eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Nie wierz w darmowy Internet od WhatsApp!

Nie wierz w darmowy Internet od WhatsApp!

2019-08-02 11:47

Nie wierz w darmowy Internet od WhatsApp!

Spam © pixabay

Spamerzy atakują. Eksperci ESET ostrzegają przed nową kampanią, której twórcy podszywają się pod znany komunikator WhatsApp i próbują nakłonić swoje ofiary do rozsyłania spamu, oferując w zamian pokaźny pakiet darmowego Internetu. Co więcej okazuje się, że nie jest to pojedyncza aktywność, a element akcji zakrojonej na szeroką skalę. Podobne kampanie są przeprowadzane również z wykorzystaniem innych znanych marek.
Eksperci od cyberbezpieczeństwa z firmy ESET wyśledzili kampanię spamową, której celem są użytkownicy komunikatora WhatsApp. W przesyłanych ofiarom wiadomościach kuszono je 1000 GB darmowego Internetu. Do uzyskania "nagrody" miało wystarczyć kliknięcie w link oraz wypełnienie krótkiej ankiety. Czujność adresatów powinien pobudzić fakt, że wprawdzie nadawcą wiadomości miał być sam WhatsApp, jednak załączony link był odesłaniem do do zupełnie innej domeny. Ci, którzy zdecydowali się na jego kliknięcie, przenoszeni byli na stronę z logo komunikatora oraz informacją dotyczącą rzekomej promocji, zorganizowanej z okazji 10-lecia powstania usługi. Następnie proszeni byli o wypełnienie ankiety oraz przesłanie szkodliwej wiadomości kolejnym 30 osobom. W zamian za to mieli otrzymać 1000 GB darmowego Internetu.

Rzecz jasna żadna z osób biorących udział w ankiecie darmowego Internetu nie otrzymała. Zamiast tego oszuści zarabiali na każdym kliknięciu w link zawarty w wiadomości. Na szczęście nie ma dowodów by na urządzeniach ofiar było instalowane złośliwe oprogramowanie lub dochodziło do kradzieży danych, jednak nie można wykluczyć takiej możliwości w przyszłości. Dalsza analiza linku wykazała natomiast, że z domeny, na której umieszczono fałszywą ankietę, prowadzonych jest więcej podobnych kampanii, podszywających się pod inne popularne marki (m.in. Adidas, L'Oréal, Nescafé). Świadczy to o dużej skali działalności oszustów.

Nie tylko WhatsAapp – oszuści czają się wszędzie


Odkryta przez badaczy ESET kampania to idealny przykład wykorzystania socjotechniki oraz popularnego tricku, gdzie przestępcy kuszą ofiary rzekomo atrakcyjną promocją, by nakłonić je do wejścia na fałszywą stronę. W tym przypadku zagrożenie nie jest szczególnie wyrafinowane, jednak konsekwencje podobnych działań mogą być bardzo poważne. Jak tłumaczy Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w ESET, bardzo często przestępcy wykorzystują metody tego typu, by zainstalować na komputerach ofiar złośliwe oprogramowanie lub wykraść ich poufne dane, a podobne kampanie mają miejsce m.in. na Facebooku.

Spam

Badacze ESET wykryli kolejną kampanię spamową- Widząc bardzo atrakcyjną ofertę w Internecie, należy zachować ostrożność i zawsze upewnić się, że faktycznie pochodzi ona od firmy, która widnieje w danym komunikacie. W tym celu należy sprawdzić, czy link rzeczywiście prowadzi do strony danej firmy. Warto także zweryfikować prawdziwość promocji za pomocą wyszukiwarki Google oraz pamiętać o instalacji oprogramowania antywirusowego, które pomoże ograniczyć skutki ataku – tłumaczy Kamil Sadkowski z ESET.

oprac. : eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: spam, WhatsApp, fałszywe wiadomości

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: