eGospodarka.pl

eGospodarka.plWiadomościGospodarkaPrzemysł › Branża motoryzacyjna w Polsce II kw. 2017

Branża motoryzacyjna w Polsce II kw. 2017

2017-08-02 11:58

Branża motoryzacyjna w Polsce II kw. 2017

Nowe samochody sprzedają się całkiem dobrze © whitelook - Fotolia

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Jak wynika najnowszej edycji raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz firmy audytorsko-doradczej KPMG, w I połowie bieżącego branża motoryzacyjna w Polsce miała się bardzo dobrze. Dynamika wzrostu rejestracji nowych samochodów osobowych przekroczyła 17%. Największy popyt ze strony kupujących odnotowały małe i średnie SUV-y oraz samochody klasy B i C. Na uwagę zasługuje również ponad 100-procentowy wzrost zanotowany przez segment minibusów. O dobrej passie i poprawie koniunktury mogą mówić również fabryki motoryzacyjne, które wyprodukowały łącznie 388,4 tys. pojazdów, co oznacza wzrost na poziomie 2,6% r/r.

Branża motoryzacyjna rośnie za sprawą klientów instytucjonalnych


Jak podają autorzy raportu, II kwartał br. zaowocował rejestracją 121,1 tys. osobówek, a to oznacza, że wzrost względem analogicznego okresu minionego roku osiągnęła 14,2%. Za ten niewątpliwie dobry rezultat odpowiadają w znacznej mierze klienci instytucjonalni, którzy zwiększyli rejestracje o 17,5% względem II kwartału 2016, kiedy to z kolei notowano wzrost na poziomie 27%. Klienci indywidualni również kupowali więcej, ale w ich przypadku wzrost nie jest już tak pokaźny (6,5% r/r).

A jeśli chodzi o rekordy? To tu bez wątpienia bryluje segment marek premium, w którym to odnotowano aż 15,8 tys. nowych rejestracji.
Sprzedaż marek premium jest co najmniej zadowalająca. Nie jest to jednak duże zaskoczenia, ponieważ intensywny wzrost rejestracji w tym segmencie wudoczny jest już od kilku lat. W pierwszej połowie 2017 roku rejestracje marek premium zwiększyły się aż o 26,8% r/r, podczas gdy sprzedaż marek popularnych o 16,0%. Nie można zapominać, że te ostatnie stanowią ponad 87% rynku. Widoczna jest wyraźna dominacja nabywców instytucjonalnych w obu segmentach – 88% w pierwszym i 64,8% w drugim – podsumowuje Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

fot. mat. prasowe

Rejestracje nowych samochodów osobowych

W I połowie br. najpopularniejszy segment C zwiększył liczbę rejestracji o 16%


Wzrost liczby rejestracji prawie we wszystkich segmentach


W I połowie 2017 roku najpopularniejszy segment C zwiększył liczbę rejestracji o 16%, małe i średnie SUV-y o 29%, a klasa B o 17%. Najszybciej rósł segment minibusów (104% r/r) i klasy E (+50%). Spadek rejestracji odnotowano w segmencie A (-15%) i dużych MPV (-12%).
W porównaniu do zeszłego roku, w II kwartale 2017 r. znacząco wzrosły rejestracje samochodów osobowych z napędami alternatywnymi (głównie hybrydowymi), które były wyższe o 58,4% w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Ogólnie zarejestrowano 3 984 auta, przy czym ponad 90% tej części rynku należało do dwóch marek. Warto zauważyć, że wciąż znacznie więcej aut z napędem alternatywnym kupują klienci instytucjonalni niż prywatni. Udział pierwszych w strukturze nowych rejestracji wyniósł w I połowie roku 72,1%. W kategorii klientów indywidualnych odnotowano w tym czasie nieco większą dynamikę wzrostu (+83,6% wobec 78,7%) – mówi Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

W drugim kwartale 2017 r. odnotowano spadki w segmentach samochodów dostawczych (o DMC do 3,5t), – zarejestrowano 15,0 tys., co oznacza spadek o 5,5% w porównaniu do II kwartału 2016 roku. Był to pierwszy od 2014 roku spadek zanotowany w II kwartale. Tymczasem rejestracje nowych przyczep i naczep wyniosły 5 919 sztuki tj. o 377 jednostek mniej niż w poprzednim kwartale i o 508 jednostek mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W segmencie samochodów ciężarowych (o DMC pow.3,5T) utrzymał się minimalny wzrost o 0,9% do 7 017 szt. Jednak w ich zasadniczej grupie, wśród ciągników drogowych odnotowaliśmy spadek o 3%.

fot. mat. prasowe

Rejestracje nowych pojazdów w Polsce

Rejestracje motocykli spadły o niemal 1/3


O 40,5% r/r wzrosła liczba rejestracji w segmencie autobusów i autokarów, która w II kwartale br. wyniosła 604 sztuki. Za wzrost odpowiada rosnąca sprzedaż autobusów mini (poniżej 8t), turystycznych i międzymiastowych.

Spadki w segmentach motocykli


W okresie od stycznia do czerwca 2017 roku zarejestrowano 8 961 nowych motocykli, czyli o 32,3% mniej niż w analogicznym okresie 2016 roku.
W II kwartale 2017 roku zarejestrowano o 3 481 nowych motocykli mniej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Należy jednak pamiętać, że tak dobry wynik osiągnięty w poprzednim roku był przede wszystkim zasługą zmiany pozwalającej kierować motocyklem do 125 centymetrów sześciennych posiadaczom prawa jazdy kat. B, a także zmiany przepisów homologacyjnych – mówi Jakub Faryś, Prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.

W II kwartale 2017 roku zarejestrowano 8 891 motorowerów, co oznacza spadek o 7,0% w porównaniu z rokiem 2016. W pierwszych dwóch kwartałach liczba rejestracji była wyższa o 0,7% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Wzrost produkcji samochodów dostawczych i ciężarowych


W I połowie 2017 roku wyprodukowano w Polsce łącznie 388,4 tys. pojazdów – o 2,6% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. W II kwartale produkcja samochodów osobowych spadła (144,5 tys. szt., -2,9% r/r), wzrosła zaś liczba pojazdów do transportu publicznego (2,6 tys. szt., +12,6%). O 28,8% r/r wzrosła również produkcja samochodów dostawczych i ciężarowych.
W pierwszej połowie bieżącego roku w Unii Europejskiej zarejestrowano 8,2 mln nowych samochodów osobowych, tj. o 4,7% więcej niż w analogicznym okresie 2016 roku. Wśród dziesięciu największych rynków w 1 połowie 2017 roku najwyższy wzrost rejestracji odnotowano w Holandii (+17%), Polsce (+17%) i we Włoszech (+9%) oraz Austrii (+9%) Najwięcej samochodów zarejestrowano niezmiennie w Niemczech i Wielkiej Brytanii – mówi Mirosław Michna, partner w dziale doradztwa podatkowego, szef zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce.

Według danych Eurostatu, w I kwartale 2017 roku wartość eksportu produktów motoryzacyjnych z Polski wzrosła o 15,0% r/r i wyniosła 8,8 mld euro. Motorem wzrostu były zarówno podzespoły, części i akcesoria motoryzacyjne (w tym silniki), których eksport osiągnął wartość 5,5 mld euro (wzrost o 12,4% r/r), jak i pojazdy silnikowe, których wyeksportowano za 3,3 mld euro, tj. o 19,6% więcej niż rok wcześniej.

O RAPORCIE:
Raport kwartalny PZPM i KPMG w Polsce „Branża motoryzacyjna”, Edycja Q3/2017 należy do serii raportów kwartalnych, których celem jest przedstawienie bieżących trendów w branży motoryzacyjnej w Polsce, rozumianej zarówno jako rynek motoryzacyjny, jak i produkcja przemysłowa oraz motoryzacyjne usługi finansowe. Analiza oparta jest o najnowsze dostępne dane rejestracyjne, statystyczne i rynkowe. Publikacja jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego oraz KPMG w Polsce.


oprac. : eGospodarka.pl

Zobacz także


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć jednostkę ZUS.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.