eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Dlaczego cyfrowa transformacja prowadzi do wielochmurowości?

Dlaczego cyfrowa transformacja prowadzi do wielochmurowości?

2018-02-09 10:18

Dlaczego cyfrowa transformacja prowadzi do wielochmurowości?

Chmura © ra2 studio - Fotolia.com

Ponad sto lat temu rewolucja przemysłowa zmieniła sposób wytwarzania produktów. A w jaki sposób cyfrowa transformacja rewolucjonizuje dziś rozwój, instalowanie i udostępnianie aplikacji?

Przeczytaj także: Cyfryzacja Polski: w obecnym tempie bez szans na sukces

Syreni śpiew cyfrowej transformacji sprowadza się do hasła “jeżeli stworzysz aplikację, odniesiesz sukces”. To znacznie więcej niż malowany kolorowymi pikselami obraz sukcesu. Choć dyrektorzy moszczą się w swoich łóżkach z głowami pełnymi wizji potencjalnych klientów, w rzeczywistości pomyślne przeprowadzenie tej transformacji wymaga odpowiedniego fundamentu, na którym można pracować.

Oznacza to możliwość skalowania działań, tak by poradzić sobie z napływem danych i wzrostem ruchu. Obsługa klienta musi być gotowa na przyjęcie większej niż kiedykolwiek wcześniej liczby zgłoszeń. Stanie się tak nawet wówczas, gdy władze firmy nie dadzą zielonego światła na zatrudnienie nowych pracowników i odpowiednie przygotowanie do nadchodzących zmian.

Oznacza to konieczność cyfryzacji. Automatyzacja, orkiestracja i cyfryzacja procesów biznesowych muszą zostać wprowadzone jeszcze przed otwarciem drzwi do nowych aplikacji. Nie dziwi, że zdają sobie z tego sprawę firmy będące w trakcie cyfrowej transformacji. Znaczna większość uczestników badania State of Application Delivery 2018 (SOAD) powiedziała, że optymalizacja IT była najważniejszą oczekiwaną korzyścią związaną z cyfrowymi zmianami. Tak odpowiedziało 69 proc. respondentów z Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). Na drugim miejscu (59 proc. odpowiedzi) znalazła się przewaga nad konkurencją, a na trzecim - optymalizacja procesów biznesowych (49 proc.).

fot. ra2 studio - Fotolia.com

Chmura

Dlaczego cyfrowa transformacja prowadzi do wielochmurowości?


Jak chcą osiągnąć te korzyści? Dobrym sposobem wydaje się być połączenie chmury, nowej architektury aplikacji oraz automatyzacji IT. Ponad połowa (57 proc.) respondentów w państwach EMEA twierdzi, że stosuje automatyzację i orkiestrację w IT ze względu na transformację cyfrową. Prawie połowa (48 proc.) chce udostępniać aplikacje z publicznej chmury, a 48 proc. zmienia sposób tworzenia tych aplikacji. 43 proc. uczestników badania stwierdziło, że cyfryzacja skłoniła ich do zainteresowania się nowymi sposobami tworzenia architektury aplikacji, w tym wykorzystaniem kontenerów i mikrousług.

Najciekawsza jednak jest nie sama decyzja o przeniesieniu aplikacji do publicznej chmury, lecz sposób, w jaki została ona podjęta. Większość (54 proc.) przenosi się do chmury na zasadzie „aplikacja po aplikacji”. Tylko 20 proc. twierdzi, że umieściło w chmurze większość swoich aplikacji.

Najważniejszym czynnikiem decydującym o umiejscowieniu aplikacji jest... sama aplikacja. Nie jest to specjalnie kontrowersyjne stwierdzenie – aplikacje nie są wyspami funkcjonalności. Ich działanie zależy od wielu elementów, takich jak źródła danych czy inne aplikacje. Są one chronione i skalowalne dzięki rozwiązaniom takim jak web application firewalls czy balansowanie ruchu. Dostęp do ich cyfrowej zawartości jest chroniony przez firewalle, zarządzanie tożsamościami oraz inne usługi bezpieczeństwa dla aplikacji. Każdego dnia firmy i instytucje korzystają średnio z 16 różnych usług, by dostarczyć aplikacje klientom.

Migruje się nie tyle aplikację, co architekturę


Dlatego cyfrowa transformacja nieuchronnie prowadzi do wielochmurowości. Sercem rewolucji IT są aplikacje, które muszą być dostarczane szybciej i bardziej efektywnie. Nawet jeśli dane środowisko będzie idealne dla jednej aplikacji, dla innej może być szkodliwe. W nadchodzącym roku organizacje będą chętniej korzystać z chmur publicznych i działać w środowiskach wielochmurowych. A także radzić sobie z wyzwaniami, które się z tym wiążą.

Ireneusz Wiśniewski, Dyrektor Zarządzający w

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: