eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Ukraińcy chcą prostej pracy

Ukraińcy chcą prostej pracy

2019-08-05 13:30

Ukraińcy chcą prostej pracy

Budowlaniec © Kadmy - Fotolia

Pracownicy z Ukrainy w Polsce liczą przede wszystkim na to że praca, którą podejmą w Polsce będzie prosta. Taką deklarację składa niemal co drugi z nich. Najbardziej interesujące są dla nich etaty oferowane przez fabryki, magazyny i zakłady produkcyjne. W kręgi ich zainteresowań znajduje się również zatrudnienie przy taśmie produkcyjnej, sortowaniu, ochronie osób i mienia, a także przy obsłudze serwisowej.

Przeczytaj także: Pracownicy z Ukrainy na polskim rynku pracy. Gdzie pracują? Ile zarabiają?

Ukraińcy, którzy decydują się na przyjazd do naszego kraju robią to przede wszystkim ze względów zarobkowych - z badane zrealizowanego na zlecenie Gdańskiego Urzędu Pracy przez Pracodawców Pomorza oraz Grupę Progres wynika, że taki właśnie cel przyświeca aż 94 proc. badanych.

Magazyn, inżynieria, przemysł, logistyka


Okazuje się również, że pracowników z Ukrainy interesują przede wszystkim proste prace, które nie wymagałyby od nich kwalifikacji uniemożliwiających jej podjęcie. Nie jest zatem zaskoczeniem, że co drugi z nich szuka zatrudnienia głównie w branży produkcyjnej, magazynowej i technicznej.

– Popularność prostej pracy wśród Ukraińców wynika z kilku czynników. Przede wszystkim liczba ofert dotyczących rekrutacji na stanowiska niewymagające dodatkowych kwalifikacji jest bardzo duża, a to siłą rzeczy przekłada się też na wysoką liczbę zainteresowanych nimi kandydatów. Co więcej, taką pracę można dostać szybciej i łatwiej – liczy się przede wszystkim chęć podjęcia zatrudnienia oraz zaangażowanie – mówi Cezary Maciołek, Wiceprezes Grupy Progres. ­– Z naszych doświadczeń wynika, że obywatele Ukrainy pierwszą, prostą pracę traktują często jako chwilowe zajęcie, które umożliwi im start w Polsce. Po przyjeździe do naszego kraju robią rekonesans, weryfikują oferty pracy i jeśli uznają, że obecne zajęcie im nie odpowiada podejmują dalsze decyzje np. szukają nowego pracodawcy oraz bardziej wykwalifikowanych stanowisk – podkreśla Cezary Maciołek.

Prawie 18 proc. przebadanych pracowników z Ukrainy szuka pracy w sektorze budowlanym i przemysłowym w takich zawodach jak: blacharz, monter, operator maszyn i koparek, wózków widłowych, obrabiarek CNC, spawacz, ślusarz, mechanik samochodowy. 11 proc. badanych szuka pracy inżynieryjnej - informatyka, grafika komputerowa, tworzenie stron www oraz telekomunikacja.

Zainteresowaniem wśród respondentów cieszą się też zawody związane z transportem i logistyką. Prawie 9 proc. badanych szuka w Polsce pracy jako kierowca (kat. C+E), dostawca lub spedytor. Na kolejnym miejscu (ponad 5 proc. badanych) znajdują się prace w branży hotelarskiej i gastronomicznej tj. recepcjoniści, pokojówki, personel pomocniczy, kucharze, kelnerzy, pomoce kuchenne oraz obsługa cateringowa.

Mało popularna sprzedaż, prace biurowe, branża medyczna


Małym zainteresowaniem wśród pracowników z Ukrainy cieszą się stanowiska pracy w sektorze sprzedaży. Niecałe 5 proc. szuka w Polsce ofert zatrudnienia jako sprzedawca usług bankowych i ubezpieczeniowych, pracownik sieci sklepów i obsługi klienta oraz kasjer. Najmniej ankietowanych pracowników ze Wschodu poszukuje prac biurowych w administracji czy banku (ponad 1 proc.), a jedyne 0,5 proc. badanych chce zarabiać w branży medycznej jako stomatolog, pielęgniarka czy opiekun osób starszych.

fot. Kadmy - Fotolia

Budowlaniec

Niemal 18 proc. ankietowanych kandydatów z Ukrainy poszukuje zatrudnienia w sektorze budowlanym i przemysłowym



– Niskie zainteresowanie pracą w sektorze sprzedaży, administracji czy branży medycznej, które wykazują obywatele Ukrainy może wynikać m.in. z nadal istniejącej bariery językowej. Na stanowiskach wymagających np. ciągłego kontaktu z klientem niezbędna jest przynajmniej dobra znajomość języka polskiego. Niestety wielu cudzoziemców z Ukrainy zna jedynie jego podstawy i nawet jeśli posiada odpowiednie kwalifikacje nie może podjąć pracy na stanowiskach, w których komunikacja w języku polskim jest podstawowym wymogiem – zaznacza Cezary Maciołek. – Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Gdańskiego Urzędu Pracy - ponad 67 proc. Ukraińców zadeklarowało, że nie zna języka polskiego. Niemal 30 proc. zna go w stopniu umożliwiającym komunikację, a jedynie 3 proc. posługuje się nim biegle – podsumowuje Cezary Maciołek.

Informacje o badaniu
Badanie zlecone przez Gdański Urząd Pracy przeprowadzili Pracodawcy Pomorza w partnerstwie z Grupą Progres. Zbadano 1 367 respondentów – obywateli Ukrainy w wieku produkcyjnym.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: pracownicy z Ukrainy, rynek pracy, Ukraińcy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: