eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 42/2018

Świat: wydarzenia tygodnia 42/2018

2018-10-22 08:50

  • Przerażająca wizja przyszłości. Przekazujemy sygnał dotyczący dziś głównie Afryki (choć nie tylko) bo sytuacja na tym kontynencie jest konsekwencją obecności Europejczyków w Afryce i uważam, że ponosimy za nią odpowiedzialność... Opublikowano dokument bazujący na raportach i opracowaniach UNICEF-u, które rysują niepokojący obraz przyszłości... Jeśli obecne tendencje się utrzymają, to na całym świecie do 2030 r. 69 mln dzieci poniżej 5. roku życia umrze z powodu chorób, którym potrafimy zapobiegać, a 167 mln dzieci będzie żyło w ubóstwie. Ten czarny scenariusz stanie się realny, jeśli rządy państw, świat polityki, biznesu, organizacje międzynarodowe nie uwzględnią tych problemów w swoim działaniu, gdy nie będą działały lepiej i skuteczniej na rzecz zaspokojenia podstawowych potrzeb dzieci. Najbardziej niepokojąca sytuacja jest w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie co najmniej 247 mln dzieci (2 na 3) żyje w ubóstwie. To prawda, że w ciągu ostatnich trzydziestu lat wiele się zmieniło na plus. Globalne wskaźniki umieralności dzieci poniżej 5. roku życia zmniejszyły się o ponad połowę i też niemal o połowę spadła liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie, jednak przytoczone na początku liczby w dalszym ciągu są niepokojące. Wg ONZ "liczba ludzi na świecie żyjących w skrajnym ubóstwie zmalała o ponad połowę w porównaniu do 1,9 miliarda w 1990 roku, to 836 milionów ludzi nadal żyje w skrajnym ubóstwie".
  • Przed nami szczyt klimatyczny w Katowicach. Od 2 do 14 grudnia w stolicy Śląska będzie się odbywał szczyt klimatyczny ONZ, a w jego trakcie ma zostać nakreślony plan działań państw z całego świata na najbliższe lata. Szczyt będą otwierali liderzy państw i rządów praktycznie z całego świata. Ich obecność będzie znaczącym sygnałem politycznym wskazującym, że tematyka szczytu jest jednym z najważniejszych zadań rozwojowych w ich krajach. Przez dwa tygodnie kilka tysięcy uczestników będzie negocjowało plany wspólnych działań związanych z realizacją porozumienia paryskiego. Powstaną plany światowych działań w najbliższych dziesięcioleciach, które mają uchronić świat przed katastrofą klimatyczną. Według organizatorów w trakcie katowickiego szczytu spodziewana jest obecność około 30 tysięcy osób.
  • Ukazała się właśnie książka "Brief Answers to the Big Questions" (ang. zwięzłe odpowiedzi na ważne pytania). To zbiór naukowych i filozoficznych tekstów, nad którymi Stephen Hawking pracował przed śmiercią. Ten wybitny naukowiec zmarł pół roku temu, a książka jest zbiorem spraw nad którymi pracował praktycznie do ostatniej chwili. Wiele z nich są i jeszcze długo będą przedmiotem rozważań nie tylko filozofów, ale też będą tematami licznych spotkań towarzyskich. Są tam tak ważkie sprawy jak
  • przyszłość ludzkości, sztuczna inteligencja, Bóg, równoległe wszechświaty i obce cywilizacje. Autor zasygnalizował, że w jego opinii w przyszłości bogatą część społeczeństwa będzie stać na to, by poprawiać swój organizm i organizmy swoich dzieci poprzez technologie genetyczne. W wyniku bogaci ludzie i członkowie ich rodzin będą stawać się inteligentniejsi, silniejsi i bardziej odporni na choroby. Te przemiany będą wpływały na kształtowanie się ery superludzi, a konsekwencją będą znaczące problemy natury politycznej.
  • Kolejne kłopoty Facebooka, światowy gigant ma na pieńku z prawem unijnym. Biorąc pod uwagę niekwestionowane zasługi FB w rozwoju społecznościowych kontaktów w internecie, można postawić proste, ale pełne nadziei pytanie: kiedy skończą się te kłopoty, bo dziś coraz bardziej szkodzą one wizerunkowi firmy i jej rynkowej wartości. Przypominam, że te problemy zaczęły się od skandalu z działaniami brytyjskiej firmy Cambridge Analytica. Sprawa miała także podtekst polityczny, bo było to związane z amerykańskimi wyborami prezydenckimi. Potem pojawiła się groźba dochodzenia unijnego i poważnej kary finansowej. Zobaczymy, czym to się skończy. Wreszcie w połowie września Parlament Europejski przegłosował unijną dyrektywę ACTA2, która na nowo reguluje kwestię praw autorskich w internecie i w ocenie analityków ma stanowić oręż w walce z takimi gigantami jak Google czy... Facebook. Gdyby tego było mało, to dodam, że nawet 50 mln użytkowników Facebooka padło ofiarą hakerów poprzez pozyskanie wirtualnych kluczy do ich kont na portalu FB. Ostatnie dni przyniosły kolejną złą wiadomość. Grupa małych reklamodawców pozwała Facebooka. Oczywiście FB zaprzeczył tym informacjom twierdząc, że treść pozwu jest bezzasadna, ale prawdopodobnie ostatnie słowo będzie należało do sądu. UFF!...Jak na takiego giganta jak FB to i tak dużo...

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

RUM COIN – PIERWSZA MONETA Z RUMEM ZOSTANIE ZAPREZENTOWANA W LONDYNIE.

Polska firma Lux Coin wspólnie z Mennicą Polską stworzyły pierwszą na świecie monetę wyposażoną w kapsułę z rumem. W jej środku skrywa się najstarszy rum na świecie – Harewood Rum 1780. Światowa premiera tego niezwykłego przedmiotu odbędzie się 20 października br. podczas RumFest w Londynie.

Rum Coin jest pierwszą monetą na świecie wyposażoną w kapsułę z rumem. W jej wnętrzu skrywa się Harwood Rum z 1780 r., czyli oficjalnie wpisany do księgi rekordów Guinnesa najstarszy rum na świecie. Ten trunek to prawdziwa kapsuła czasu przenosząca nas w odległą rzeczywistość. Gdy rodził się w murach jednej z destylarni na Barbados, podróż żaglowcem z Europy na tą odległą wyspę zajmowała kilka tygodni. Było to również czas, gdy Stany Zjednoczone wciąż walczyły o swoją niepodległość, a na polskim tronie zasiadał ostatni król Stanisław August.

Emitentem monety jest umiejscowiony na karaibskiej wyspie, z której pochodzi Harwood Rum, Central Bank of Barbados. Rum Coin zostanie wybita w ramach limitowanej edycji liczącej zaledwie 300 egzemplarzy. Każda z nich będzie posiadała wartość nominalną 100 dolarów Barbadosu i zostanie wykonana z dwóch uncji złota najwyższej próby (99,99%). Do historii trunku skrywającego się we wnętrzu monety nawiązuje również dekoracja rewersu, który został ozdobiony karaibskimi i żeglarskimi motywami.

Ta unikatowa moneta to prawdziwa gratka zarówno dla miłośników rzadkich trunków, jak również kolekcjonerów numizmatycznych „białych kruków”. Powstała dzięki współpracy dwóch polskich firm: Lux Coin i Mennicy Polskiej. Pierwsza z nich została założona przez ekspertów firmy Wealth Solutions, specjalizującej się w dostarczaniu wymagającym klientom unikatowych trunków i innych przedmiotów kolekcjonerskich. To również z kolekcji należącej do Wealth Solutions pochodzi zamknięty w Rum Coin trunek i to w gronie jej pracowników narodziła się idea stworzenia tej monety. Mennica Polska, założona przez króla Stanisława Augusta w 1766 r., jest jedną z najbardziej innowacyjnych mennic na świecie, a monety przez nią produkowane zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia. Premiera Rum Coin będzie miała miejsce 20 października br. podczas RumFest w Londynie, największego na świecie festiwalu rumu.

Moneta jest dostępna w sprzedaży za pośrednictwem strony Lux-coins.com. Jest to druga moneta z serii Spirit Coins, tworzonej przez firmę Lux Coin. W ramach serii powstają także: Whisky Coin (wyposażana w kapsułę z najstarszą rocznikową whisky na świecie) oraz Cognac Coin (z najstarszym koniakiem na świecie).

Piotr Suchodolski, Wealth Solutions

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: