eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaŚwiat › Świat: wydarzenia tygodnia 32/2017

Świat: wydarzenia tygodnia 32/2017

2017-08-13 10:31

Przeczytaj także: Świat: wydarzenia tygodnia 31/2017

  • Konflikt interesów. Podpisana przez D. Trumpa ustawa o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji uderza w interesy gospodarcze krajów unijnych. Wg Brukseli w dalszym ciągu aktualne jest oświadczenie szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude Junckera (wywiadzie dla radia ARD), że nie są wykluczone unijne działania uderzające w amerykańskie interesy. D. Trump poinformował też, że popiera senacką ustawę, która wprowadzi nowe zasady imigracji do USA. Ich podstawą ma być konieczność posiadania kwalifikacji do pracy oraz znajomości języka angielskiego. Biznes popiera te zmiany.
  • Rynek żywności. Według Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO) Indeks cen żywności na świecie w lipcu wzrósł o 10,2 proc. r/r do 179,1 pkt. (licząc m/m indeks wzrósł o 2,3 proc.).
  • Chińska gospodarka. Eksport Chin wzrósł w lipcu o 11,2 proc. r/r w juanach (w dolarach o 7,2 proc.) po wzroście w czerwcu o 17,3 proc. Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły w lipcu o 1,4 proc. r/r, PPI w górę o 5,5 proc. Według Caixin i Markit Economics Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze usług Chin, wyniósł w lipcu 51,5 pkt. (wobec 51,6 pkt. w czerwcu).
  • Reakcje na decyzje D. Trumpa. Decyzja amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu USA z Transpacyficznego Partnerstwa (TPP) dot. wolnego handlu oraz jego polityka imigracyjna (powoduje odpływ taniej siły roboczej) grozi mu spadkiem poparcia wśród farmerów.
  • Problemy Kataru. Od dwóch miesięcy utrzymuje się blokada tego kraju przez kraje sąsiednie (różnice w polityce wobec konfliktów bliskowschodnich). Ostatnio Katar ogłosił zniesienie ze skutkiem natychmiastowym wiz dla obywateli 80 państw. Ten krok ma zachęcić ich do korzystania z transportu lotniczego i odwiedzenia emiratu.
  • Energetyka jądrowa w Japonii. Japoński rząd rewiduje dotychczasową politykę energetyczną. Zamierzają w większym stopniu korzystać z energetyki jądrowej. Chcą też eksportować swoje rozwiązania technologiczne. W obszarze zainteresowań są także polskie plany w tym zakresie.
  • Renault w Iranie. Francuski koncern będzie większościowym właścicielem fabryki w Iranie, która ma produkować docelowo 300 tys. aut rocznie. Koszty Francuzów to ok. 660 mln euro.
  • Sojusz Toyoty i Mazdy. Japońskie koncerny stworzyły sojusz kapitałowy. Jego celem będzie m.in. wspieranie rozwoju samochodów elektrycznych. Warto przypomnieć, że obie firmy współpracowały już wcześniej nad rozwojem technologii autonomicznej jazdy.
  • Kolejne ofiary hakerów. Tym razem włamali się do komputerów HBO. Zażądali znacznego okupu, grożąc opublikowaniem wykradzionych plików (w tym niewyświetlonych jeszcze odcinków seriali oraz pozyskanych, różnych wrażliwych danych).
  • Autonomiczne samoloty. Udane próby we wprowadzeniu nowych technologii do motoryzacji ośmieliły do rozważań o autonomizacji samolotów pasażerskich. Grupa Thales, zajmująca się m.in. elektroniką w lotnictwie przewiduje, że "w pełni autonomiczny samolot pasażerski nie wystartuje wcześniej niż w 2050 roku". Jednak wprowadzenie w życie tej koncepcji ma szansę dać oszczędności w wysokości ok. 35 mld USD rocznie (wynagrodzenia pilotów, ich szkolenie, mniejsze zużycie paliwa...).

Komentarz do wydarzeń gospodarczych

RYZYKOWNE WAKACYJNE PAMIĄTKI – CZYLI CZEGO LEPIEJ NIE PRZYWOZIĆ Z URLOPU

Podróże to doskonała okazja do przywiezienia wakacyjnych pamiątek. Okazuje się, że przewóz niektórych z nich, zwłaszcza tych będących pod ochroną, może grozić wysokimi karami. Europ Assistance radzi, na co powinniśmy uważać i czego nie przywozić, aby nie zostać zatrzymanym na granicy.

Jak wynika z badania Holiday Barometer, przeprowadzonego przez Grupę Europ Assistance, wśród najchętniej odwiedzanych przez Europejczyków krajów podczas wakacji pozostają niezmiennie Hiszpania, Włochy, Francja, a także Grecji, Portugalia i Chorwacja.

W krajach tych obowiązują przepisy unii celnej, co oznacza, że przywóz przedmiotów z UE do Polski przez turystów nie podlega żadnym ograniczeniom. Jednakże trzeba pamiętać o tym, że przedmioty te muszą być przeznaczone do użytku osobistego – nie mogą mieć charakteru komercyjnego.

Czego nie możemy zapakować do walizki?


Dużo większy problem związany z przywożeniem zakazanych souvenirów powstaje w przypadku nieco dalszych podróży. Im bowiem dalej wyjeżdżamy, tym więcej obostrzeń w tym zakresie. Prawo jest wyjątkowo surowe w przypadku przewozu roślin oraz zwierząt będących pod ochroną. Konwencja Waszyngtońska (CITES), która obowiązuje w Polsce od 1990 r. obejmuje aż 34 tys. gatunków zwierząt i roślin.

Jakich rzeczy nie możemy przywozić do Polski?

  • przedmiotów, które wykonane zostały ze skóry wilków, niedźwiedzi, węży, krokodyli i innych dzikich zwierząt. Wypchanych zwierząt np. drapieżnych ptaków,
  • przedmiotów wykonanych z kości słoniowej, rogu nosorożca i kości hipopotamów, a także popularnych w Tajlandii i Indonezji nalewek z kobry,
  • muszli, koralowców,
  • produktów leczniczych, które zawierają pochodne zwierząt, np. tłuszcz z niedźwiedzia,
  • roślin, w szczególności gatunków zagrożonych, np. roślin owadożernych, drewna tropikalnego, storczyków, kaktusów, wilczomleczy – dotyczy to zarówno żywych roślin, jak i ich cebulek oraz bulw
  • produkty z ryb jesiotrowatych, w tym kawior (kawior z banderolą, którego gramatura wynosi ponad 125 g)
  • wyroby z wełny wikunii i wełny shahtoosh

Na podstawie prawa unijnego obowiązującego w Polsce, naruszenie przepisów dotyczących przewozu przedmiotów zakazanych jest przestępstwem. W najlepszym przypadku zapłacimy wysoką grzywnę, ale może nam również grozić pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Orientalne zdobycze


Jak wynika z informacji podawanych przez Izby Celne przewożenie przez granicę nielegalnych pamiątek, najczęściej zdarza się podczas powrotów z Ameryki Południowej, Afryki czy południowej Azji. Podróżując w różne strony świata, musimy liczyć się z obowiązującymi lokalnie przepisami celnymi.

Przepisy celne w Azji*

  • Wietnam – możemy spotkać się z kontrolą obejmująca przywożone i wywożone kasety wideo, magnetofonowe, płyty CD, a także książki i czasopisma.
  • Indonezja – obowiązują tu ograniczenia i zakazy wywozu rzadkich gatunków lokalnej fauny i flory.
  • Tajlandia – zakazane jest wywożenie statuetek i wizerunków Buddy, chyba, że stanowią wyrób rzemieślniczy o małej wartości artystycznej, zakupiony np. na straganie.
  • Indie – nie wolno wywozić złota i srebra (poza przedmiotami osobistego użytku), antyków (przedmiotów mających ponad 100 lat), wyrobów z kości słoniowej, skór zwierząt (zwłaszcza gadów), skorup żółwi

Przepisy Celne w Ameryce Środkowej i Południowej*

  • Meksyk – zabronione jest wwożenie i wywożenie świeżych artykułów spożywczych lub żywności o niskim stopniu przetworzenia. Restrykcyjnie egzekwowane są przepisy zabraniające wwozu roślin, nasion, mięsa i wędlin (w tym paczkowanych i w puszkach) oraz produktów spożywczych przygotowanych metodami domowymi. Całkowitym zakazem wywozu objęte są rzadkie gatunki zwierząt oraz przedmioty o wartości archeologicznej.
  • Kuba – zakazany jest wywóz zwierząt morskich i lądowych, endemicznych lub będących pod ochroną (np. żółwi, iguan, krokodyli, papug) oraz skór i wyrobów z tych zwierząt. Nie zezwala się na wywóz więcej niż 3 dużych muszli. Na wywóz antyków i dzieł sztuki, w tym również rękodzieła i rzemiosła artystycznego większej wartości, należy uzyskać zezwolenie, wydawane przez Registro Nacional de Bienes Culturales Departamentu Dziedzictwa w Ministerstwie Kultury. Na wywóz większej ilości złota czy srebra należy mieć zezwolenie Banco Nacional de Cuba. Wywóz alkoholu ograniczony jest do 6 butelek. Bez rachunku ze sklepu potwierdzającego zakup można wywieźć jedynie 50 szt. cygar.
  • Ekwador i Peru – obowiązują restrykcyjne przepisy dotyczące wywozu materiału roślinnego i zwierzęcego, których naruszanie podlega surowym karom. Przy zakupie pamiątek imitujących wyroby kultur prekolumbijskich należy zachować dowód kupna, by pokazać go podczas kontroli na lotnisku.

Przepisy Celne w Afryce*

  • Madagaskar – zakazany jest wywóz za granicę chronionych gatunków fauny (np. żółwi, węży; lemurów) oraz flory (np. orchidei).
  • RPA – nie wolno wwozić żywności oraz więcej niż 1 l napojów spirytusowych. Całkowitym zakazem objęty jest wywóz kości słoniowej oraz skór i innych części zwierząt, o ile nie zostały nabyte u licencjonowanego sprzedawcy lub nie mają certyfikatu trofeum łowieckiego. Zakazane jest posiadanie surowych (nieoszlifowanych) diamentów.
  • Angola – nie wolno wywozić kamieni szlachetnych, kości słoniowej, wyrobów ze skóry krokodyla i węża oraz skorup żółwi. W przypadku wywozu wyrobów rękodzieła artystycznego z drewna, obrazów i innych dzieł sztuki wymagana jest zgoda Ministerstwa Kultury (na wyrobie zostaje przyklejony specjalny znaczek z pieczątką). Niektóre sklepy z pamiątkami sprzedają wyroby z naklejkami zezwalającymi na wywóz.

Przed każdą podróżą warto zapoznać się z informacjami, jakie rzeczy możemy a jakich nie możemy przywozić z podróży. Może się bowiem okazać, że nasze wakacyjne souveniry zostaną zatrzymane na granicy, a jedyną pamiątką z podróży pozostaną wspomnienia.

*Źródło: esky.pl

Grupa Europ Assistance

oprac. : Magdalena Kolka / Global Economy Global Economy

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: