eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Polaków wakacje na własną rękę

Polaków wakacje na własną rękę

2019-06-16 00:44

Polaków wakacje na własną rękę

Wakacje najczęściej na własną rękę © Africa Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wakacje na własną rękę? Owszem. Z badania zrealizowanego przez Diners Club Polska wynika, że w ten właśnie sposób urlop zaplanowało sobie przeszło 60 proc. Polaków. Względem minionego roku obniżył się odsetek osób, którym relaks zaplanują najbliżsi, więcej jest natomiast osób, które skorzystają z usług touroperatora.
Okazuje się, że planując tegoroczne wakacje, Polacy liczą przede wszystkim na samych siebie. Analogicznie, jak miało to miejsce rok wcześniej, większość urlopowiczów (60,6 proc.) zorganizuje wypad na własną rękę. Na drugiej pozycji plasują się urlopy organizowane przez rodzinę lub znajomych (19,2 proc.), a na trzeciej - wycieczki z biurem podróży (18 proc.).
- Polacy lubią samodzielnie organizować swoje wakacje. Tego typu wyjazdy przodują od 2016 r., kiedy przeprowadziliśmy pierwsze badanie. W porównaniu do zeszłego roku, nieznacznie wzrósł jeszcze odsetek samodzielnie zorganizowanych wakacji. O 9,5 pkt. proc. więcej ankietowanych wykupi wycieczkę w biurze podróży. Spadła natomiast liczba osób, które skorzystają z pomocy rodziny lub znajomych, o 6,6 pkt. proc. – mówi Monika Masztakowska z Diners Club Polska.

Mężczyźni samodzielniejsi


Badanie dowodzi również, że w tym roku większą samodzielnością wykazują się panowie. Niemal 2/3 z nich zorganizuje swój wyjazd samemu, a co piąty skorzysta z pomocy znajomych lub rodziny. Natomiast w przypadku kobiet, niecałe 60 proc. zaplanuje wakacje na własną rękę, a ponad 20 proc. wykupi wycieczkę w biurze podróży. W 2018 r. to kobiety były bardziej samodzielne, 66 proc. badanych sama organizowała urlop, a na usługi biura podróży zdecydowało się tylko 8 proc.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób zorganizuje Pan/Pani swój urlop? (proc.)

W tym roku większość turystów (60,6 proc.) zorganizuje wyjazd samodzielnie.


Co ciekawe, samodzielnymi podróżnikami wcale nie są osoby najmłodsze. Pod względem wiekowym przodują 40-latkowie. Blisko 73 proc. zorganizuje wakacje na własną rękę, a 12 proc. zda się na znajomych lub rodzinę. Samodzielnie urlop zaplanuje także spora grupa 30-latków – 67 proc. Z pomocy rodziny lub znajomych najczęściej skorzystają osoby najmłodsze, w wieku 18-29 lat (34.2 proc.) oraz powyżej 60 lat – blisko co czwarty.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób zorganizuje Pan/Pani swój urlop? (proc.)

W tym roku większość turystów (60,6 proc.) zorganizuje wyjazd samodzielnie.


Mieszkańcy dużych miast i wsi wolą na własną rękę


Sposób organizacji wakacji determinuje także miejsce zamieszkania. Urlop na własną rękę zaplanuje blisko 90 proc. respondentów z dużych miast (między 250-500 tys. mieszkańców). Chętnie w ten sposób wakacje organizują także osoby ze wsi – 64,3 proc.
- Stała popularność samodzielnie zorganizowanych wyjazdów nie dziwi. Z roku na rok coraz łatwiej jest zaplanować podróż. Sprzyjają temu różnego rodzaju platformy, na których szybko i bezpiecznie można znaleźć lot oraz nocleg. Wiele produktów, np. instrumenty płatnicze, posiadają szereg dodatkowych usług ułatwiających podróże. Dodatkowo, w Internecie znajdziemy także mnóstwo blogów z praktycznymi poradami, jak sprawnie zorganizować taki wyjazd. To wszystko czyni planowanie urlopu bardzo łatwym i co ważne, również o wiele tańszym – mówi Monika Masztakowska z Diners Club Polska.

Odwrotnie jest w przypadku mieszkańców mniejszych miast do 50 tys. Tylko niecałe 40 proc. planuje wakacje na własną rękę. Prawie 32 proc. z nich skorzysta z pomocy rodziny lub znajomych, a 26 proc. wybierze się do biura podróży. Chętnie na rodzinę lub znajomych (24,2 proc.) oraz biuro podróży (21,9 proc.) zdecydują się respondenci z metropolii powyżej 500 tys. mieszkańców.

Nota metodologiczna:
Badanie zostało zrealizowane przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych 25-26 kwietnia 2019 r. metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na ogólnopolskiej grupie 1100 pełnoletnich Polaków.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • karolina_kowalczyk / 2019-06-16 22:45:02

    Z przyzwyczajenia wykupujemy wycieczkę w jednym z większych biur podróży, np. w przyszłym tygodniu lecimy enter air z itaką do Turcji. Na własną rękę ciężko coś ogarnąć nie znając języka, a tak mamy wszystko załatwione i rezydenta w pogotowiu odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: