eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Pomysły na wzrost gospodarczy i godne emerytury

Pomysły na wzrost gospodarczy i godne emerytury

2018-03-22 11:39

Pomysły na wzrost gospodarczy i godne emerytury

Emeryci © oneinchpunch - Fotolia.com

"Wyzwania długookresowego wzrostu gospodarczego i bezpieczeństwa emerytalnego Polaków". To tytuł zorganizowanej przez Forum Obywatelskiego Rozwoju debaty, podczas której opiniami wymieniali się dr Aleksander Łaszek, główny ekonomista FOR, dr hab. Andrzej Rzońca, prof. SGH, główny ekonomista PO oraz dr Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku. Oto wnioski, do których doszli eksperci.

Przeczytaj także: System emerytalny a postawa Polaków

  • Kondycja, w jakiej znajduje się polska gospodarka oraz jej wzrost, wywierają bezpośredni wpływ na na poziom życia każdego obywatela, a emeryci nie są tu żadnym wyjątkiem. Z tego też względu dyskusja o bezpieczeństwie emerytalnym naszego społeczeństwa nie może przebiegać w oderwaniu od perspektyw, jakie rysują się przed polską gospodarką, a te - o czym FOR nadmieniał już w raporcie "Następne 25 lat" - mają się niestety pogarszać.
  • Wyróżniamy dwa główne rodzaje systemów emerytalnych: repartycyjny i kapitałowy. W pierwszym przypadku składka opłacana przez pracujących jest na bieżąco wydawana na wypłatę świadczeń dla emerytów. W drugim składkę inwestuje się w różne aktywa (przede wszystkim w obligacje i akcje), a w momencie przejścia ubezpieczonego na emeryturę jego świadczenie jest finansowane ze stopniowej ich wyprzedaży. Należy podkreślić, że kondycja obu systemów zależy od kondycji gospodarki – kondycja systemu repartycyjnego zależy od sytuacji na rynku pracy i składek płaconych przez pracowników, natomiast system kapitałowy zależy od zysków firm i koniunktury na rynku kapitałowym.
  • Przed 1999 rokiem w Polsce funkcjonował system repartycyjny, w którym emerytury były wyznaczane w oparciu o wysokość pensji z ostatnich lat pracy. Obiecywał on nierealistycznie wysokie emerytury, których sfinansowanie w obliczu starzejącego się społeczeństwa wymagałoby drastycznego wzrostu opodatkowania osób pracujących.
  • Reforma emerytalna z 1999 roku zmieniła sposób wyznaczania wysokości emerytur, uzależniając ją od sumy wpłaconych składek oraz oczekiwanej dalszej długości trwania życia na emeryturze. Oparcie systemu na zasadzie: „ile wpłacisz w trakcie pracy – tyle otrzymasz na emeryturze” zahamowała wzrost wydatków emerytalnych, chroniąc tym samym pracujących przed wzrostem podatków i/lub wzrostem długu publicznego, co oznaczało osłabienie perspektyw rozwojowych Polski.
  • Częścią reformy emerytalnej było uzupełnienie filaru repartycyjnego (ZUS) o część kapitałową (OFE). Oparcie systemu emerytalnego na tych dwóch filarach zwiększyło jego bezpieczeństwo. Ponadto, wprowadzenie OFE przyczyniło się do rozwoju warszawskiej giełdy. Obowiązkowa składka emerytalna wynosząca 19,52% była dzielona na 12,22% trafiające do ZUS i 7,3% trafiające do OFE. W efekcie, przyszła emerytura osób od początku oszczędzających w OFE w około 3/5 miała być uzależniona od ZUS, a w około 2/5 od OFE.
  • Rząd PO-PSL kontynuował reformę emerytalną podnosząc wiek emerytalny, co wydłuża okres płacenia składek i skraca czas pobierania emerytury, dzięki czemu możliwa jest wypłata wyższych świadczeń. Rosnący faktyczny moment przejścia na emeryturę był efektem zarówno stopniowego podnoszenia i wyrównania ustawowego wieku emerytalnego, jak i ograniczenia możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury.
  • Niestety, szereg zmian osłabił bezpieczeństwo systemu emerytalnego. Marginalizacja OFE przez rząd PO-PSL i domyślne przeniesienie ubezpieczonych do ZUS sprawiło, że dla większości Polaków to ZUS będzie jedynym źródłem emerytury. Co więcej, nawet w przypadku osób, które zadeklarowały pozostanie w OFE, obniżenie składki tam trafiającej oznacza, że tylko ok. 1/7 ich emerytury będzie zależała od OFE, a 6/7 od ZUS. Efektem ubocznym tych zmian było osłabienie dynamizmu warszawskiej giełdy. Późniejsze obniżenie wieku emerytalnego przez rząd PiS skróciło okres opłacania składek i wydłużyło czas pobierania emerytur. W przyszłości doprowadzi to do drastycznego spadku wysokości emerytur, co najsilniej odczują kobiety.
  • Oceniając propozycje zmian emerytalnych należy brać pod uwagę:
    • Jak wpłyną na bezpieczeństwo emerytalne Polaków, szczególnie biorąc pod uwagę małą liczbę osób pracujących i odprowadzających składek.
    • Jak wpłyną na polski rynek kapitałowy i w szczególności na warszawską giełdę.
    • Jak wpłyną na stopę oszczędności i możliwość finansowania inwestycji.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Jaka emerytura?

    marek_z / 2018-04-20 11:34:47

    Nie ma co się oszukiwać. Nasze pokolenie tj. dzisiejszych 20-30 latków nie będzie miała emerytur, albo będą głodowe. Samemu trzeba zacząć oszczędzać, żeby potem nie znaleźć się z ręką w nocniku. Mam założone IKZE, do tego odkładam jeszcze na koncie oszczędnościowym i z tego zbieram profity. Trzeba mieć głowę na karku i szukać najlepszych ofert. Jeżeli pojawia się jakieś lepsze konto to zaraz przerzucam tam całą kasę i mam pewność maksymalnych zysków. Najczęściej do poszukiwań wykorzystuję rankingi, np. ten jest dobry http://extralokaty.pl/ranking-kont-oszczednosciowych/. Kilka chwil i już mam coś upatrzone. Cały czas mam rękę na pulsie. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: