eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaRaporty i prognozy › Rynek pracy w III kwartale 2017 r.

Rynek pracy w III kwartale 2017 r.

2017-10-16 11:53

Rynek pracy w III kwartale 2017 r.

Oferty pracy © georgejmclittle - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Jak przedstawiała się sytuacja na rynku pracy w trzecim kwartale 2017 roku? Najnowsza analiza portalu Praca.pl dowodzi, że potwierdzenia doczekały się widoczne już wcześniej trendy. Sytuacja osób poszukujących zatrudnienia była więcej niż dobra. Rynek zdecydowanie przeobraża się w rynek pracownika. Na szczególne wyróżnienie zasługuje rekordowo niski poziom bezrobocia (6,9%) oraz coraz lepsze warunki zatrudnienia, które sprawiają, że Polacy mniej chętnie myślą o zmianie pracy.

Najwięcej pracy na Mazowszu


Jak wynika ze statystyk serwisu Praca.pl, w III kwartale br. niemal co piąte (18%) ogłoszenie o pracę pochodziło z Mazowsza, w czym 60% z Warszawy. Na kolejnych miejscach uplasowały się Śląsk i Małopolska (po 11% ofert), Dolny Śląsk (10%) oraz Wielkopolska (9% całości). Łączna ilość ofert okazała się jednak niższa niż w analogicznym okresie minionego roku.

Rynek pracownika? Jest, ale nie w administracji.


Najświeższe doniesienia z rynku pracy wyraźnie pokazują, że Polacy coraz mniej chętnie decydują się na zmianę pracy. Wyraźnie też widać, że w niektórych obszarach warunki dyktują pracownicy. Taka sytuacja ma miejsce w IT oraz w sprzedaży i obsłudze klienta, gdzie pozyskanie wykwalifikowanych pracowników staje się nie lada wyczynem. Coraz większe trudności sprawia również zatrudnienie pracowników produkcyjnych, fizycznych i kierowców. Ogłoszenia o pracę z tych obszarów zawodowych cieszą się dużo niższym niż rok temu zainteresowaniem odwiedzających portal Praca.pl.

Wprost przeciwnie jest w administracji biurowej. Osoby szukające pracy w tym sektorze niestety nie mogą przebierać w ofertach. Natomiast zainteresowanie ofertami na stanowisko specjalisty ds. administracyjnych z kwartału na kwartał rośnie. W trzecim kwartale tego roku użytkownicy Praca.pl przeglądali oferty pracy na to stanowisko znacznie częściej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (odsłony wzrosły o blisko 40%).

Przydatne linki:
Oferty pracy


Użytkownicy portalu Praca.pl najchętniej aplikują na oferty pracy z następujących obszarów:
  • Administracja biurowa,
  • Badania i rozwój,
  • HR/kadry.

W trzecim kwartale 2017 na jedną ofertę zamieszczoną w obszarze administracji biurowej było średnio 26 aplikacji. Odwrócił się natomiast widoczny w 2016 roku trend wzmożonych poszukiwań specjalistów ds. HR – znacząco, bo aż o 60% zmniejszyła się liczba ogłoszeń.

fot. mat. prasowe

Obszary zawodowe z największym wzrostem ilości ogłoszeń o pracę (III kw. 2017 roku vs III kw. 2016 r

W administracji publicznej liczba ofert pracy wzrosła ponad dwudziestokrotnie.


Obszary: budownictwo i praca fizyczna zmagają się z największymi brakami kadrowymi


Trend ten związany jest również z okresem wakacyjnym i zapotrzebowaniem na pracowników sezonowych. Wcześniejsze kwartały pokazały jednak, że bez względu na porę roku, coraz trudniej pracodawcom jest znaleźć pracowników fizycznych i produkcyjnych. Braki kadrowe, szczególnie w budownictwie dość skutecznie uzupełniane są przez naszych wschodnich sąsiadów, jednak ofert ciągle przybywa.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: