eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej poszukiwani pracownicy w III kw. 2018

Najbardziej poszukiwani pracownicy w III kw. 2018

2018-10-15 00:44

Najbardziej poszukiwani pracownicy w III kw. 2018

Jakich pracowników poszukiwano? © Coloures-Pic - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Utrzymująca się na rekordowo niskim poziomie stopa bezrobocia sprawia, że rekruterzy muszą wręcz walczyć o najlepszych pracowników. To powoduje, że pracodawcy nie ograniczają się już tylko do publikowania ofert pracy, ale również stosują takie metody jak direct search, czyli bezpośrednie dotarcie do kandydatów. Z danych GoldenLine wynika, że w III kw. br. wiadomość od rekrutera otrzymało ponad 107,1 tys. jego użytkowników. Kim byli najbardziej poszukiwani pracownicy?

Najbardziej poszukiwani pracownicy - kogo szukali rekruterzy przez Wyszukiwarkę Kandydatów?


W czasach, gdy o pracownika jest coraz trudniej, rekruterzy coraz częściej sięgają po metodę direct search, która daje im nie tylko możliwość dotarcia do kandydatów pasywnych, ale również kontrolę nad jakością kandydatów, a także gwarantuje poufność procesowi rekrutacyjnemu (por. badanie GoldenLine "Efektywność narzędzi rekrutacyjnych", maj 2017).

W ramach GoldenLine dotarcie do potencjalnych pracowników ułatwia Wyszukiwarka Kandydatów. Jak wynika z najświeższych statystyk, na przestrzeni III kw. br. wiadomość od rekrutera otrzymały 107 153 osoby posiadające profil zawodowy w tym serwisie. Jak wynika z analiz GoldenLine, w III kwartale 2018 roku wśród osób, które otrzymały wiadomości od rekrutera, 11% miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT-Rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu znaleźli się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją Inżynieria (stanowili 10% osób, które otrzymało propozycję pracy od rekrutera), a na trzecim - ze specjalizacją Sprzedaż (9% otrzymujących propozycje pracy). Tuż za podium uplasowały się osoby o specjalizacji Obsługa klienta (8% osób, które otrzymało propozycję pracy od rekrutera). Kandydaci mogą zaznaczyć na profilu więcej niż jedną specjalizację.

Wiek poszukiwanych pracowników


Jak wynika z danych GoldenLine wśród osób, które dostały wiadomość od rekrutera, 47% jest w wieku 27-37 lat. 16% osób, które dostały wiadomość od rekrutera, jest w wieku 38-47 lat. Na trzecim miejscu uplasowały się osoby w wieku 23-26 lat - 8% osób, które otrzymały wiadomość od rekrutera, znalazło się w tym przedziale wiekowym.

Z jakich województw pochodzą najczęściej poszukiwani pracownicy?


Wiadomość od rekrutera otrzymały przede wszystkim osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (21%), śląskim (11%), dolnośląskim (9%), wielkopolskim (8%) oraz małopolskim (6%). Najwięcej pracowników poszukiwanych jest w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach, takich jak Warszawa (16%), Wrocław (6%), Poznań (5%) czy Kraków (4%).

Specjalizacja, umiejętności oraz znajomość języków obcych - kogo szukali rekruterzy?


Jak wynika z analiz GoldenLine, większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, posiada umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Pozostałe często występujące umiejętności to m.in. znajomość programu AutoCad, a także języków programowania (przede wszystkim JavaScript, Java, SQL). Istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. U osób, które otrzymały wiadomości od rekruterów, pojawiają się najczęściej takie kompetencje jak project management, zarządzanie zespołem, obsługa klienta czy negocjacje.

Dla rekruterów istotny jest również poziom znajomości języka obcego. Wśród 107 153 osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 65% włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki (zna go 23% użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjski (9% użytkowników). Język francuski zna 6% osób, które dostały zaproszenie do procesu rekrutacji, zaś 4% zna język hiszpański.

fot. mat. prasowe

Najczęściej poszukiwani pracownicy

Wśród najbardziej poszukiwanych specjalistów nadal prym wiodą programiści.


Kogo szukali rekruterzy za pośrednictwem ogłoszeń o pracę?


Jak wynika z analiz GoldenLine, w trzecim kwartale 2018 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 10 240 ogłoszeń. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (23%), śląskie (12%), dolnośląskie (10%), małopolskie (9%) oraz do tych mieszkających za granicą (8%).

W największej liczbie ofert pracy mogły wybierać osoby pracujące w obszarze Produkcja - dedykowanych im było 24% ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Sprzedaż (15%), Obsługa klienta/Call Center (13%), Inżynieria/Elektronika/Technologia (11%), Informatyka/Programowanie (10%), oraz Praca fizyczna (9%).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: