eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Przedsiębiorczość Polaków maleje z roku na rok

Przedsiębiorczość Polaków maleje z roku na rok

2018-03-22 13:36

Przedsiębiorczość Polaków maleje z roku na rok

Własny biznes © Flamingo Images - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wprawdzie 7 na 10 Polaków deklaruje pozytywny stosunek do przedsiębiorczości, ale jednocześnie o rozpoczęciu przygody z własnym biznesem myśli zaledwie 27% z nas - wynika z najnowszego Światowego Raportu Amway o Przedsiębiorczości AGER 2018. W porównaniu z poprzednimi edycjami badania nasze zainteresowanie własną działalnością gospodarczą spada. Co więcej, tzw. duch przedsiębiorczości jest w naszym społeczeństwie wyraźnie słabszy niż w przypadku większości państw Unii Europejskiej i świata.
To już 8. edycja raportu AGER. Tym razem badaniem, przygotowanym przez Instytut GFK pod patronatem Uniwersytetu Technicznego, objęto niemal 50 tys. respondentów reprezentujących 44 państwa, pośród których znalazło się przeszło 1 tys. osób z Polski.

Duch przedsiębiorczości


Wskaźnik Ducha Przedsiębiorczości Amway (AESI – Amway Entrepreneurial Spirit Index) to miara przedsiębiorczości w społeczeństwie. Bazuje on na odpowiedziach udzielanych przez respondentów na pytania dotyczące: chęci założenia firmy, przekonań o własnych kwalifikacjach i zdolnościach oraz wytrwałości i konsekwencji w osiąganiu celu, w tym np. gotowości do przeciwstawienia się opiniom otoczenia, gdy zaistniałaby taka potrzeba.

Poziom ducha przedsiębiorczości wyniósł w przypadku Polaków 27, co jest wynikiem znacznie niższym zarówno od średniej globalnej (47), jak i europejskiej (42). W porównaniu do dwóch ostatnich edycji raportu AGER, najnowszy wynik AESI dla Polski jest niższy niż w 2016 i 2015 roku (odpowiednio 32 i 29). W praktyce oznacza to, że tylko 22% polskich respondentów deklarowało chęć zostania przedsiębiorcą w porównaniu do 49% respondentów na świecie i 41% w UE. W efekcie Polska jest na czwartym miejscu od końca (za Ukrainą, Bułgarią i Japonią). Polscy uczestnicy badania AGER 2018 wydają się sceptyczni i obawiają się większości badanych aspektów przedsiębiorczości. To tylko potwierdza niską ocenę cucha przedsiębiorczości AESI (27).

Pomimo pozytywnego nastawienia przez większość Polaków do przedsiębiorczości (71% wg Raportu AGER 2018), to niepokój jaki towarzyszy przy podjęciu decyzji o własnej działalności jest zbyt duży. Głównie obawy wynikają ze strachu przed poniesieniem porażki – tak uważa prawie 48% Polaków (wg raportu Global Enterpreneurship Monitor 2017).

fot. mat. prasowe

Jakiego wsparcia oczekują przedsiębiorczy przy zakładaniu własnego biznesu

28% badanych oczekuje wparcia w pozyskiwaniu finansowania.


„Polaków cechuje wysokie przywiązanie do własności prywatnej i stanu posiadania. Rozpoczynanie własnej działalności gospodarczej, często przy niewystarczającym wsparciu zewnętrznym, w niejasnym otoczeniu prawnym i przy małej dostępności instrumentów finansowania staje się ryzykownym działaniem zabezpieczanym majątkiem własnym. W tym kontekście ewentualna porażka zagraża elementarnej potrzebie bezpieczeństwa naszej, a często i naszej rodziny, Trudno w tej sytuacji liczyć na wyrozumiałość organów skarbowych czy też instytucji finansowych uwzględniającą fluktuacje rynku. Niepewność otoczenia wzrasta a my w coraz mniejszym stopniu jesteśmy w stanie adekwatnie i szybko reagować na zmieniające się warunki gospodarcze. Co prawda na poziomie wykształcenia i kompetencji przedsiębiorczych Polacy wypadają relatywnie dobrze, podobnie jak w przypadku wysoko kształtujących się wskaźników potrzeby niezależności będącej głównym motorem inicjowania własnej działalności gospodarczej; to jednak brakuje nam wsparcia finansowego i społecznego, oraz determinacji i konsekwentnego dążenia do realizacji swoich celów„ - twierdzi dr Anna Czarczyńska z Katedry Ekonomii Akademii Koźmińskiego.


Wyniki badania AGER 2018 wskazują, że niezależnie od grupy wiekowej, płci czy wykształcenia respondenci uznali za najważniejszą potrzebę jest wsparcie w pozyskiwaniu środków finansowych na rozwój idei biznesowej. Natomiast pomoc w zakresie administracji, marketingu pomysłów na biznes lub zasobów ludzkich zostało uznane za mniej istotne.

W roku 2016 w Polsce działało ponad 2,1 mln firm vs 2,4 mln w roku 2015. Najwięcej z nich (1,94 mln) stanowiły mikroprzedsiębiorstwa (zatrudniające do 9 pracowników) *. Funkcjonowały głównie w sektorze usług oraz w branży handlowej. Według danych z rejestru w REGON w 2016 zarejestrowano 371 tys. nowych firm vs 349 tys. w 2015, a wykreślono z rejestru – 287 tys. istniejących vs 293 tys. w 2015.

Odnosząc się do raportu Banku Światowego - "Doing business 2017", Polska zajęła 24. miejsce (w gronie 190 państw) w ogólnym rankingu prowadzenia działalności gospodarczej.

Informacje o raporcie
Jest to ósma edycja tego raportu, przygotowana przez Instytut GFK pod patronatem Uniwersytetu Technicznego w Monachium. W raporcie badaniem objęto reprezentatywną próbę prawie 50 tys. osób z 44 państw świata, w tym ponad 1 tys. osób z Polski., w wieku od 15 lat. Badania były przeprowadzane od maja do sierpnia 2017 metodą głównie wywiadów osobistych oraz niekiedy za pomocą wywiadów telefonicznych.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: