eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Więcej energii w OZE

Więcej energii w OZE

2019-05-13 11:56

Więcej energii w OZE

Energia słoneczna w natarciu © bnorbert3 - Fotolia.com

Polski rynek OZE rozwija się w tempie, które ciągle pozostawia wiele do życzenia. Być może jednak ta sytuacja już wkrótce ulegnie zmianie. Wskazują na to m.in. obserwacje firmy Gothaer, która jako wiodący w naszym kraju ubezpieczyciel zielonej energii dostrzega coraz większe zainteresowanie energią z odnawialnych źródeł. Budzą się inwestorzy, ruszają zamrożone inwestycje w wiatraki, planowane są również nowe elektrownie fotowoltaiczne.

Trudne lata, lepsze perspektywy


Skromne wyniki polskiej energetyki odnawialnej znajdują swoje odzwierciedlenie w statystykach. Dane Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wskazują, że u schyłku minionego roku istniało w naszym kraju nieco ponad 3 tys. zielonych instalacji, które łącznie generowały moc rzędu 8593 MW.
- W ostatnich latach inwestorzy niechętnie spoglądali w kierunku OZE. W ubiegłym roku wzrost mocy OZE w naszym kraju nie osiągnął nawet poziomu 1% - komentuje Tomasz Szejnoch, dyrektor Biura Ubezpieczeń Majątkowych z Gothaer. - Patrząc na spektakularne działania naszych zachodnich sąsiadów, którzy w 2018 r. ponad 40 proc. energii elektrycznej wyprodukowali z odnawialnych źródeł, przed nami wciąż jeszcze długa droga.

Ubezpieczaniem zielonej energii Gothaer zajmuje się już przeszło 7 lat. Był polskim pionierem oferty specjalistycznych programów ubezpieczeniowych stworzonych specjalnie z myślą o elektrowniach wiatrowych i fotowoltaicznych. I wprawdzie pod względem dynamiki inwestycji miniony rok okazał się raczej chudy, to na horyzoncie właśnie zaczęło majaczyć ożywienie - w ostatnich miesiącach ubezpieczyciel odnotował kilkuprocentowy wzrost liczby zapytań o polisy dla OZE.

fot. bnorbert3 - Fotolia.com

Energia słoneczna w natarciu

Z analiz Instytutu Energii Odnawialnej wynika, że obecnie w Polsce prowadzonych jest ponad 2 tys. inwestycji w to źródło zielonej energii.


Energia słoneczna w natarciu


Szczególnie rozwija się fotowoltaika. Gothaer ubezpiecza obecnie kilkaset instalacji, zarówno prywatnych jak i należących do korporacji, w tym jedne z największych farm fotowoltaicznych zlokalizowanych w Wielkopolsce, czy na Mazowszu. Z analiz Instytutu Energii Odnawialnej wynika, że obecnie w Polsce prowadzonych jest ponad 2 tys. inwestycji w to źródło zielonej energii. Najwięcej z nich toczy się w województwie wielkopolskim (w okresie lipiec-październik 2018 przybyło 130 projektów). Duży potencjał do rozwoju w tym zakresie mają również województwa kujawsko-pomorskie oraz lubelskie (po 50 nowych projektów). Najmniejsze zainteresowanie fotowoltaiką notowane jest na Opolszczyźnie i w Małopolsce. Rozwój tego źródła energii jest stymulowany przez coraz powszechniej dostępne dofinansowanie. Wsparcie na inwestycje w energię słoneczną można uzyskać m.in. z programu Prosument, czy Regionalnych Programów Operacyjnych.

Każda osoba prywatna, instalująca panele fotowoltaiczne lub kolektory słoneczne na swojej nieruchomości, może je objąć polisą. Zabezpiecza ona przed skutkami szkód w instalacji spowodowanymi przez zdarzenia losowe (np. gradobicia, huragan, uderzenia pioruna czy akty wandalizmu), a także przed kradzieżą lub negatywnymi następstwami akcji ratowniczej. Ubezpieczenie instalacji energii odnawialnej można kupić on-line. Z ochrony ubezpieczeniowej mogą skorzystać również korporacje inwestujące w farmy wiatrowe.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Miedź jest ważna

    Olafko / 2019-05-24 08:16:38

    Komentarz edytowany 1 raz (ostatnio 2019-05-24 08:17:04)

    Miedź jest kluczowym elementem inwestycji w odnawialne źródła energii. Dlatego mówiono o tym na Europejskim Kongresie Gospodarczym. Szczegóły tutaj: https://copperalliance.pl/europejski-instytut-miedzi-o-energetyce-na-ekg/ odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: