eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej poszukiwani pracownicy 2018. Podsumowanie

Najbardziej poszukiwani pracownicy 2018. Podsumowanie

2019-01-15 11:37

Najbardziej poszukiwani pracownicy 2018. Podsumowanie

Jakich kandydatów szukali rekruterzy w 2018 roku? © designer491 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W minionym roku stopa bezrobocia w naszym kraju oscylowała wokół 6%. To dobre wieści, ale niestety nie dla wszystkich. Pracodawcy zgłaszali coraz większe trudności z pozyskaniem odpowiednich kandydatów do pracy. Z tego też powodu rekruterzy coraz częściej sięgali po tzw. direct search, a więc sami odzywali się do kandydatów. W 2018 roku zaproszenie do współpracy otrzymało niemal 246 tys. osób posiadających profil zawodowy na GoldenLine. Kim byli najbardziej poszukiwani pracownicy? To specjaliści z zakresu IT, sprzedaży i finansów/ekonomii.

Najbardziej poszukiwani pracownicy - kogo szukali rekruterzy przez Wyszukiwarkę Kandydatów?


Jak wynika ze statystyk GoldenLine w minionym roku rekruterzy nie próżnowali. Przesłaną przez nich ofertę pracy otrzymało aż 245 847 osób posiadających profil zawodowy w tym serwisie. Najczęściej byli to pracownicy z zaznaczoną specjalizacją IT - rozwój oprogramowania (12%). Na drugim miejscu uplasowały się osoby, które zaznaczyły Sprzedaż (11%), a na trzecim kandydaci deklarujący znajomość finansów/ekonomii (10%). Kolejne pozycje przypadły w udziale specjalistom z zakresu inżynierii i obsługi klienta (po 10%) oraz administracji (8%). Warto przy tym podkreślić, że właściciele profili mogą wskazać w nich więcej niż jedną specjalizację.

Ile lat mieli najbardziej poszukiwani pracownicy?


Analizy GoldenLine dowodzą, że badanym okresie najbardziej poszukiwani pracownicy mieli od 27 do 36 lat. W tym wieku było aż 50% zapytanych. Co czwarta osoba, która otrzymała wiadomość od rekrutera miała od 37 do 45, a podium zamknęli kandydaci 45+ (9%). Kandydaci pomiędzy 18. a 26. rokiem życia otrzymali 8% wszystkich wysłanych przez rekruterów zapytań.

Z jakich województw pochodzą najczęściej poszukiwani kandydaci?


Najwięcej wiadomości od rekrutera otrzymały osoby mieszkające w województwie mazowieckim (25%), śląskim (13%), dolnośląskim (11%), wielkopolskim (10%) oraz małopolskim (9%). Informacje te wskazują, że w 2018 roku pracowników poszukiwano głównie w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Poznań.

fot. mat. prasowe

Najczęściej poszukiwani pracownicy

Wśród najbardziej poszukiwanych specjalistów nadal prym wiodą programiści.


Umiejętności oraz znajomość języków obcych - kogo szukali rekruterzy?


W 2018 roku większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, posiadała umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kategorii B. Poza tym rekruterzy często decydowali się na kontakt z osobami posiadającymi następujące umiejętności: znajomość programu AutoCAD (10%), znajomość systemu SAP (7%), języka programowania JavaScript (6%) i SQL (6%). Jak wynika z analiz GoldenLine, istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. W profilach osób, które otrzymały wiadomość od rekruterów, pojawiały się takie kompetencje jak zarządzanie zespołem (6%), obsługa klienta (6%) czy negocjacje (5%).

Znajomość języków obcych jest również istotna dla rekruterów. Wśród osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 77% zna język angielski na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Inną często występującą umiejętnością jest znajomość języka niemieckiego (zna go 27% użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjskiego (11% użytkowników).

Zwinne rekrutacje z Jobile


W 2018 roku za pomocą usługi rekrutacyjnej Jobile rekruterzy szukali przede wszystkim kandydatów z branży sprzedaży, ekonomia/Finanse oraz IT. Jobile to usługa rekrutacyjna w portfolio GoldenLine, w której HR Researcher wykonuje direct search w imieniu pracodawcy oraz przeprowadza selekcję nadesłanych aplikacji. W efekcie pracodawca otrzymuje tylko profile kandydatów odpowiadających wymaganiom zawartym w ofercie pracy.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: