eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościMedia › Monitoring mediów: cytowania 2017

Monitoring mediów: cytowania 2017

2018-01-29 08:25

Monitoring mediów: cytowania 2017

Gazeta © Andrey Popov - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

Newton Media przeprowadził analizę cytowań, z której wynika, że w całym 2017 roku liderem wśród dzienników ogólnopolskich została Gazeta Wyborcza (1831, w 2016 roku - 2563). Najczęściej cytowanym dziennikiem regionalnym został Polska The Times (336, w 2016 roku - 202). Natomiast wśród tygodników ogólnopolskich liderem minionego roku była Polityka (572).

RANKING CYTOWAŃ
Dzienniki ogólnopolskie


Pierwsze miejsce na podium w roku 2017 wśród dzienników ogólnopolskich zajęła Gazeta Wyborcza (1831). Najczęściej cytowano tekst „Śledztwo ws. zamachu na Antoniego Macierewicza. Przez wpis na Facebooku”. Wtedy Gazeta Wyborcza opublikowała oficjalną odpowiedź z biura prasowego Prokuratury Krajowej: „Sprawa dotyczy czynienia przygotowań w celu usunięcia przemocą poprzez fizyczną likwidację osoby pełniącej funkcję Ministra Obrony Narodowej – konstytucyjnego organu RP”. Na drugim miejscu podium uplasowała się Rzeczpospolita (1686), a na trzecim - Dziennik Gazeta Prawna (964).

Na kolejnych pozycjach znalazły się: Fakt (887), Super Express (768), Przegląd Sportowy (750), Puls Biznesu (204), Polska Gazeta Codziennie (179), Nasz Dziennik (159), Trybuna (13), Parkiet (9).

Dzienniki regionalne


W rankingu dzienników regionalnych ubiegły rok należał do Polska The Times (336). W pierwszej trójce znalazły się także Dziennik Bałtycki (114) i Głos Wielkopolski (101).

Tygodniki ogólnopolskie


Jeśli chodzi o tygodniki ogólnopolskie, na pierwszym miejscu rocznego zestawienia znalazła się Polityka (572). Stało się tak za sprawą wywiadu jakiego udzieliła Maja Ostaszewska Polityce: „Powiem szczerze i ktoś się na mnie obrazi: urodziłam się w Krakowie, skończyłam szkołę krakowską, ale nie jestem aktorką krakowską. Natomiast, co powtarzam na każdym kroku, czuję się uczennicą Krystiana Lupy, który pokazał mi, czym może być aktorstwo. Być może sama poszłabym tą drogą, ale dzięki niemu znalazłam ją dużo wcześniej. Ponadto wychowałam się na Starym Teatrze, który dla mnie i dla krakowskich studentów był mekką, ale jestem sobą i jestem aktorką polską, po prostu”. Drugie miejsce należało do Newsweek Polska (508), a trzecie do Wprost (472).

fot. mat. prasowe

Wykres 1. Liczba cytowań dzienników ogólnopolskich

W roku 2017 liderem zestawienia w grupie dzienników ogólnopolskich została Gazeta Wyborcza.


fot. mat. prasowe

Wykres 2. Liczba cytowań dzienników regionalnych

Wśród dzienników regionalnych na pierwszej pozycji uplasował się dziennik Polska The Times.


fot. mat. prasowe

Wykres 3. Liczba cytowań tygodników ogólnopolskich

Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszej pozycji znalazła się Polityka.


RANKING CYTOWAŃ I INFORMACJI
Dzienniki ogólnopolskie


Spośród dzienników ogólnopolskich w 2017 roku najczęściej pisano o Gazecie Wyborczej (3430). Na temat Gazety Wyborczej pojawiło się także najwięcej informacji (1599). Dużo pisano także o Rzeczpospolitej (2003), a także Dzienniku Gazeta Prawna (1159).

fot. mat. prasowe

Wykres 4. Liczba cytowań i informacji na temat dzienników ogólnopolskich

Wśród dzienników ogólnopolskich najczęściej pisano o Gazecie Wyborczej.


Dzienniki regionalne


Wśród dzienników regionalnych na pierwszym miejscu znalazł się dziennik Polska The Times (364), na drugim Dziennik Bałtycki (181), a na trzecim Gazeta Krakowska (145). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Dziennika Bałtyckiego (67).

fot. mat. prasowe

Wykres 5. Liczba cytowań i informacji na temat dzienników regionalnych

Wśród dzienników regionalnych na pierwszym miejscu znalazł się dziennik Polska The Times.


Tygodniki ogólnopolskie


Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszym miejscu znalazła się Polityka (1221), na drugim Newsweek Polska (948), a na trzecim Gazeta Polska (852). Najwięcej informacji pojawiło się na temat Polityki (649, w ub.r. była to Gazeta Polska - 644).

fot. mat. prasowe

Wykres 6. Liczba cytowań i informacji na temat tygodników ogólnopolskich

Wśród tygodników ogólnopolskich na pierwszym miejscu znalazła się Polityka.


Informacje o badaniu
Badanie przeprowadzono na podstawie dzienników i tygodników ogólnopolskich oraz dzienników regionalnych. Uwzględniono wszystkie artykuły, które ukazały się w mediach w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r., w których cytuje się i powołuje na badane media. Wyszukiwano tytuł pozycji uwzględniając pełną deklinację. Uwzględniono również nazwy potoczne, np. Rzepa (zamiast: Rzeczpospolita), jak i regionalne tytuły gazet z Grupy Polskapresse, o których często pisze się zamiennie np. Głos Wielkopolski lub Polska Głos Wielkopolski.

Każdy artykuł został przeczytany i sklasyfikowany jako cytowanie bądź informacja. Suma cytowań i informacji oddaje rzeczywistą liczbę artykułów, w których pojawił się choć raz tytuł badanego medium. Pojawienie się tytułu kilkukrotnie w jednym artykule jest traktowane jako jedna wzmianka.


oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: