eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plWiadomościTechnologieInternet › Łatwe hasło czy dobre hasło? Oto jest dylemat

Łatwe hasło czy dobre hasło? Oto jest dylemat

2018-01-12 10:54

Łatwe hasło czy dobre hasło? Oto jest dylemat

Skomplikowane hasła © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wprawdzie do naszych uszu co rusz docierają informacje o kradzieży i wyciekach danych, a eksperci nie ustają w nawoływaniu użytkowników sieci do definiowania silnych haseł, internauci ciągle wydają się stać przed dylematem „łatwe hasło czy dobre hasło”. Co gorsza, ciągle pokaźna jest rzesza tych, którzy wybierają pierwszą z opcji. Dowodem na to są wyniki ostatniego z badań zrealizowanych przez Kaspersky Lab.
Logowanie się do konta internetowego to chleb powszedni dzisiejszych czasów. Potrzebujemy go do wykonania przelewu, zrealizowania zakupów czy zamówienia taksówki. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że w jakiś sposób zdążyliśmy się już uzależnić się swoich kont online. Nieoczekiwany brak możliwości zalogowania się, wynikający np. ze zmiany hasła przez cyberprzestępców, może nieść za sobą poważne konsekwencje. Tę wizję zdajemy się jednak bagatelizować. Z badania zrealizowanego przez Kaspersky Lab wyraźnie wynika, że ciągle wahamy się, czy wybrać dobre hasło czy może jednak pozostać przy łatwym. Niektórzy z nas rozsądnie wybierają pierwszą z możliwości - stawiają na mocne, skomplikowane hasło, dzięki czemu bez wątpienia minimalizują ryzyko włamania na konto. Jednocześnie jednak są w większym stopniu narażeni na możliwość jego zapomnienia. Inni z kolei, ułatwiając sobie życie, wybierają hasła, których zapamiętanie nie przysparza im trudności. Ci ostatni jednak wyświadczają przysługę cyberprzestępcom.

Rozwiązanie dylematu, opcja pierwsza: mocne hasła, które trudno zapamiętać


Według badania Kaspersky Lab wielu użytkowników ma świadomość, że należy używać silnych haseł na swoich kontach. W pytaniu o trzy konta online, które wymagają najmocniejszych haseł, 63% respondentów wskazało online, 42% — aplikacje płatności, łącznie z e-portfelami, natomiast 41% — konta w sklepach online.
Jednak zapamiętanie wielu skomplikowanych kombinacji znaków jest trudne, dlatego ludzie nierzadko zapominają ich brzmienie, a tym samym są zmuszeni do przechodzenia przez żmudny proces resetowania/zmiany haseł. W niektórych przypadkach użytkownicy tracą w ten sposób dostęp do swoich kont online: dwóch na trzech respondentów (38%) nie jest w stanie szybko przywrócić haseł do swoich osobistych kont online po ich utracie, np. w wyniku podania błędnego adresu e-mail podczas rejestracji. Jeśli uniemożliwia im to normalną aktywność, może pojawić się uczucie frustracji lub stresu.

Jeśli chodzi o przechowywanie haseł, połowa respondentów (51%) przechowuje je w sposób, który nie jest bezpieczny, a jedna czwarta (23%) zapisuje je w notatniku, aby uniknąć konieczności zapamiętania, co również podważa ich bezpieczeństwo.

fot. mat. prasowe

Dylemat związany z hasłami

Skomplikowane i unikatowe hasła trudno jest zapamiętać


Rozwiązanie dylematu, opcja druga: słabe hasła, które można łatwo złamać


Niektórzy mają inne sposoby, aby poradzić sobie z dylematem dotyczącym haseł, a tym samym uniknąć frustracji związanej z koniecznością zapamiętywania długich ciągów. Niestety, takie metody również wiążą się z zagrożeniami. Na przykład, 10% respondentów stosuje tylko jedno hasło do wszystkich kont, dzięki czemu ich życie cyfrowe staje się prostsze – podczas logowania się nigdy nie muszą wysilać się, aby przypomnieć sobie hasła. Oczywiście wszystko jest dobrze, dopóki cyberprzestępca lub inny złośliwy użytkownik nie zdobędzie tego jednego kluczowego hasła, co będzie równoznaczne z uzyskaniem nieautoryzowanego dostępu do wszystkich kont.

Warto wspomnieć, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy 17% użytkowników biorących udział w badaniu Kaspersky Lab było zagrożonych lub padło ofiarą włamania do konta online. Najpopularniejszym celem ataków są konta e-mail (41%), tuż za nimi plasują się konta na portalach społecznościowych (37%), a dalej konta bankowe (18%) i konta w sklepach internetowych (18%).

Rozwiązanie dylematu: jest też trzecia opcja


Według Kaspersky Lab klienci nie muszą wybierać spośród jedynie tych dwóch opcji rozwiązania dylematu dotyczącego haseł. Tak naprawdę wcale nie muszą iść na kompromis. Jak wyjaśnia Andrei Mochola, szef działu odpowiedzialnego za rozwiązania konsumenckie, Kaspersky Lab:
Jeśli ludzie będą stosowali silne hasła, które potrafią zapamiętać, nie tylko będą w stanie uzyskać dostęp do wszystkich kont zawsze, gdy tego potrzebują, ale również przechowywane tam informacje będą zabezpieczone przed cyberatakami. Jest to istotne dla osób, które chcą po prostu wieść bezpieczne życie, mogąc np. znaleźć czyjeś informacje kontaktowe, przypomnieć sobie określone miejsce spotkania, wygrać bitwę w swojej ulubionej grze, sprawdzić pocztę e-mail czy złożyć zamówienie, kiedy chcą, bez ujawniania swoich prywatnych informacji cyberprzestępcom. Jednak zapamiętanie bezpiecznych haseł jest trudne, co oznacza, że użytkownicy stoją wobec dylematu: ryzykować zapomnienie skomplikowanego hasła czy użyć takiego, które można z łatwością zapamiętać, ale także szybko złamać. Na szczęście jest jeszcze trzecia opcja, dzięki której użytkownicy mogą zapomnieć o tego typu rozterkach – korzystanie z rozwiązania do zarządzania hasłami pozwala stosować skomplikowane kombinacje znaków bez potrzeby zapamiętywania ich.

Aby pomóc klientom odzyskać kontrolę nad swoimi tożsamościami online, Kaspersky Password Manager przechowuje wszystkie hasła w bezpiecznym sejfie. Wystarczy tylko zapamiętać jedno hasło główne, aby mieć dostęp do wszystkich swoich kont i uniknąć paniki, jaką odczuwamy, gdy z jakiegoś powodu nie możemy zalogować się do serwisu online. Za pośrednictwem konta My Kaspersky użytkownicy mogą uzyskać dostęp do swoich haseł z dowolnego urządzenia z dostępem do internetu, w każdym miejscu i o każdej porze, dzięki czemu ich konta i cenne informacje są bezpieczne i leżą poza zasięgiem niepowołanych osób. Funkcja automatycznego generowania haseł pomaga tworzyć mocne hasła, oszczędzając użytkownikom kłopotu, a jednocześnie utrudniając życie cyberprzestępcom.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.