuższej perspektywie pozwalają one na osiągnięcie potencjalnie wyższej stopy zwrotu, niż lokata czy rachunek oszczędnościowy, to jest rozwiązania, które - jak pokazują liczne badania - są nadal jednymi z popularniejszych form oszczędzania w Polsce. Sytuację powinno zmienić wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych, a także kampania edukacyjna związana z ich startem. Oszczędzanie na emeryturę to niesamowicie istotna rzecz – nigdy nie jest na to za wcześnie i warto to robić w sposób efektywny – komentuje prof. Marcin Dyl z Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

Wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami pokazują również, że o uldze podatkowej „PIT 0” słyszało dwóch na trzech jej potencjalnych beneficjentów. Młodzi Polacy wiedzą także na czym polega to rozwiązanie. Dla 54% badanych „0% PIT” to nieodprowadzanie podatku dochodowego przez osoby poniżej 26 roku życia, z kolei 16% wskazywało, że jest to brak zaliczek na podatek dochodowy.

Według zdecydowanej większości potencjalnych beneficjentów, ulga to dobre rozwiązanie – aż 73% badanych wskazywało, że ma więcej zalet niż wad. Respondenci podkreślali często, że dzięki „PIT 0” zostanie im więcej pieniędzy w portfelach, które będą mogli przeznaczyć na oszczędzanie na przyszłość (34%) bieżące wydatki (23%), czy odkładanie na konkretny cel (21%).
– Młodzi ludzie w większości pozytywnie oceniają wprowadzenie ulgi „PIT 0”, podkreślając, że rozwiązanie ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Nie powinno to nikogo dziwić, w końcu osobie poniżej 26 roku życia zarabiającej pensję minimalną zostanie w portfelu o 133 złotych więcej miesięcznie. Jednak „PIT 0” to dla młodych również egzamin z gospodarności. Po 26. urodzinach ta sama osoba będzie musiała zacząć co miesiąc odprowadzać 18% podatku, a więc jej pensja uszczupli się o te same 133 złotych. Dlatego tak ważne, by wraz z „PIT 0” edukować młodych Polaków na temat oszczędzania i dbania o swoją finansową przyszłość – komentuje prof. Marcin Dyl z Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.

fot. mat. prasowe

Młodzi Polacy a inwestowanie na przyszłość

57% młodych Polaków o emeryturze myśli jedynie z rzadka.


Badanie zostało przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia metodą CAWI (Computer-Assisted Web Interview) na reprezentatywnej próbie Polaków, będących beneficjentami ulgi podatkowej „PIT 0”. Zebrana próba była reprezentatywna dla populacji Polski ze względu na płeć, wiek, poziom wykształcenia oraz wielkość miejscowości zamieszkania.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: