eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › 10 najczęściej hakowanych haseł dostępu

10 najczęściej hakowanych haseł dostępu

2019-04-29 13:35

10 najczęściej hakowanych haseł dostępu

Hasło © vinnstock - Fotolia.com

O tym, że dobre hasło to silne hasło, a logowanie się przy pomocy „123456" lub „password” jest najgorszym z pomysłów, mówi się niemal bez ustanku. Niestety okazuje się, że dyskusji na ten temat jakby ciągle było mało. Potwierdzają to analizy National Cyber Security Center, z których wynika, że ulubionymi kombinacjami internautów pozostają rzeczone „123456”, „qwerty” oraz „password”. Na szczycie zestawienia nie zabrakło również nazw popularnych grup muzycznych, takich jak Blink 182, Metallica, czy Slipknot.
Wnioski, jakie płyną z analizy przygotowanej przez National Cyber Security Center, brytyjskiej agencji zajmującej się kwestiami związanymi z cyberbezpieczeństwem, powinny dać do myślenia każdemu z nas. Okazuje się bowiem, że pomimo zagrożenia ze strony hakerów i nieustannych niemal ostrzeżeń specjalistów, internauci na całym świecie wciąż stosują oczywiste wręcz hasła dostępu w rodzaju: „123456”, „qwerty” oraz „password”. To wręcz zaproszenie dla cyberprzestępców, o czym świadczyć mogą statystyki dotyczące złamania tych kombinacji - pierwsze z wymienionych odnotowało 23 miliony włamań, kolejne - po 3 miliony.

Wśród zespołów, które przodowały w zestawieniu haseł dostępu znalazł się rockowy band Blink 182 oraz Superman. Na szczycie listy znalazły się również imiona: Ashley, Michael, Daniel, Jessica, Charlie, a także nazwy drużyn sportowych tj. Liverpool, Chelsea, Arsenal i Manchester United.

W jaki sposób chronić dane logowania?


Większość portali lub serwisów pocztowych stara się edukować użytkowników nakazując im korzystanie z niepowtarzalnych haseł oraz pokazując im ich „siłę”. Często narzuca im wykorzystywanie dużych liter, liczb oraz znaków specjalnych. Jednak nie wszystkie portale oraz banki posiadają dodatkowe zabezpieczenia. Aby uniknąć kradzieży danych logowania, ekspert z ESET radzi skorzystać z serwisu I have been Pwned (www.ihavebeenpened.com/passwords). Za jego pomocą internauta może sprawdzić, czy jego hasło zostało kiedykolwiek złamane. Jeśli strona zweryfikuje hasło pozytywnie, należy natychmiast zmienić stare hasło i stworzyć nowe – mocne i niepowtarzalne, najlepiej za pomocą menadżera haseł.

fot. vinnstock - Fotolia.com

Hasło

„Blink-182”, „Metallica” i „Slipknot” należą do najczęściej stosowanych przez użytkowników „muzycznych” haseł.


– Taki program nie tylko potrafi wygenerować skomplikowane, trudne do odgadnięcia hasła, ale również jest w stanie w bezpieczny sposób je przechowywać. Warto podkreślić, że niektóre antywirusy mają funkcję menadżera haseł, ponadto potrafią chronić użytkowników przed działaniem keyloggerów – programów, które wychwytują wpisywane w przeglądarkę dane. Dzięki takim zabezpieczeniom jesteśmy w stanie chronić nasze dane logowania i korzystać z Internetu w sposób bezpieczny – tłumaczy Kamil Sadkowski, starszy analityk zagrożeń w ESET.

Sprawdź listę 10. najczęściej hakowanych haseł wg National Cyber Security Center:
  1. 123456
  2. 123456789
  3. qwerty
  4. password
  5. 111111
  6. 12345678
  7. abc123
  8. 1234567
  9. password1
  10. 12345

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: