eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Uwaga! Trojan na Whatsappie

Uwaga! Trojan na Whatsappie

2018-09-28 13:14

Uwaga! Trojan na Whatsappie

Whatsapp zagrożony © fot. mat. prasowe

Nadeszły gorsze czasy dla Whatsapp'a, którego do tej pory tak często chwaliliśmy za jego bezpieczeństwo. Okazuje się, że i on stał się ostatnio celem cyberprzestępców. Co gorsza, atak nie skupia się wyłącznie na samym komunikatorze, ale dotyka cały system Android.
- Nie ma takiego pojęcia jak w 100% bezpieczna aplikacja – mówi Łukasz Nowatkowski Dyrektor IT G DATA Software – Sytuacja przypomina producenta sejfów i włamywacza. I jedni i drudzy prowadzą ciągły wyścig.

Wycelowanego w Whatsapp'a trojana wykrył użytkownik Twittera @LukasStefanko. Bezzwłocznie zawiadomił o tym sieć. Eksperci G DATA postanowili przyjrzeć się temu zagrożeniu.
- Do tej pory nie wiemy, jaki cel przyświecał twórcom – mówi Nowatkowski – czy chodzi o masowe szpiegowanie czy kradzież informacji. Jesteśmy jednak pewni, że nie jest on dziełem skończonym. Wiele wskazuje, że będzie się rozwijał i zostanie udoskonalony. Hakerzy zwykle chcą, aby ofiara była nieświadoma, a w tym przypadku Trojan uaktywnia się po pojawieniu się informacji pop-up o treści „service started”.

Ja duże zagrożenie niesie nowy trojan?


Łukasz Nowatkowski uważa, że potencjalnych zagrożeń jest wiele.
– Wirus może uzyskać dostęp do Whatsapp'a, ale zagraża również innym aplikacjom i funkcjom - mówi

Zdaniem eksperta trojan zagraża:
  • historii przeglądarki,
  • kontaktom zapisanych w telefonie,
  • galerii zdjęć,
  • historii połączeń,
  • kamerze.

Właśnie mnogość zagrożeń skłania nas do stwierdzenia, że ostateczny cel hakerów nie został albo określony. Możemy, więc spodziewać się innych komplikacji – dodaje Łukasz Nowatkowski.

fot. mat. prasowe

Whatsapp zagrożony

Użytkownik Twittera odkrył wirusa wycelowany w popularny komunikator


Podstawowym problemem jest niechęć użytkowników smartfonów do aktualizowania oprogramowania. Jedynie niewielki procent korzysta na najnowszej wersji Androida, a równie nie wiele osób, uważam, że należy zabezpieczyć telefon oprogramowaniem antywirusowym.
- Praktycznie przy każdym ataku powtarzam jak mantrę, aktualizacje, aktualizacje – mówi Nowatkowski – Telefon należy traktować jak komputer, ponieważ coraz częściej go zastępuje. Wiedzą o tym przestępcy i dlatego nadal wzrasta liczba ataków na urządzenia mobilne. Użytkownicy i twórcy aplikacji mobilnych nie mają wyjścia i muszą szybciej dostosować się do coraz wymyślniejszych
i częstszych typów zagrożeń.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

2 2

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: