eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Małe firmy w doskonałych humorach

Małe firmy w doskonałych humorach

2018-06-12 11:52

Małe firmy w doskonałych humorach

Małe firmy w najlepszej kondycji od 3 lat © REDPIXEL - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ostatni odczyt „Barometru EFL” dowiódł bardzo dobrych nastrojów w małych firmach (od 10 do 49 pracowników). W II kwartale br. subindeks dla tej grupy wzniósł się na poziom 62,4 pkt, co było drugim, najlepszym wynikiem w całej historii badania (65,5 pkt. w II kwartale 2015 roku). Na podkreślenie zasługuje również fakt, iż po raz pierwszy odczyt dla "maluchów" był lepszy niż dla średnich firm. Nadzieje na wzrost zamówień są jednak nieco mniejsze niż w przypadku pozostałych przedsiębiorców.

Przeczytaj także: Barometr EFL: kondycja finansowa MSP II kw. 2018

Mały wielki biznes


W ostatnim odczycie „Barometru EFL” subindeks obrazujący skłonność badanych firm do wzrostu po raz pierwszy w historii okazał się najwyższy wśród małych przedsiębiorstw. Jego wskazówka powędrowała do poziomu 62,4 pkt., co względem I kwartału oznacza wzrost o 5,5 pkt. i - co najważniejsze - jest to najlepszy odczyt, z jakim mieliśmy do czynienia od 3 lat (II kwartał 2015: 65,5 pkt.). Największy wpływ na tak dobre wskazania miały w głównej mierze przewidywania odnośnie sprzedaży - na wzrost zamówień liczy już niemal co druga mała firma (47,1%), a więc o 7,1 pp. więcej niż w poprzednim kwartale. Do tego, więcej małych przedsiębiorstw przewiduje poprawę płynności finansowej – 28,9% vs. 24%.
– Drugi pomiar Barometru EFL w tym roku lekko nas zaskoczył i to bardzo pozytywnie, jeśli chodzi o różnice nastrojów pomiędzy trzema grupami przedsiębiorców w polskim sektorze MŚP. Do tej pory mieliśmy do czynienia z najwyższymi wskaźnikami wśród średnich firm, a w tym kwartale po raz pierwszy w historii naszego badania najlepsze nastroje wykazują mali przedsiębiorcy. To nas bardzo cieszy, gdyż w grupie MŚP małych firm jest zdecydowanie więcej niż średnich. Wzrost sprzedaży produktów i usług oraz więcej inwestycji z pewnością są kluczowymi czynnikami do wzrostu skali ich biznesów i awansu z poziomu małej firmy na średnią – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

fot. mat. prasowe

Wskaźnik według wielkości przedsiębiorstw

Małe firmy w najlepszej kondycji od 3 lat. Niemal połowa z nich liczy na wzrost sprzedaży.


Mikro radzą sobie coraz lepiej


Średnie firmy oceniają swoją sytuację odrobinę gorzej niż małe – wartość subindeksu wyniosła 62 pkt., czyli tyle samo, ile w poprzednim kwartale. Na uwagę zasługują jednak również mikro firmy. Choć odczyt dla tej grupy ponownie jest niższy od odczytu dla małych i średnich firm, który wyniósł 58,9 pkt., to jest to wynik aż o 7,1 pkt. wyższy niż w I kwartale. Należy przy tym zaznaczyć, że obecna wartość indeksu wśród firm mikro jest drugą najwyższą w historii Barometru, po II kwartale 2017 (61,5 pkt.).

Im większa firma, tym chętniej sięga po leasing


Niezmiennie od początku badania zauważalna jest tendencja, zgodnie z którą, im firma zatrudnia więcej pracowników, tym częściej korzysta z leasingu. Podczas gdy wśród mikro firm 36,5 proc. zarządzających bazuje na tym produkcie, to wśród małych ten odsetek wynosi 53,6 proc., a wśród średnich podmiotów aż 2/3 przedsiębiorców finansuje swoją działalność leasingiem (65,8 proc.).

fot. mat. prasowe

Wskaźnik według wielkości przedsiębiorstw w kolejnych kwartałach

Obecna wartość indeksu wśród firm mikro jest druga najwyższą w historii Barometru po II kw. 2017.


Stabilna sytuacja w MŚP


Odczyt „Barometru EFL” za II kwartał tego roku wyniósł 61,2 pkt. i wyraźnie znajduje się ponad progiem OR . Po trzech spadkowych kwartałach, mamy do czynienia ze wzrostem wskaźnika w porównaniu do poprzedniego kwartału – o 4,4 pkt. Lekki spadek (o 1,8 pkt.) widać natomiast w porównaniu do rekordowego odczytu sprzed roku (63 pkt.).

Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 19-27 kwietnia 2018 r.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: