eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Najbardziej poszukiwani pracownicy w II 2018

Najbardziej poszukiwani pracownicy w II 2018

2018-03-15 11:02

Najbardziej poszukiwani pracownicy w II 2018

Jacy pracownicy byli poszukiwani w lutym? © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Na początku br. stopa bezrobocia w naszym kraju spadła do rekordowo niskiego poziomu 6,5%. To dobre wieści, ale niestety nie dla wszystkich. Okazuje się bowiem, że pracodawcy zgłaszają coraz większe trudności z pozyskaniem odpowiednich kandydatów do pracy. Z tego też powodu rekruterzy coraz częściej sięgają po tzw. direct search, a więc sami odzywają się do kandydatów. W lutym br. zaproszenie do współpracy otrzymało przeszło 49,3 tys. osób posiadających profil zawodowy na GoldenLine. Kim byli najbardziej poszukiwani pracownicy?

Kogo szukali rekruterzy za pomocą Wyszukiwarki Kandydatów?


Prowadzone statystyki wskazują, że w ubiegłym miesiącu zaproszenie do rekrutacji rozesłano do 49 310 osób właścicieli profilu zawodowego w serwisie GoldenLine. Najbardziej poszukiwani przez pracodawców okazali się - podobnie zresztą jak w poprzednich miesiącach, pracownicy specjalizujący się w rozwoju oprogramowania, do których skierowanych było 19% wiadomości. Na drugiej pozycji uplasowali się kandydaci z zaznaczoną kategorią Finanse/Ekonomia (12%), a na trzecim osoby ze specjalizacją Inżynieria (11%). Warto tu zaznaczyć, że kandydaci mogą w swoim profilu zaznaczyć więcej niż jedną specjalizację.

Ile lat mają najbardziej poszukiwani pracownicy ?


W lutym 2018 roku największą ilością ofert zarzucono pracowników pomiędzy 27. a 36. rokiem życia (58% osób, które otrzymały zaproszenie do procesu rekrutacji, było w tym wieku). 12% zapytanych przez rekrutera osób było w wieku 18 - 26 lat. Co piąta osoba zaproszona bezpośrednio do procesu rekrutacji jest w wieku między 37 a 44 lat.

Z jakich województw pochodzą najczęściej poszukiwani pracownicy?


Najwięcej wiadomości od rekrutera otrzymały osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (27%), dolnośląskim (13%), śląskim (12%), wielkopolskim (11%) oraz małopolskim (11%). W dużych miastach jest największe zapotrzebowanie rekrutacyjne - ponad połowa osób, które dostały wiadomość od rekrutera, pochodzi z jednego z 5 miast: 22% osób mieszka w Warszawie, 9% we Wrocławiu, 9% w Krakowie, 7% w Poznaniu, zaś 4% w Łodzi.

Specjalizacja, umiejętności oraz znajomość języków obcych - kogo szukali rekruterzy?


Większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera w lutym br., posiada umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Pozostałe często występujące umiejętności związane były w dużej mierze ze znajomością języków programowania. U osób, które otrzymały wiadomości od rekruterów, pojawiały się również takie kompetencje jak zarządzanie projektami, zespołem czy negocjacje.

Znajomość języków obcych jest również istotna dla rekruterów. Wśród 49 310 osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 82% włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki (zna go 29% użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjski (10% użytkowników). Język francuski zna 7% osób, które dostały zaproszenie do procesu rekrutacji, zaś 6% zna język hiszpański.

fot. mat. prasowe

Najczęściej poszukiwani pracownicy

Wśród najbardziej poszukiwanych specjalistów nadal prym wiodą programiści.


Zwinne rekrutacje z Jobile


W lutym 2018 roku za pomocą usługi rekrutacyjnej Jobile rekruterzy szukali głównie kandydatów z obszarów: Sprzedaż, IT oraz Finanse. Podstawą usługi rekrutacyjnej Jobile jest realizacja direct search w imieniu klienta. HR Researcher wykonuje direct search wśród ponad 2,5 mln profili zawodowych założonych na GoldenLine oraz przeprowadza selekcję nadesłanych aplikacji. Finalnie pracodawca dostaje dopasowane do oferty aplikacje od kandydatów, którzy nie szukają aktywnie pracy, ale bezpośrednio zaproszeni do procesu rekrutacji podejmują decyzję o włączeniu się w proces.

Jakich pracowników poszukiwali rekruterzy za pośrednictwem ogłoszeń o pracę?


W lutym 2018 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 4 383 ogłoszeń. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (24%), dolnośląskie (12%), śląskie (11%), małopolskie (10%) oraz wielkopolskie (7%).

Jak wynika z analiz GoldenLine, największa liczba ofert dedykowana była osobom pracującym w obszarze Produkcja i objęła 18% wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Sprzedaż (18%), Obsługa klienta/Call Center (14% wszystkich ofert), Informatyka/Programowanie (12% ofert), Finanse/Ekonomia (10%), Inżynieria/ Elektronika/ Technologia (10%).

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: