eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Barometr EFL: kondycja finansowa MSP II kw. 2018

Barometr EFL: kondycja finansowa MSP II kw. 2018

2018-05-18 12:06

Barometr EFL: kondycja finansowa MSP II kw. 2018

Wzrost nastrojów wśród przedsiębiorców © Minerva Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Najnowszy odczyt "Barometru EFL" - wskaźnika, którego celem jest uwidocznienie tendencji wzrostowych w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, wskazuje na polepszenie sytuacji. W II kwartale br. jest o 4,4 pkt wyższy niż w poprzednich trzech miesiącach i tym samym przekracza granicę 60 pkt. Taki wynik to w znacznej mierze efekt zwiększonego apetytu na sprzedaż. Na wzrost zamówień liczy dziś aż 44,2 proc. małych i średnich przedsiębiorców - to najlepszy wynik, jaki zanotowano w całej historii badania.

Przeczytaj także: Barometr EFL: kondycja finansowa MSP I kw. 2018

Mamy oczekiwane ożywienie


Najświeższy odczyt „Barometru EFL” za II kwartał 2018 roku pokazał 61,2 pkt., plasując się tym samym znacznie powyżej progu OR, czyli poziomu ograniczonego rozwoju. Po trzech z rzędu kwartalnych spadkach wskaźnik w końcu zanotował wzrost (4,4 pkt.). Jeżeli porównać bieżące wyniki z rekordami sprzed roku (63 pkt), to okaże się z kolei, że dziś mamy do czynienia z delikatnym spadkiem (o 1,8 pkt.).
– Realizowany przez nas już pod ponad 3 lat pomiar wskazuje na cykliczną powtarzalność nastrojów wśród przedstawicieli sektora MŚP. W tym roku, podobnie jak rok i dwa lata temu, obserwujemy wyraźny wzrost nastrojów pomiędzy I kwartałem, najbardziej pesymistycznym, a kwartałem II, który jest najbardziej optymistyczny w ciągu 12 miesięcy. Najczęściej za wzrost wartości głównego indeksu odpowiadają bardzo dobre prognozy dotyczące jednego z czterech badanych obszarów. W ubiegłym roku przedsiębiorcy wskazywali na inwestycje, w tym roku szczególnie widoczny jest wysoki apetyt na sprzedaż. Głównymi determinantami takich opinii są najpewniej rosnące wydatki konsumpcyjne, stabilny wzrost gospodarczy w strefie euro i odbicie inwestycji, przede wszystkim z udziałem unijnego wsparcia – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Apetyt sprzedażowy rośnie


Wprawdzie o wzrostach „Barometru EFL” w II kwartale tego roku zadecydowały wszystkie cztery kategorie (w każdej optymistów jest więcej niż w I kwartale), to jednak kluczowy wpływ wywarły tu świetne nastroje dotyczące prognozowanej sprzedaży. A 44,2 proc. przedsiębiorców liczy na większe zamówienia na początku roku. To wynik o 6,6 pp. wyższy niż kwartał wcześniej oraz o 17 pp. wyższy niż rok temu (IIQ2017 – 27,2 proc.). To rekordowy wskaźnik – najlepszy odkąd „Barometr EFL” jest realizowany (od stycznia 2015 roku).

fot. mat. prasowe

Barometr EFL

Najnowszy odczyt „Barometru EFL” przyniósł dowody na ożywienie.


Szacowany wzrost sprzedaży wpłynął na również rekordowo dobre oceny dotyczące płynności finansowej. Aż 28,2 proc. małych i średnich firm liczy na lepszą sytuacją w tym obszarze, co podobnie jak w przypadku sprzedaży, jest rekordowym odczytem w historii badania. Kwartał temu odsetek optymistów wyniósł 25,5 proc., a rok temu 24,3 proc.
Również w pozostałych dwóch kryteriach zostały odnotowane wzrosty w porównaniu do I kwartału br., jednak nie były one spektakularne. W przypadku zapotrzebowania na finansowanie zewnętrzne wyniósł 0,9 pp., zaś w przypadku inwestycji o 0,2 pp.

Prognoza na III kwartał 2018 roku


Przedstawiciele EFL prognozują, że zgodnie z obserwacjami z poprzednich lat, w III kwartale 2018 roku, należy spodziewać się niewielkiego spadku wartości Barometru do ok. 58-59 punktów.

fot. mat. prasowe

Barometr EFL na przestrzeni kwartałów

W stosunku do poprzedniego kwartału wartość wskaźnika wzrosła o ponad 4 pkt.


Informacje o badaniu:
Barometr EFL jest syntetycznym wskaźnikiem informującym o skłonności firm z sektora MŚP do wzrostu (tj. rozwoju rozumianego, jako stawianie sobie przez przedsiębiorstwa celów związanych ze wzrostem sprzedaży i produkcji, ekspansją na nowe rynki i maksymalizacją zysków, co jest związane z inwestycjami w środki trwałe). Prognozowana na dany kwartał kondycja finansowa firm MŚP daje punkt odniesienia do wnioskowania o zakładanym kierunku zmian, które sprzyjają wzrostowi lub działają hamująco na rozwój firm. Badanie przygotowywane jest przez Ecorys na zlecenie Europejskiego Funduszu Leasingowego SA., a jego wyniki są publikowane co kwartał. Jego uczestnicy to mikro, małe i średnie firmy terenu całej Polski. W badaniu wzięła udział reprezentatywna grupa 600 mikro, małych i średnich firm. Aktualna edycja badania odbyła się w dniach 19-27 kwietnia 2018 r.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: