eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › EFL: boom w handlu, szał w produkcji

EFL: boom w handlu, szał w produkcji

2018-04-03 12:50

EFL: boom w handlu, szał w produkcji

Najlepsze nastroje w produkcji © alotofpeople - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ostatni odczyt "Barometru EFL" wskazał na całkiem pozytywne nastroje wśród przedstawicieli produkcji, sektora HoReCa oraz handlu. Odczyty dla tych branż sięgają odpowiednio: 60,6 pkt., 59,4 pkt. oraz 57,9 pkt., co w każdym przypadku jest wskazaniem lepszym od ogólnego wyniku Barometru (56,8 pkt.). Za taki obrót spraw odpowiadają przede wszystkim optymistyczne przewidywania co do inwestycji i sprzedaży. 42% producentów liczy na wzrost zamówień, a 47% reprezentantów handlu zamierza więcej inwestować.

Przeczytaj także: EFL: branża budowlana odbudowuje się na dobre

Celem „Barometru EFL” jest uwidocznienie tendencji, które zarysowują się w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw. Jego ostatni odczyt (56,8 pkt.) dowodził kontynuacji dobrych nastrojów sprzed kwartału (58,2 pkt.) i sprzed roku (57,1 pkt.). Jeszcze lepsze wyniki odnotowano w poszczególnych sektorach.

Producenci będą najwięcej sprzedawać


W I kwartale br. najwyższą spośród sześciu badanych branż wartością subindeksu mogła pochwalić się produkcja, dla której wskaźnik podskoczył o 1,5 pkt., osiągając tym samym poziom 60,6 pkt. Okazuje się zatem, że firmy produkcyjne lepiej rozpoczęły ten rok niż zakończyły poprzedni. Na szczególne podkreślenie zasługuje również to, że wartość subindeksu jest wyższa (o niecałe 4 pkt.) od głównego wskaźnika dla całego rynku MŚP w Polsce.

Optymistyczna ocena koniunktury w produkcji to pochodna pozytywnych prognoz w zakresie dwóch obszarów. Po pierwsze, sprzedaży: aż 42% firm spodziewa się wzrostu zamówień na swoje usługi – najwięcej ze wszystkich badanych branż. Po drugie, 38% producentów planuje w I kwartale br. więcej inwestować.

Firmy produkcyjne, najczęściej ze wszystkich firm, swoje inwestycje zamierzają sfinansować leasingiem – z tego narzędzia planuje korzystać prawie połowa producentów (46%).

HoReCa będzie więcej inwestować i sprzedawać


W I kwartale br. subindeks „Barometru EFL” dla HoReCa wyniósł 59,4 pkt. i był wyższy w porównaniu do poprzedniego kwartału o 4,1 pkt. Na odczyt wpłynęły głównie pozytywne prognozy dotyczących inwestycji i sprzedaży. Po pierwsze, ponad 45% hoteli, restauracji i firm cateringowych spodziewa się więcej inwestować Odsetek inwestycyjnych optymistów jest aż o 10 p.p. wyższy niż kwartał wcześniej. Co więcej, HoReCa sygnalizuje zdecydowany wzrost zamówień. W porównaniu do ostatniego kwartału poprzedniego roku, ponad dwa razy więcej firm spodziewa się wzrostu sprzedaży (I kw. 2018: 36,3 proc. vs. IV kw. 2017: 16,3 proc.).

fot. mat. prasowe

Barometr EFL w I kw. 2018 - ujęcie branżowe

„Barometr EFL” to syntetyczny wskaźnik, który informuje o skłonności firm z sektora MŚP do rozwoju.


Firmy handlowe największymi inwestorami


W I kwartale br. subindeks „Barometru EFL” dla handlu wyniósł 57,9 pkt. Jest to wynik nieco lepszy niż w poprzednim kwartale (+3,1 pkt.), ale także niż rok temu (+5,4 pkt.). Tutaj, podobnie jak w produkcji i HoReCa, na głównym wskaźniku zaważyły dobre prognozy dotyczące inwestycji i sprzedaży. Po pierwsze, aż 47 proc. firm handlowych spodziewa się więcej inwestować. To najlepszy wynik spośród wszystkich sześciu badanych branż. Jednocześnie odsetek inwestycyjnych optymistów jest o 11,1 p.p. wyższy niż kwartał wcześniej. Przedstawiciele branży handlowej sygnalizują również wzrost zamówień. Więcej spodziewa się sprzedawać 36 proc. firm, co oznacza wzrost o 13 pp. w porównaniu do IV kwartału 2017 roku.

Firmy handlowe bardzo często posiłkują się leasingiem – przy pomocy tego rozwiązania swoje inwestycje zamierza finansować aż 44 proc. firm.

fot. mat. prasowe

Ujęcie branżowe - porównanie kolejnych kwartałów

Wartości powyżej 50 pkt. oznaczają pozytywny kierunek zmian.


Stabilna sytuacja na początku roku


Pierwszy tegoroczny odczyt „Barometru EFL” wyniósł 56,8 pkt. i jest porównywalny ze wskaźnikiem sprzed kwartału (58,2 pkt.) oraz sprzed roku (57,1 pkt.). Można więc wciąż mówić o kontynuacji pozytywnych nastrojów w sektorze MŚP. Eksperci EFL zwracają jednak uwagę na bardzo optymistyczne prognozy przedsiębiorców dotyczące sprzedaży usług i produktów.

- Branżowy obraz, jaki wyłania się z pierwszego tegorocznego „Barometru EFL”, stanowi odbicie zarówno polskiej jak i unijnej gospodarki. Obie są w bardzo dobre kondycji, a produkcja i handel to jedne z najważniejszych filarów wzrostu gospodarczego. Z najnowszych danych GUS wynika, że produkcja przemysłowa w Polsce w wzrosła w styczniu o ponad 8%, a w lutym o ponad 7 proc. w ujęciu rocznym. Spodziewamy się dalszego wzrostu produkcji w kolejnych miesiącach jako rezultatu odbicia krajowego popytu inwestycyjnego. Natomiast głównymi motorami HoReCa i firm handlowych są wydatki konsumentów, rosnące zarówno za sprawą bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy, ale też wsparte programem Rodzina 500+. Choć w dalszej części roku dynamika konsumpcji prywatnej może nieco wyhamować, to i tak dalej będzie napędzać sektor handlowy w Polsce – mówi Radosław Kuczyński, prezes EFL.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: