eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościTelekomunikacja › Skradziono Ci telefon? Anti-Theft zrobi zdjęcie złodziejowi!

Skradziono Ci telefon? Anti-Theft zrobi zdjęcie złodziejowi!

2018-05-30 09:57

Skradziono Ci telefon? Anti-Theft zrobi zdjęcie złodziejowi!

Kradzież telefonu © Paolese - Fotolia.com

Lubelska Policja opublikowała niedawno zdjęcie złodzieja, który włamał się do samochodu, aby przywłaszczyć sobie pozostawiony w nim telefon. I właściwie nie byłoby to żadnym zaskoczeniem, gdyby nie fakt, że zdjęcie sprawcy zrobiła znajdująca się w skradzionym aparacie aplikacja wyposażona w funkcję Anti-Theft.
Jak poinformowali policjanci, złodziej w zasadzie wpadł we własne sidła - zdjęcie wykonała mu aplikacja, która po nieudanej próbie logowania dyskretnie uwiecznia twarz majstrującej przy telefonie osoby i wysyła je do chmury lub na skrzynkę pocztową właściciela. Apki z funkcją Anti-Theft stają się coraz popularniejsze i coraz częściej ułatwiają zlokalizowanie przestępcy.
- Dwa lata temu policjanci zatrzymali 24-latka z Krosna Odrzańskiego, który ukradł telefon i został namierzony dzięki aplikacji, która przesyłała wszystkie nowe wykonane zdjęcia na adres mailowy prawowitego właściciela telefonu. Podobny przypadek miał miejsce rok temu w Poznaniu, gdzie mężczyzna zrabował samochód, przywłaszczając sobie tablet. W trakcie prób złamania kodu PIN urządzenie przesłało fotografię złodzieja, którą właściciel telefonu przekazał policji – tłumaczy Kamil Sadkowski, analityk zagrożeń z ESET.

fot. Paolese - Fotolia.com

Kradzież telefonu

Skradziono Ci telefon? Aplikacja zrobi zdjęcie złodziejowi!


Kamil Sadkowski podkreśla również, że współcześnie tworzone apki, w tym te zabezpieczające sprzęt przed złośliwym oprogramowaniem i wyposażone w funkcję Anti-Theft, są w stanie namierzyć urządzenie, wykorzystując do tego sieci komórkowe lub pobliskie sieci Wi-Fi. Mają również możliwość monitorowania aktywności nowego właściciela. Stają się one bardzo pomocne nie tylko w zabezpieczaniu smartfonów i tabletów przed wirusami, ale również w potencjalnych przypadkach kradzieży lub ich zgubienia. Jednym z takich rozwiązań jest ESET Mobile Security, który oprócz wspomnianych funkcji, umożliwia zdalne wykasowanie danych zawartych w telefonie, tym samym chroniąc je przed wykorzystaniem przez osoby trzecie.

Nie tylko Anti-Theft ochroni smartfon przed skutkami kradzieży


- Należy pamiętać jednak, że aplikacja z funkcją Anti-Theft jest tylko jedną z wielu możliwości zabezpieczenia telefonu na wypadek kradzieży lub zgubienia. Oprócz zainstalowania i skonfigurowania aplikacji ochronnej, warto zabezpieczyć swój telefon trudnym do odgadnięcia kodem PIN lub skorzystać z czytnika linii papilarnych. Ponadto, ważne jest, by wpisywać kod w sposób dyskretny, aby nie poznała go osoba trzecia – tłumaczy Kamil Sadkowski z ESET.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: